همشهری‌آنلاین: باراک اوباما،رئیس جمهور آمریکا و همتای روسش،ولادیمیر پوتین در گفت‌وگویی چهار دقیقه‌ای در حاشیه نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا - اوقیانوسیه (اپک) در پرو توافق کردند بر لزوم حل بحران روسیه در طی زمانی کوتاه توافق کردند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا درباره سوریه بر لزوم ادامه پیگیری‌های جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران خارجه آمریکا و روسیه در زمنیه طرح‌های پایان دادن به خشونت در سوریه تاکید کرد.

اوباما بر تعهد کشورش و شرکای آن در حفظ حاکمیت اوکراین و تمامیت ارضی‌ آن نيز تاکید کرد و از پوتین خواست به تعهدات روسیه بر اساس توافقنامه مینسک که در راستای پایان درگیری‌ها در شرق اوکراین است، پایبند بماند.

این نشست که چهار دقیقه و به طور غیررسمی بود احتمالا آخرین دیدار بین این دو رهبر قبل از پايان دوران پست ریاست جمهوری اوباماست.

به گزارش ایسنا به نقل از سیریا نیوز، روابط پوتین و اوباما چندان خوب نبود و اوباما اخیرا به پوتین درباره حمله‌هاي سایبری براي تاثير بر روند انتخابات آمريكا به مسکو نسبت داده شده، هشدار داد.

این در حالی است كه دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا موضعی خوب در قبال پوتین دارد.

کرملین نیز درباره این دیدار گفت: ولادیمیر پوتین،‌ رئیس‌جمهور روسیه با اوباما بر لزوم ایجاد راه حل برای بحران سوریه طی دو ماه آینده توافق کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به رسانه‌ها گفت: دو رئیس‌جمهور بر مغتنم شمردن دو ماه باقی مانده از ریاست جمهوری اوباما برای یافتن راه حلی برای سوریه تاکید کردند.

پسکوف افزود: دو رئیس جمهور در این راستا بر ادامه ارتباط بین لاوروف و کری تاکید کردند.

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید نیز گفت: اوباما در این دیدار بر لزوم ادامه طرح‌های ویژه درباره سوریه با همکاری جامعه جهانی براي کاهش شدت خشونت‌ها و رنج ملت سوریه تاکید کرد.

از سوی دیگر اوباما در کنفرانس خبری در لیما پرو گفت: به آینده نزدیک سوریه خوشبین نیستم. بعد از این‌که ایران و روسیه تصمیم به حمایت از بشار اسد در حمله‌هاي هوایی گرفتند دشوار است راهی را بیابیم که بتوانیم مخالفان میانه‌رو و آموزش دیده را در همین وضع برای مدتی طولانی حفظ کنیم.

کد خبر 353195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار