بانک مرکزی خطاب به بانک‌ها با تاکید بر عزم دولت و بانک مرکزی برای کنترل و مهار تورم، اعلام کرد: از هرگونه تصمیم که موجب تشدید تورم شود، همچون اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، جلوگیری خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به بانک‌ها درخصوص لزوم تمرکز بیشتر روی مدیریت نقدینگی و تنظیم منابع و مصارف خود به نحوی که در اعطای تسهیلات صرفاً از منابع قابل تجهیز خود بهره‌برداری کنند از بکارگیری منابع بانک مرکزی اجتناب نمایند، بانک کشاورزی در گزارشی اعلام کرده ابلاغ مصوبات دولت به آن بانک منجر به بدهکار شدن بانک کشاورزی به بانک مرکزی شده است.

بانک مرکزی نیز در پاسخ به این بانک تاکید کرد که باتوجه به تاثیر جدی اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی بر روی نرخ تورم، اجتناب از منابع بانک مرکزی برای پرداخت تعهدات یک ضرورت اساسی بوده و پرداخت تعهدات می‌بایست از محل منابع خود بانک‌ها و نیز از طریق وصول مطالبات معوق، فروش دارایی‌های غیرمنقول، تجهیز و جلب سپرده‌های جدید، وجوه اداره شده دولتی، وصول مطالبات از دولت و افزایش سرمایه انجام گیرد و به هیچ وجه نباید هیچگونه تکلیف و تعهدی برای بانک‌ها با بهره‌گیری از منابع بانک مرکزی انجام شود.

بر همین اساس، دولت و بانک مرکزی که مصمم به کنترل و مهار تورم هستند، از هرگونه تصمیم که موجب تشدید تورم گردد، با جدیت خودداری و جلوگیری می‌کنند.

بانک مرکزی معتقد است تزریق منابع از بانک مرکزی به اقتصاد کشور یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین عوامل ایجادکننده تورم است و فارغ از اینکه این منابع از طریق تسهیلات بانکی یا از طریق بودجه عمومی دولت تزریق شود، این اقدام موجب افزایش پایه پولی و تشدید تورم می‌شود، لذا به‌عنوان یک تصمیم اساسی و کلیدی روند تزریق منابع پولی به طرح‌ها اعم از تسهیلات عادی یا تکلیفی، با بهره‌گیری از منابع بانک مرکزی باید متوقف و محدود شود و بانک‌ها به هیچ دلیلی مجاز نیستند برای انجام تعهدات و تکالیف خود نسبت به اضافه برداشت از بانک مرکزی اقدام کنند.

بانک مرکزی تصریح کرده که اضافه برداشت از بانک مرکزی، صرفاً ابزاری است برای پوشش کمبودهای مقطعی و گذرا که با مدیریت صحیح نقدینگی امکان به صفر رساندن آن وجود دارد و به هیچ وجه نباید به‌عنوان یک منبع مالی در طراحی منابع و مصارف بانک‌ها منظور شود.

توصیه به بانک‌ها

بانک مرکزی به بانک‌ها توصیه کرد تعهدات خود را از طریق وصول مطالبات معوق، فروش دارایی‌های غیرمنقول، تجهیز و جلب سپرده‌های جدید، وجوه اداره شده دولتی، وصول مطالبات از دولت و افزایش سرمایه تامین کنند و به هیچ‌وجه نباید از اضافه برداشت از بانک مرکزی به عنوان یک منبع مالی استفاده کنند.

کد خبر 35076

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز