همشهری‌آنلاین: مراسم ادای سوگند نمایندگان جدید سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در کنگره جدید برگزار شد؛کنگره‌ای که تحت حمایت جمهوری‌خواهان قرار است به استقبال یک رئیس‌ جمهور جمهوری‌خواه در کاخ سفید برود اما ساعات اولیه شروع کار کنگره نشان داد که دولت متحد هم احتمالا با فراز و نشیب‌هایی در قدرت مواجه خواهد شد.

روز اول صد و پانزدهمین کنگره سه‌شنبه 14 دي بود اما واقعا همه چیز از دوشنبه شب و زمانی آغاز شد که جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا پشت درهای بسته به لغو دفتر اخلاقیات کنگره رای مثبت دادند؛ گروه مستقل تحقیقاتی بدون وابستگی حزبی که سال ۲۰۰۸، پس از رسوایی لابی‌گری جک آبراموف ایجاد شد.

رای‌گیری روز دوشنبه موجب شگفتی بسیاری از نمایندگان شد و تنش‌هایی را در اولین روز کاری کنگره ایجاد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا هم با "غیر منصفانه" خواندن کار این کمیته در پیامی توئیتری به اوضاع نابسامان دامن زد.

صد و پانزدهمین کنگره آمریکا بیش از همیشه نمایندگان زن رنگین‌پوست دارد و خبر بد این است که هنوز هم فقط ۱۹ درصد کنگره را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیویورک تایمز، کنگره جدید آمریکا چهره‌های آشنای بسیاری دارد. لئون پانه‌تا، وزیر دفاع و رئیس سابق سیا به همراه پسرش جیمی پانه‌تا که نماینده دموکرات‌ها در کالیفرنیاست، به کنگره آمده بود. علاوه بر او می‌توان به حضور دیک چنی، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا اشاره کرد که در کنار دخترش لیز چنی، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت وایومینگ قرار گرفته بود. دیک چنی هم خودش یک دهه عضو مجلس نمایندگان آمریکا بود. بسیاری دیگر از نمایندگان هم به همراه فرزندان کوچک خود آمده بودند.

congress oath

این کنگره که رسما سه‌شنبه سوگند یاد کرد،‌ به لحاظ نژادی متنوع‌ترین کنگره در طول تاریخ آمریکا خواهد بود اما تنوع جنسیتی مساله دیگری است.

در حالی که ۱۴ زن جدید سال ۲۰۱۶ در انتخابات کنگره پیروز شدند، مجموع تعداد زنان در کنگره دقیقا همان رقمی است که قبلا بود؛ ۱۰۴ نماینده در دو مجلس کنگره (سنا و مجلس نمایندگان).

با روی کار آمدن ترامپ در ۲۰ ژانویه(اول بهمن)، جمهوری‌خواهان کنترل هر دو مجلس کنگره و نیز کاخ سفید را برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ به دست می‌گیرند.

کد خبر 357735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار