همشهری‌آنلاین: براساس داده‌های اخیر پنتاگون مشخص شده که عملیات ضد داعش برای مالیات‌دهندگان آمریکایی از آغاز این عملیات در سال ۲۰۱۴ ،حدود ۱۱ میلیارد دلار آب خورده است.

از ازمان آغاز عملیات علیه داعش در ژوئن 2014 تا کنون، آمریکا بیش از سایر اعضای ائتلاف ضد داعش هزینه کرده است و براساس آمارهای اخیر مربوط به بودجه مصرفی آمریکا در این نبرد، این کشور 11 میلیارد دلار هزینه کرده است. در پایان 2015، آمریکا 5 / 5 میلیارد دلار برای این جنگ هزینه کرده بود که این رقم در سال 2016 به یکباره دو برابر شده است.

پشتیبانی هوایی بیشترین میزان هزینه‌ها را برای آمریکا داشته است و برای نیروی هوایی این کشور بیش از سایر خدمات و سرویس‌های دفاعی هزینه شده به طوری‌که شش میلیارد دلار برای دست کم 17 هزار حمله هوایی تا به امروز هزینه شده است.

در جریان حمله تحت رهبری آمریکا در نوامبر 2016 در موصل، جنگنده‌ها به طور متوسط هر هشت دقیقه یک موشک هلفایر به سمت شهر شلیک کرده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتینک، دانیل منینگ، یکی از مقام‌های ارتش آمریکا در مصاحبه با پایگاه خبری Military.com گفت: این بالاترین میزان توجه به یک شهر در یک بازه زمانی طولانی است. ما از جنگنده های F-35 با قابلیت های فراوان در این نبرد استفاده کرده‌ایم چون می خواستیم به شرکا و دشمنانمان بفهمانیم که قدرت هوایی ما در راس قرار دارد.

براساس آمارهای ارتش آمریکا، قلمروی تحت کنترل داعش از زمان آغاز این عملیات به نصف رسیده است. به گفته آمریکایی‌ها فقط در حمله‌هاي هوایی اخیر در پالمیرا سوریه 168 تانکر سوخت تروریست‌ها نابود شده است. منابع نفتی داعش یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی این گروه ترویستی است.

باوجود این‌که مقام ها هنوز از ارائه تاریخی دقیق تکمیل این عملیات با احتیاط عمل می‌کنند، جفری هاریگیان، یکی از مقام های ارتش آمریکا و فرمانده نیروهای فرماندهی مرکزی نیروی هوایی این کشور معتقد است که ائتلاف تحت رهبری داعش به پیشرفت خوبی رسیده است.

کد خبر 359801

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha