دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: شماری از نمایندگان کنگره آمریکا در نخستین جلسه از یکصد و پانزدهمین دوره مجلس نمایندگان این کشور با ارائه طرحی، پایان دادن به عضویت آمریکا در سازمان ملل متحد را خواستار شدند.

این طرح پیشنهادی با شماره H.R.1931 و با هدف پایان دادن به عضویت آمریکا در سازمان ملل متحد ارائه شده است.

تاریخ ارائه این طرح به مجلس نمایندگان آمریکا، سوم ژانویه(14 دي) سال 2017 میلادی است.

نماینده ارائه‌کننده این طرح راجرز از ایالت آلاباما است. او به همراه جونز، بیگز، اسمیت از ایالت میسوری و مسی این طرح را ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این طرح پس از ارائه شدن، به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا ارجاع شد.

طرح پیشنهادی این نمایندگان 13 بخش دارد.

مفاد این طرح به شرح ذیل است:

 • بخش اول: عنوان

نام این قانون پیشنهادی:« قانون اعاده حاکمیت آمریکا، سال 2017» است.

 • بخش دوم: ابطال و فسخ قانون مشارکت(آمریکا) در سازمان ملل متحد مربوط به سال 1945

الف: فسخ قانون مشارکت آمریکا در سال 1945،( قانون عمومی 79-264; 22 U.S.C. 287 لغو می‌شود.

ب: خاتمه عضویت در سازمان ملل متحد: رئیس‌جمهور (آمریکا) باید به تمام عضویت‌های آمریکا در سازمان ملل متحد، هر نهاد، آژانس تخصصی، کمیسیون و دیگر نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد، خاتمه دهد.

ج: تعطیل شدن دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد: دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد بسته می‌شود. این دفتر دیگر نباید هیچ فعالیتی در سازمان ملل متحد داشته باشد.

 •  بخش سوم

الف:فسخ و ابطال قانون مربوط به مقر سازمان ملل متحد، قانون عمومی 80 الی 357 فسخ می‌شود.

ب: آمریکا از توافق‌نامه بین این کشور و سازمان ملل متحد راجع به مقر سازمان ملل متحد خارج می‌شود (امضا شده در لیک سکسس در نیویورک به تاریخ بیست و ششم ژوئن سال 1974 و اجرا شده به وسیله قانون توافق‌نامه مقر سازمان ملل متحد)

 • بخش چهارم

آمریکا کمک‌های مالی تعیین شده و داوطلبانه به سازمان ملل متحد را تعطیل می کند.

هیچ گونه مجوزی برای کمک مالی تعیین شده و داوطلبانه آمریکا به سازمان ملل یا هرگونه نهاد، آژانس تخصصی یا کمیسیون یا هر نهاد دیگری که رسما به سازمان ملل متحد وابسته باشد ، وجود ندارد مگر این‌که این بودجه برای تسهیل پایان عضویت آمریکا در سازمان ملل و خروج کارکنان و تجهیزات آمریکا از سازمان ملل مطابق با بخش های دو و سه ، اختصاص یابد.

با خاتمه یافتن عضویت آمریکا در سازمان ملل متحد، از محل بودجه اختصاص یافته مربوط به قبل از پایان عضویت و هربودجه دیگر، هیچ پرداختی نباید به سازمان ملل متحد، نهادها و آژانس های تخصصی و کمیسیون ها و هر نهاد وابسته دیگر به سازمان ملل متحد انجام شود.

 • بخش پنجم

عملیات صلح‌بانی سازمان ملل متحد

الف: خاتمه یافتن:هیچ بودجه‌ای نباید برای کمک به سازمان ملل در عملیات صلح بانی یا نظامی ، اختصاص یابد.

ب: خاتمه یافتن مشارکت آمریکا در عملیات صلح بانی سازمان ملل متحد:هیچ بودجه‌ای نباید در این مورد اختصاص یابد. هیچ عضوی از نیروهای مسلح آمریکا نباید تحت فرماندهی سازمان ملل متحد خدمت کنند.

 •  بخش ششم

خروج سازمان ملل متحد از تاسیسات دولت آمریکا و فسخ و ابطال مصونیت دیپلماتیک

الف: خروج (سازمان ملل) از اموال متعلق به دولت آمریکا:
سازمان ملل متحد (شامل هرگونه نهاد ، آژانس تخصصی و کمیسیون یا هر نهاد وابسته به سازمان ملل متحد) نباید اقدام به اشغال تاسیسات و اموال دولت آمریکا و بهره برداری از آنها بکند.

ب: مصونیت دیپلماتیک:
هیچ مامور یا کارمند سازمان ملل متحد (از جمله نهادها، آژانس های تخصصی ، کمیسیون ها و نهادهای رسمی وابسته به آن ) یا هر نماینده‌ای از سازمان ملل یا کارمند هر یک از دفاتر نمایندگی هر دولت خارجی، نباید از امتیازها و مصونیت های قید شده در کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک؛ مصوب هجدهم آوریل سال 1961؛ برخوردار شود و همچنین هیچ یک از این مزایا و مصونیت ها نباید برای هیچ یک از این افراد تمدید شود.

امتیازها، معافیت ها و مصونیت‌های ارائه شده در قانون مصونیت‌های سازمان‌های بین‌المللی مصوب دسامبر سال 1945 ( 22 29, Stat. 669; 22 U.S.C. 288) یا هر توافق‌نامه و پیمانی که آمریکا عضو آن است شامل « توافق‌نامه سازمان ملل و آمریکا درباره مقر سازمان ملل» امضا شده در بیست و ششم ژوئن 1947 (22 U.S.C. 287 note)، کنوانسیون امتیازها و مصونیت‌های سازمان ملل که در بیست و نهم آوریل 1970 در آمریکا اجرایی شد (21 UST 1418; TIAS 6900; UNTS 16) نباید مشمول سازمان ملل یا هر نهاد، آژانس تخصصی، کمیسیون ها و نهادهای رسمی وابسته به آن یا ماموران و کارکنان آن، اموال و خانواده‌های چنین کارکنانی شود.

 •  بخش هفتم

فسخ و لغو عضویت آمریکا و مشارکت آمریکا در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد( یونسکو)

قطعنامه مشترک با عنوان قطعنامه مشترک مربوط به عضویت و مشارکت آمریکا در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) و مجوز اختصاص بودجه به آن؛ مصوب سی ام ژوئیه 1946 ( قانون عمومی 79 الی 565 - 22 U.S.C. 287m) باید فسخ شود.

 •  بخش هشتم

فسخ قانون مشارکت در برنامه زیست‌محیطی سازمان ملل متحد مصوب سال 1973

قانون مشارکت در برنامه زیست محیطی سازمان ملل متحد مصوب سال 1973 فسخ می شود (22 U.S.C. 287 note)

 •  بخش نهم

لغو مشارکت آمریکا در سازمان جهانی بهداشت:
قطعنامه مشترک با عنوان « قطعنامه مشترک مربوط به عضویت و مشارکت آمریکا در سازمان جهانی بهداشت و صدور مجوز مربوط به اختصاص بودجه به آن » مصوب چهاردهم ژوئن 1948 فسخ می‌شود.

 •  بخش دهم

لغو مشارکت در کنوانسیون‌ها و توافق‌نامه‌های سازمان ملل متحد:
بر اساس این قانون (پیشنهادی)، از روز تصویب، آمریکا هرگونه مشارکت در معاهدات و توافق‌نامه‌های سازمان ملل متحد، نهادها، آژانس‌های تخصصی، کمیسیون ها و نهادهای رسمی وابسته به آن را خاتمه خواهد داد. هرگونه کارکردهای مربوط به این معاهدات و توافقنامه ها نباید انجام شود.

 • بخش یازدهم

استخدام مجدد در دولت آمریکا پس ازخدمت در سازمان بین‌المللی:
در این قانون هیچ چیزی نباید به گونه‌ای تفسیر شود که روی حقوق کارکنان، بند چهارم از فصل هفتم قانون آمریکا، مربوط به استخدام مجدد افراد در دولت آمریکا پس از خدمت در سازمان های بین‌المللی، تاثیر بگذارد.

 • بخش دوازدهم

اطلاع رسانی:
وزیر امور خارجه آمریکا در روز تصویب این قانون، باید مفاد آن را به اطلاع سازمان ملل متحد، نهادها، کمیسیون‌ها و آژانس‌های تخصصی و نهاد مرتبط با آن، برساند.

 • بخش سیزدهم

تاریخ اجرا:
این قانون و اصلاحیه‌های قید شده در آن باید به مدت دو سال پس از تصویب قانون به اجرا درآید.

کد خبر 359654

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha