همشهری آنلاین: تارنمای روزنامه پرشمارگان فیگارو با انتشار گزارشی، استعفای «مایکل فلینMichael Flynn» مشاور امنیت ملی دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را نخستین بحران در کاخ سفید ارزیابی کرد.

فیگارو: استعفای مشاور امنیتی ترامپ، نخستین بحران در کاخ سفید

به گزارش ایرنا، فلین به دنبال رسوایی های مربوط به تماس های پنهانی با روسیه روز سه شنبه استعفا کرد.

در گزارش تحلیلی که فیگارو به همین مناسبت منتشر کرده، آمده است: سه هفته پس از روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، مایکل فلین قربانی روابط مبهم خود با روسیه شد.

خبرنگار این روزنامه که در واشنگتن مستقر است، با کوتاه خواندن دوران مسئولیت این ژنرال بازنشسته 58 ساله، تحلیل کرده است: ارائه استعفا در چنین سطحی از مسئولیت آن هم سه هفته پس از برگزاری آئین تحلیف دولت جدید، غیر عادی است. این بحران، تصویر آشفتگی و اقدام غیرمنتظره را در کاخ سفید تایید می کند.

در این گزارش با تاکید بر اینکه روابط مبهم فلین با روسیه، او را در این مخمصه قرار داده، آمده است: این در حالی است که «اف.بی.آی» در حال بررسی دخالت کرملین در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تماس های تلفنی مشاور ترامپ با «سرگی کیسلیاک Sergueï Kislyak» سفیر روسیه در واشنگتن در تاریخ یکم ژانویه است.

گزارشگر فیگارو تاریخ یاد شده را «با دستور «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا مبنی بر تحریم و اخراج 25 جاسوس روسی که با پوشش دیپلماتیک در این کشور فعالیت می کردند، همزمان اعلام می کند».

وی می افزاید: در صورتی که در این مکالمه غیررسمی، این ژنرال اطلاعات یا وعده هایی مبنی بر برداشته شدن تحریم ها به روس ها داده باشد، به طور بالقوه غیرقانونی است.

بر اساس گزارش فیگارو، مایکل فلین در طول مبارزات انتخاباتی 2016 ریاست جمهوری آمریکا، حامی سرسخت دونالد ترامپ بود و با الفاظ خشونت آمیز علیه «هیلاری کلینتون» سخن می گفت و نظریه پرداز تئوری های توطئه بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام کاخ سفید اعلام کرده است فلین در متن نامه استعفای خود از ارائه اطلاعات ناقص به ترامپ در ارتباط با روابط با روسیه سخن گفته است.

به گزارش ایرنا، برخی قانونگذاران آمریکایی در روزهای گذشته خواستار برکناری فلین شده بودند و «نانسی پلوسی» رهبر اقلیت دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود: «مایک فلین» تا اعلام نتایج تحقیقات اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) باید از سمت خود تعلیق شود.

گفته می شود روابط شخصی وی با مقام های روسی و گفت وگوها درباره تحریم های آمریکا علیه روسیه از موضوعات جنجال برانگیز علیه فلین است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ژنرال «جوزف کیت کلاگ» را به عنوان جانشین موقت فلین تعیین کرد.

کد خبر 362076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار