نبرد سنگین میان نیروهای ویژه عراقی که در آخرین ساعات دوشنبه‌شب وارد محدوده شرق موصل شدند، با تروریست‌های داعش در این منطقه به‌شدت در جریان است.

عراق

منابع عراقي گفته‌اند نيروهاي داعش با موشك ضدتانك و خمپاره به‌شدت نيروهاي عراقي را زير آتش گرفته‌اند. براساس برنامه اعلام شده فرماندهي ارتش عراق، قرار است نيروهاي ويژه ضدتروريسم عراقي كه دوشنبه وارد منطقه شرقي موصل شده‌اند در آنجا مقاومت كنند تا نيروهاي ديگر به آنها برسند و بعد پيشروي به داخل شهر ادامه يابد. نيروهاي عراقي روز گذشته موفق شدند كنترل ساختمان تلويزيون دولتي در موصل را در اختيار بگيرند.

ورود نيروهاي نظامي عراق به داخل موصل در آغاز سومين هفته اين عمليات صورت گرفت. بعد از آزادسازي ده‌ها روستا در حومه موصل و درحالي‌كه نيروهاي كرد از شمال، نيروهاي مقاومت مردمي حشد‌العشبي از غرب و نيروهاي ارتش عراق از شرق و جنوب به سمت اين شهر تحت اشغال داعش پيشروي كردند، اكنون تروريست‌هاي داعش در داخل شهر گرفتار شده‌اند.

  • نيروهاي داعش يا كشته مي‌شوند يا تسليم

حيدرالعبادي، نخست‌وزير عراق كه براي نظارت مستقيم بر عمليات آزادسازي موصل از 2روز پيش به منطقه نينوا رفته‌است، صبح ديروز درحالي‌كه با لباس رزمي در تلويزيون دولتي عراق ظاهر شده‌بود، گفت: تروريست‌هاي داعش چاره‌اي ندارند يا بايد تسليم شوند يا كشته. راه فراري براي آنها وجود ندارد. او با اعلام اينكه واحدهاي ديگري از ارتش از جنوب به شهر نزديك شده‌اند، گفت:

از همه طرف‌ها به داعش نزديك شده‌ايم و با خواست خدا سر مار را خواهيم بريد و راهي براي خروج و فرار براي آنها باقي نمي‌گذاريم. يك فرمانده عراقي از نيروهاي ويژه ضدتروريسم اين كشور در شرق موصل به بي‌بي‌سي گفته‌است، نيروهاي عراقي بايد خانه‌به‌خانه جلو بروند تا تله‌هاي انفجاري را خنثي كنند.

  • افزايش اعدام‌ها و كشتارها توسط داعش

سازمان ملل ديروز با اعلام خبر اعدام جمعي بيش از 60نيروي امنيتي عراقي توسط تروريست‌هاي داعش در موصل، از افزايش جنايات در اين شهر خبر داده‌است. براساس گزارش سازمان ملل هر روز گزارش‌هاي بيشتري درباره كشتارهاي جمعي توسط داعش در موصل مي‌رسد. هنوز بيش از يك‌ميليون نفر در موصل زندگي مي‌كنند و شمار نيروهاي داعش در داخل شهر بين 3تا 5هزار نفر تخمين زده شده‌است.

برخي گزارش‌ها حاكي از آن است كه خروج مردم از اين شهر و حومه آن ديگر متوقف شده‌است. نگراني از وضعيت غيرنظامياني كه اكنون به نوعي گروگان داعش در داخل شهر هستند، اصلي‌ترين دغدغه نيروهاي عراقي در اين عمليات است.هادي العامري، رئيس سازمان بدر عراق كه از نيروهاي مقاومت مردمي شيعه اين كشور است در گفت‌وگويي با خبرگزاري رويترز ابراز اميدواري كرده كه عمليات موصل خيلي طول نكشد و ويراني شبيه آنچه بر حلب تحميل شد در موصل تكرار نشود.

  • طعم شيرين آزادي

گزارش‌هايي كه از شهرستان‌ها و روستاهاي آزادشده اطراف موصل مخابره مي‌شود از جشن و شادي مردم و بازگشت‌شان به زندگي عادي حكايت دارد. شبكه خبري سي‌ان‌ان در گزارشي درباره شهرستان فضليه در 20كيلومتري شمال موصل از جنب و جوش مردم و آسودگي خيالشان خبر داده‌است. آرايشگاه‌ها پر از مرداني است كه اكنون مي‌توانند مو و ريش‌شان را بتراشند و بازارها و مغازه‌ها با جنب‌وجوش مردان و زنان و كودكاني روبه‌رو شده كه ماه‌ها در كنج خانه‌هايشان حبس شده ‌بودند.

کد خبر 351347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

دیدگاه خوانندگان