مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: رییس انجمن جراحان کودکان ایران گفت: ۲ درصد کل سرطان‌ها در کودکان زیر ۱۵ سال بروز می‌کند.

کودک مبتلا به سرطان

به گزارش ايرنا، دکتر احمد خالق نژاد، شایع ترین سرطان کودکان را به ترتیب سرطان‌های خون، مغز، غدد لنفاوی، منشا عصبی، کلیه، بافت‌های زاینده و بافت‌های نرم ذكر كرد.

وي گفت: سرطان، دومین علت مرگ در کودکان زیر یک سال بعد از حوادث و ضربه‌ها (تروما) است و اگرچه در کودکان چندان شایع نیست اما وجود دارد و باید جدی گرفته شود.

خالق نژاد افزود: میزان شیوع سرطان از زیر یک سالگی تا حدود سه سالگی رشد دارد، از سه سالگی تا 9 سالگی افت و از 9 سالگی به بعد دوباره رشد دارد. عوامل مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی، فیزیکی، بیولوژیکی (اشعه، جریان‌های الکتریکی) در بروز سرطان در کودکان نقش دارند.

  • ضرورت توجه به علائم از سوی والدین

رییس انجمن جراحان کودکان ایران اظهار کرد: والدین باید به علائم هشداردهنده انواع سرطان‌ها آگاهی داشته باشند و با مشاهده کوچکترین علامت به پزشک مراجعه کنند.

خالق نژاد گفت: هرگونه سفتی یا توده یا مورد غیرعادی در بدن کودک، سرماخوردگی‌ها و گلودردهای مکرر بی علت، تب ناشناخته، کاهش وزن و عرق‌های شبانه علائم هشداردهنده سرطان هستند که والدین کودکان با مشاهده هر کدام از اینها باید کودک را تحت معاینات پزشکی قرار دهند. وی خاطرنشان کرد: سرماخوردگی‌ها وگلودردهای مکرر بی علت و تب ناشناخته از علائم بارز سرطان شایع خون در کودکان است.

خالق نژاد ادامه داد: سرطان خون یکی از علل ایجاد کم خونی است که می‌تواند نشان دهنده بروز سرطان خون باشد؛ بنابراین موضوع کم خونی کودکان باید مورد بررسی دقیق‌تری قرار گیرد.

  • نجات 85 درصد کودکان مبتلا به سرطان

رییس انجمن جراحان کودکان ایران گفت: آنچه مهم است تشخیص و درمان به موقع بیماری سرطان است؛ در گذشته حدود 30 درصد از کودکان مبتلا به سرطان درمان می‌شدند اما اکنون با پیشرفت‌هایی که در تشخیص و درمان این بیماری صورت گرفته اگر به موقع بیماری تشخیص داده شود حدود 85 درصد این بیماران نجات می‌یابند و درمان کامل می‌شوند به طوری که سرطان دیگر به سراغ آنها نمی‌آید.

  • سرطان، نیازمند درمان تیمی

رییس انجمن جراحان کودکان ایران اظهار کرد: درمان سرطان کودکان به صورت تیمی و چند تخصصی صورت می‌گیرد و آنکولوژیست‌ها (فوق تخصصان سرطان کودکان)، رادیوتراپیست‌ها و جراحان کودک به صورت تیمی در درمان سرطان کودکان نقش دارند.

خالق نژاد تصریح کرد: این همکاری تیمی بین متخصصان رشته‌های مختلف پزشکی، عاملی برای موفقیت در درمان سرطان کودکان شده است.

کد خبر 333957

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha