همشهری آنلاین: آلیسون ویر؛ فعال و خبرنگار مشهور ضد صهیونیست بنا بر دعوت انجمن ایرانی مطالعات جهان روز یکشنبه ۸ اسفندماه در تالار ایران دانشکده مطالعات جهان حاضر و در زمینه لابی اسراییل در آمریکا برای دانشجویان و اساتید حاضرسخنرانی نمود.

نشست تخصصی لابی اسرائیل در آمریکا

آلیسون ویر درابتدا سیری از آشنایی خویش با مسئله فلسطین و اسرائیل بیان نمود و گفت: پیش از این آشنایی مانند بسیاری از آمریکائ‌یها به این مسئله از دریچه تبلیغات و رسانه‌های آمریکایی نگاه می‌کردم. اما شانزده سال پیش، زمانیکه خبرنگار یک نشریه محلی در کالیفرنیا بودم، بطور اتفاقی با موضوع آشنا شدم. تفاوت فاحش میان آنچه می‌دیدم با آنچه تاکنون خوانده و شنیده بودم مرا بر آن داشت تا به فلسطین سفر نمایم. برای این منظور کار و کاشانه را رها نمودم و عازم سرزمینهای اشغالی شدم.

وی در ادامه گفت: آنچه در فلسطین دریافتم این بود که: اخبار فلسطین و اسرائیل پوشانده شده‌ترین موضوع در رسانه‌های آمریکایی است که کاملا براساس منافع اسرائیل تنظیم می‌شود. لذا به محض بازگشت از فلسطین سازمانی به نام اگر آمریکائ‌یها می‌دانستند (If Americans Knew) را در آمریکا تاسیس نمودم تا زمینه آگاهی مردم آمریکا با حقایق مسئله فلسطین را فراهم نمایم. تحقیقات بعدی من نشان داد که عامل اصلی این ناآگاهی عمومی فعالیت و قدرت لابی اسرائیل در آمریکاست که بر بسیاری از ارکان قدرت از جمله رسانه‌های گروهی در آمریکا تسلط یافته است.

ویر همچنین با پاورپوینت‌های آماده شده و مستدل نشان داد که چگونه لابی اسرائیل در آمریکا شکل گرفت و ارکان قدرت را با صرف پول فراوان و برنامه‌ریزی تصرف نمود. وی در این رابطه گفت: پیش از شکل‌گیری این لابی بسیاری در آمریکا اعم از دولتمردان، روحانیون مسیحی و حتی جامعه یهودی آمریکا مخالف اهداف صهیونیستی و اشغال فلسطین بودند اما همه مقاومتها بتدریج توسط لابی قدرتمند اسرائیلی شکسته شد.

آلیسون ویر همچنین به سرنوشت خانم تامسون؛ برجسته‌ترین خبرنگار زن آمریکایی در قرن بیستم اشاره کرد و گفت: تامسون به دلیل افشای جنایات صهیونیست‌ها در اخراج فلسطینی‌ها از خانه و کاشانه شان در سال 1948 (که عموم مردم آمریکا در آن زمان از آن کاملا بی اطلاع بودند)، مورد حملات لابی صهیونیستی قرار گرفت و کار و موقعیت خود را از دست داد و با همه شان و موقعیتی که داشت، از تاریخ آمریکا حذف شد.

خانم ویر همچنین به چاپ کتاب اخیر خویش اشاره نمود و گفت که در آن به تفصیل و براساس اسناد قابل اعتماد چگونگی استفاده لابی اسرائیل از آمریکا برای پیشبرد مقاصد خود در فلسطین و خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفته است.

او در این رابطه ورود آمریکا به جنگ جهانی اول را متاثر از اقدامات لابی صهیونیست و به دلیل زد و بندی دانست که آنها با مقامات انگلستان در مورد صدور اعلامیه بالفور داشتند.

آلیسون ویر همچنین به تصمیم و تلاش رهبران اسرائیل (پس از جنگ 1948 تاکنون) برای تغییر نقشه خاورمیانه و تجزیه و درگیری کشورهای عربی و اسلامی اشاره کرد و تحولات مصیبت بار منطقه در چند دهه اخیر را با این اقدامات مرتبط دانست. ویر در این رابطه دلیل اصلی سیاست خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را نفوذ و تاثیر لابی اسرائیل در آمریکا برشمرد و بر ضرورت مقابله با این لابی که منشا خسارتهای بسیاری برای مردم آمریکا و ملتهای منطقه شده است، تاکید نمود.

خبرنگار مشهور ضد صهیونیست راه تغییر مسیر تحولات مصیب بار کنونی و احقاق حقوق مردم فلسطین را مبارزه با لابی اسرائیل و خنثی کردن اقدامات آنها در آمریکا دانست و تحقق آنرا در گرو آگاه کردن ملت آمریکا برشمرد. ایشان در این رابطه به اقدامات سازمان اگر آمریکائ‌یها می‌دانستند اشاره کرد که برغم دسترسی محدود به منابع مالی انجام می‌شود.

آلیسون ویر در بخش دوم برنامه به سوالات متعدد دانشجویان مشتاق و علاقمند پاسخ داد. وی در پایان از دعوت انجام شده و سوالات هوشمندانه حاضران تشکر کرد و خواهان ایجاد ارتباط میان دانشجویان دانشکده ودانشجویان دانشگاههای آمریکایی و تبادل نظرات در زمینه مورد بحث شد. این برنامه که مورد استقبال تعداد قابل توجهی از دانشجویان، فارغ التحصیلان و اساتید دانشکده قرار گرفت، بیش از دو ساعت بطول انجامید.

کد خبر 363977

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار