مجموع نظرات: ۰
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: تومورهای استخوانی تنها دو دهم درصد از انواع سرطان‌ها را به خود اختصاص می‌دهد، افراد زیر ۲۰ سال شامل جوانان، نوجوانان و کودکان درگیر تومورهای استخوان می‌شوند.

به گزارش ایرنا، دکتر احمدرضا سبزاری،  متخصص رادیوتراپی و انکولوژی، در سمینار یک روزه تازه‌های تشخیص و درمان تومورهای استخوان اظهار کرد: سرطان استخوان، از جمله ده سرطان شایع کشور نیست و تنها دو دهم درصد از سرطان‌ها را به خود اختصاص داده است و به تعبیری آنقدر تعداد مبتلایان این سرطان کم است که پزشکان آنان را بدشانس‌ترین سرطانی‌ها می‌دانند.

وی با بیان اینکه بیشتر، افراد زیر 20 سال شامل جوانان، نوجوانان و کودکان درگیر تومورهای استخوان می‌شوند، ادامه داد: این افراد که در سن فعال زندگی به سر می‌برند برای جلوگیری از معلولیت و از دست رفتن بهترین سال‌های عمر خود به طور حتم نیازمند درمان کیفی و سریع‌تری هستند.

  • لنگ‌زدن کودکان را جدی بگیرید

دکتر سبزاری در ادامه با اشاره به مهمترین علائم وجود سرطان استخوان در فرد اظهارکرد:این بیماری ممکن است در اوائل واضح نباشد اما تب مختصر، کاهش وزن، دردهای شدید استخوان‌های موضعی مانند اطراف زانو و کمر حتی حین خواب و همچنین تورم و قرمز شدن محل درد یا همان توده نشانه‌های اصلی وجود این سرطان است.

این متخصص رادیوتراپی و انکولوژی ادامه داد: تومورهای استخوانی بیشتر در اندام تحتانی بدن مانند پا شایع‌تر و در ران نیز بیشتر شکل می‌گیرد و در کودکان با لنگ زدن همراه است.

وی با اشاره به اینکه این سرطان کشنده است، تاکید کرد: حتی مقداری تشخیص دیر این سرطان، انتقال سریع تومور به سایر بافت‌های بدن همچون ریه و کبد را بدنبال خواهد داشت.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه، مهمترین علت ایجاد تومورهای استخوانی هنوز شناسایی نشده است در عین حال نقش تغییرات سلولی در این نوع سرطان را همچون سایر سرطان‌ها با اهمیت دانست و گفت: به طوری‌که سلول قابلیت تقسیم بی نهایت پیدا می‌کند و رشد آن دیگر قابل کنترل نیست.

وی در خصوص اینکه، چه عاملی باعث تغییرات سلولی می‌شود نیز اظهار کرد: شکل گیری تومورها به عوامل مختلفی از جمله وراثت، پیشینه شغلی، نوع تغذیه و استفاده از دارو بستگی دارد.

سبزاری در عین حال گفت: البته باید گفت همه دردهای استخوان نمی‌تواند ناشی از وجود تومور استخوانی و سرطان در بدن باشد و نباید نگرانی ایجاد شود اما اگر فردی چنین علائمی داشت، حتما باید برای تشخیص و غربالگری به پزشک عمومی یا متخصص ارتوپد مراجعه کند.

سبزاری در ادامه در خصوص نقش شیمی درمانی در تومورهای اولیه استخوان گفت: شاید قسمت اصلی درمان تومورهای استخوان موضعی و جراحی باشد اما بیمار برای نتیجه گیری درمانی بهتر، افزایش طول عمر و عوارض کمتر ناشی از جراحی نیازمند استفاده از داروهای شیمی درمانی است.

وی ادامه داد: شیمی درمانی بیمار قبل از عمل جراحی در بیشتر موارد به منظور از بین بردن حجم توده و همچنین پاک شدن برخی نقاط بدن از آن که بصورت میکروسکوپی در گیر شده است و همچنین جلوگیری از معلولیت‌های ناشی از عمل جراحی مفیدتر است.

این متخصص رادیوتراپی و انکولوژی در خصوص جدیدترین دستاوردهای حوزه درمان تومورهای استخوانی نیز با بیان اینکه در حال حاضر درمان این سرطان بصورت هدفمند انجام می‌شود، گفت: طبق این روش درمان پس از شناسایی ذرات و ملکول‌های ایجاد کننده تومورهای سرطانی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به مزایای درمان و از بین بردن هدفمند تومورهای سرطانی گفت: در این روش تنها تومور تحت تاثیر دارو قرار گرفته و ضمن اینکه نیاز به عمل جراحی برای بیمار کمتر می‌شود، تومور ها نیز دقیق‌تر از بین خواهند رفت.

اما دکتر سبزاری در خصوص تفاوت درمانی تومورهای استخوانی در کشورمان در مقایسه با کشورهای پیشرفته نیز با اشاره به مشکل دسترسی بیماران سرطانی به داروهای جدید درمانی گفت: عدم پوشش بیمه ای این داروها و تهیه آزاد آن هزینه درمانی بیماران به خصوص مبتلایان به سرطان‌های پیشرفته را افزایش داده است.

دبیر انجمن کلینیکال انکولوژی ایران نیز با بیان اینکه، سرطان استخوان در کشور از شیوع بالایی برخوردار نیست در عین حال با اشاره شیوع بیشتر این بیماری در بین نوجوانان و جوانان اظهارکرد: تاخیر در درمان این بیماری از دست رفتن نیروی جوان و فعال آینده کشور را بدنبال خواهد داشت.

دکتر حسین فودازی هم در سمینار یک روزه تازه‌های تشخیص و درمان تومورهای استخوان اظهار کرد: استئوسارکوم و سارکوم یوئینگ از شایع‌ترین تومورهای استخوانی دوره نوجوانی و جوانی است که به راحتی حتی با تصویر‌برداری ساده قابل تشخیص هستند. تشخیص به موقع این تومورها از متاستاز و انتشار تومور به سایر اندام‌ها و ریه‌ها جلوگیری می‌کند.

این متخصص کلینیکال انکولوژی در ادامه تصریح کرد: کندروسارکوم از جمله تومورهای استخوانی در سنین میانسالی است که به صورت نادر بروز می‌یابد.

وی با بیان اینکه، گام نخست برای درمان تومورهای استخوانی جراحی است در عین حال گفت: در گذشته به دلیل جلوگیری از انتشار تومور، جراح ناچار بود عضو درگیر را قطع کند اما امروزه خوشبختانه با پیشرفت دانش انکولولوژی، تشخیص و مراجعه زودهنگام، این بدخیمی هابه موقع شناسایی و درمان می‌شوند و در نتیجه در اکثر موارد جراحی منجر به قطع عضو نخواهد شد.

این متخصص کلینیکال انکولوژی ادامه داد: امروزه با انجام شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز می‌توان بسیاری از بیماران را درمان کرد بنابراین انجام یک کار تیمی بین جراحان ارتوپدی، کلینیکال انکولوژیستها می‌تواند منجر به بهبودی قطعی بیمار شود.

فودازی در خصوص تاخیر در مراجعه اولیه بیمار هشدار داد و تاکید کرد: اگر افراد با تاخیر به پزشک مراجعه کنند، تومور به سایر استخوان ها و ریه‌های فرد منتشر می‌شود که متاسفانه کاهش طول عمر را بدنبال خواهد داشت.

  • بهترین شیوه درمانی تومورهای استخوان

دبیر علمی سمینار یکروزه تازه‌های تشخیص و درمان تومورهای استخوان نیز با اشاره به این که این تومورها به دو دسته خوش‌خیم و بدخیم تقسیم می‌شوند، به خبرنگار ایرنا گفت: مبتلایان تومورهای بدخیم دو دهم درصد از مجموع سرطان‌ها را به خود اختصاص می‌دهند اما متاسفانه تومورهای خوش‌خیم بدون علامت هستند و تعداد مبتلایان آن نیز مشخص نیست.

دکتر مرضیه لشگری با تاکید بر اینکه تومورهای بدخیم استخوانی نیازمند درمان خاص می‌باشند، گفت: در گذشته این بیماران برای درمان جراحی صورت می‌گرفت که گاها با قطع عضو بدن نیز همراه بود اما در حال حاضر استفاده از روش‌های ترکیبی درمانی رادیوتراپی همراه با شیمی درمانی نتایج بهتری از جمله آسیب دیدگی کمتر بیمار را بدنبال خواهد داشت.

وی همچنین در خصوص بهترین روش درمانی بیماران مبتلا به تومورهای استخوان نیز با اشاره به اینکه شکل گیری تومور در بیماران متفاوت است در عین حال ترکیب جراحی با شیمی درمانی و رادیوتراپی را بهترین شیوه درمانی این نوع بیماران عنوان کرد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه تاکید کرد: استفاده از رژیم‌های شیمی درمانی چند دارویی در درمان تومورهای استخوانی باعث افزایش حفظ و ایمنی ارگان‌های بدن و بقا بیماران خواهد شد.

کد خبر 357114

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha