همشهری آنلاین: مایکل فلین مشاور امنیتی جنجالی ترامپ در پی انتشار گزارش‌هایی درباره تماس تلفنی‌اش با سفیر روسیه در رابطه با تحریم‌های دولت اوباما علیه مسکو، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

مایکل فلین، مشاور امنیتی جنجال‌برانگیز ترامپ، استعفا کرد

به گزارش دويچه وله، فشارها بر مایکل فلین، ژنرال پیشین آمریکایی، بسیار زیاد و در نهایت کارساز بود. در پی بالا گرفتن جنجال بر سر انتشار گزارش‌هایی درباره تماس تلفنی فلین با سفیر روسیه در ایالات متحده پیش از آغاز به کار دولت جدید آمریکا، مشاور امنیتی ترامپ شامگاه دوشنبه (۱۳ فوریه/ ۲۵ بهمن) از مقام خود کناره‌گیری کرد.

اتهام مایکل فلین گفت‌وگویی تلفنی با سرگئی ایوانوویچ کیسلیاک، سفیر روسیه در آمریکا، در روز ۲۹ دسامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) در رابطه با تحریم‌های وضع‌شده‌ی دولت اوباما علیه مسکو و دادن اطلاعات نادرست در این رابطه از جمله به مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، بود.

  • ارائه "اطلاعات ناقص"

فلین در استعفانامه خود گفته که ناخواسته اطلاعاتی گمراه‌کننده ارائه کرده است. او از این امر ابراز تأسف کرده که در رابطه با تماس مناقشه‌برانگیز خود با سفیر روسیه به معاون رئیس جمهوری جدید آمریکا، مایک پنس و "دیگران اطلاعاتی ناقص" داده است.

دونالد ترامپ اینک کیت کلاگ، ژنرال پیشین ۷۲ ساله و از کهنه‌سربازان جنگ ویتنام را به عنوان مشاور امنیتی معرفی کرده است. کلاگ در جریان کارزار انتخاباتی ترامپ از مشاوران و اعضای تیم دوران گذار او بود.

دونالد ترامپ اخیرا به شکل محسوسی در رابطه با موضوع فلین سکوت اختیار کرده و همچون گذشته به تمامی از او دفاع نکرده بود.

رسانه‌های آمریکایی پیش از این از قول مقام‌های بلندپایه دولتی در آمریکا نوشته بودند که امکان غیرقانونی بودن گفت‌وگوی مایکل فلین و سفیر روسیه در دسامبر سال گذشته وجود دارد؛ به‌خصوص از آن جهت که فلین که در زمان این تماس هیچ مقام دولتی‌ای نداشته، این امکان را مطرح کرده که با پیروزی دونالد ترامپ، تحریم‌های روسیه لغو خواهند شد.

  • مذاکره با سفیر روسیه درباره تحریم

چند هفته پیش موضوع گفت‌وگوی تلفنی مایکل فلین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، با سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در آمریکا، فاش شد. فلین این گفت‌وگو را تایید کرد، اما گفت که در این گفت‌وگو در باره تحریم‌هایی که اوباما علیه روسیه برقرار کرده بود، سخنی به میان نیامده است.

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ نیز ماه گذشته میلادی در مصاحبه‌ای با شبکه تلويزيونی "سی بی اس" اعلام کرد که در این گفت‌وگو به هیچ وجه درباره موضوع‌های دیپلماتیک سخنی گفته نشده است.

این اظهار نظر مایک پنس اما به بحث‌های بیشتری در این باره منجر شد. نشریه "پولیتیکو" در گزارشی نوشت، مایکل فلین حقیقت را حتی به معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز نگفته بوده است.

پس از آن فلین در مصاحبه‌ای با روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست" تاکید کرد که او در گفت‌وگوی خود با سفیر روسیه در آمریکا، به موضوع تحریم‌ها نپرداخته است. به این ترتیب به نظر می‌رسید که بحث‌ها بر سر این موضوع به پایان رسیده است.

اما روز پنج‌شنبه (۲۱بهمن / ۹ فوریه) یکی از سخنگویان فلین سخنان او را "تصحیح کرد" و به خبرنگار "واشنگتن پست" گفت که مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ "به خاطرش نمی‌آید که با سفیر آمریکا در روسیه بر سر تحریم‌ها بحث کرده باشد". این سخنگو اما ادامه داد که فلین در عین حال هم "مطمئن نیست" که در این باره صحبت نکرده باشد.

مایکل فلین در زمان گفت‌وگوی تلفنی با سرگئی کیسلیاک هنوز هیچ مقام دولتی نداشت. قانونی در آمریکا وجود دارد که ممنوع می‌کند شهروندان عادی کشور درباره موضوع‌های حکومتی با مقام‌های دولت‌های خارجی به مذاکره بپردازند.

پس از این گزارش‌ها دونالد ترامپ اعلام کرد که خود به این موضوع رسیدگی خواهد کرد. او به خبرنگاران گفت، گزارش‌ها درباره گفت‌وگوهای دیپلماتیک در این باره را به طور دقیق مطالعه و بررسی خواهد کرد.

کد خبر 362098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار