همشهری آنلاین: برخی از عوامل خطر سکته مغزی قابل مهار و کنترل هستند، به شرط آن که نسبت به آن‌ها به اندازه کافی آگاهی داشته باشید.

سکته مغزی

صرف نظر از سن و سابقه خانوادگی، سکته مغزی ، می‌تواند یک عارضه اجتناب ناپذیر باشد. براي مهار خطرات سکته مغزی، را‌ه‌هايي وجود دارد.

  • پایین نگه داشتن فشار خون: فشار خون بالا یک عامل خطر بزرگ برای سکته مغزی محسوب می‌شود و مبتلایان به آن دو تا 4 برابر بیش از سایرین به سکته مغزی در هر دو جنس زن و مرد مبتلا می‌شوند. هدف باید فشار خون کمتر از 120 روی 80 باشد. برای رسیدن به این هدف کاهش نمک در رژیم غذایی مهم است. میزان نمک مصرفی در روز نباید بیش از یک و نیم قاشق چای خوری یعنی 1500 میلی گرم باشد. اجتناب از غذاهای پر كلسترول مانند همبرگر، بستنی و پنیر مهم است. خوردن 4 تا 5 فنجان میوه و سبزیجات در روز، دو تا سه بار ماهی در هفته و چند وعده غلات کامل و لبنیات کم‌چرب در روز پیشنهاد می‌شود. روزانه 30 دقیقه فعالیت بدنی، ترک سیگار و استفاده از داروهای فشار خون در صورت نیاز، شما را به هدف کاهش میزان فشار خون کمک می‌کند.
  • از دست دادن وزن: چاقی و عوارض مرتبط با آن از جمله دیابت و فشار خون بالا، شانس ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهد. اگر اضافه وزن دارید، این را بدانید که از دست دادن کمتر از 10 پوند وزن می‌تواند تاثیر واقعی بر روی کاهش خطر سکته مغزی داشته باشد. هدف باید نگه داشتن شاخص توده بدنی زیر عدد 25 باشد. برای رسیدن به این هدف بیش از 1500 تا 2000 کالری در روز دریافت نکنید. افزایش میزان ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، گلف، تنیس و ... مهم است.
  • ورزش: ورزش منجر به از دست دادن وزن و کاهش فشار خون می‌شود و یک عامل مهم برای کاهش خطر سکته مغزی نیز هست. مطالعات در سال 2012 نشان داد، زنانی که سه ساعت در هفته پیاده‌روی می‌کنند، کمتر احتمال دارد نسبت به سایر زنان سکته مغزی را تجربه کنند. هدف شما باید ورزش با شدت متوسط حداقل 5 بار در هفته باشد. برای رسیدن به این هدف هر روز صبح بعد از صبحانه پیاده روی کنید و یا یک باشگاه مناسب را برای فعالیت بدنی انتخاب کنید. از پله به جای آسانسور استفاده کنید و اگر نمی‌توانید روزانه 30 دقیقه متوالی ورزش کنید، این عدد را بشکنید و جلسات 10 تا 15 دقیقه ای ورزش را دو تا سه بار در روز انجام دهید.
  • از آسپیرین کودک استفاده کنید: مطالعات نشان داده است كه زنان بالای 65 سال که از آسپیرین کودک روزانه استفاده می‌کنند، کمتر در معرض خطر سکته مغزی هستند. این دارو کمک به جلوگیری از لخته شدن خون نیز می‌کند. هدف شما باید مصرف روزانه یک آسپیرین کودک باشد. برای رسیدن به این هدف اول با پزشک‌تان مشورت کنید تا مطمئن شوید آسپیرین برای شما امن و مناسب است. اگر شما یک اختلال خونریزی دارید نیاز به کاهش دوز آسپیرین و یا عدم مصرف آن دارید.
  • درمان فیبریلاسیون دهلیزی: این اختلال، یک شکل از نامنظم شدن ضربان قلب است که می‌تواند با خطر لخته شدن خون، به سکته مغزی منجر شود. مبتلایان به این اختلال 5 برابر بیشتر در معرض سکته مغزی هستند. درمان این اختلال بسیار مهم است و اگر علائمی مانند تپش قلب یا تنگی نفس دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. شما ممکن است به داروهای رقیق کننده مانند آسپیرین با دوز بالا یا وارفارین به منظور کاهش خطر سکته مغزی ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی نیاز داشته باشید.
  • درمان دیابت: قند خون بالا به عروق خونی خسارت می‌زند و منجر به سکته مغزی می‌شود. هدف باید کنترل قند خون و آن هم از طریق مشاوره با پزشک، اتخاذ رژیم غذایی مناسب، ورزش و استفاده از داروهای کاهنده قند خون، در محدوده توصیه باشد.
  • ترک سیگار و الکل: سیگار کشیدن خطر تشکیل لخته را به روش‌های مختلف افزایش می‌دهد. باعث غلیظ شدن خون و تجمع پلاک در رگ‌ها می‌شود. همراه با یک رژیم غذایی سالم و منظم، ترک سیگار یکی از تغییرات در شیوه زندگی برای کاهش خطر سکته مغزی است. با پزشک خود در مورد انواع روش‌های ترک سیگار مشورت کنید.

* وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

کد خبر 363777

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =