همشهری‌آنلاین: رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین در تازه‌ترین اظهارات خود علیه همتای آمریکایی‌اش تاکید کرد: آمریکا از فروش سلاح به کشورش امتناع کرده اما او به این مساله اهمیتی نمی‌دهد؛ چراکه روسیه و چین تامین‌کنندگان تسلیحاتی "مشتاق" هستند در نتیجه "اوباما می‌تواند به جهنم برود."

رودريگو دوترته، رئيس‌جمهور فيليپين در جریان سه سخنرانی تند و غیرمستقیم در مانیل، پایتخت فیلیپین گفت: آمریکا نمی‌خواهد موشک و سلاح‌های دیگر به ما بفروشد اما روسیه و چین به من گفته‌اند که خیلی راحت برای ما سلاح تامین خواهند کرد اگرچه ممکن است این مساله از نظر شما بد به نظر برسد، اما وظیفه مهم من حفظ یکپارچگی این جمهوری و سلامت مردم است.

او خطاب به آمریکا افزود: اگر شما نمی‌خواهید به ما سلاح بفروشید به سراغ روسیه خواهیم رفت. من ژنرال‌هایی را به روسیه اعزام کردم و مسکو در پاسخ گفت:" هیچ نگران نباشید ما هرچیزی که لازم داشته باشید برای شما فراهم خواهیم کرد. چین نیز در این زمینه به من گفته که به پکن سفر کنید و قراردادهای لازم را امضا کنید. ما همه چیز را برای شما ارسال خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،رئیس‌جمهور جنجالی فیلیپین گفت: سیاست خارجه‌ام را مجددا بازسازی خواهم کرد؛ چراکه آمریکا فیلیپین را ناامید کرده است. من از آمریکا جدا خواهم شد.

اظهارات دوترته تازه‌ترین سخنان او درباره آمریکا بود که در جریان آن دست به مقایسه واشنگتن با روسیه و چین زد.

این در حالی است که در واشنگتن مقام‌ها اظهارات دوترته را کم اهمیت جلوه داده و گفتند: این اظهارات با روابط گرم دو کشور و ائتلاف دیرینه ما در تضاد است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: هیچ مکاتبه‌ای از جانب فیلیپین درباره انجام تغییر در این روابط انجام نشده‌است.

با این حال ارنست از انتقاد از تاکتیک‌های دوترته در جنگ مرگبارش با موادمخدر دست نکشید و افزود: اگرچه ما از این ائتلاف مستحکم حمایت می‌کنیم، اما دولت آمریکا در ابراز نگرانی نسبت به کشتارهای غیرقانونی تردیدی نخواهد کرد.

کارشناسان معتقدند دوترته به دنبال تهدیدهايش برای کاهش خرید تسلیحات آمریکایی و دریافت تسلیحات از چین و روسیه با موانع بزرگی مواجه خواهد شد.

استقلال از سیستم‌ها و تسلیحات آمریکا بدان معناست که اگر ارتش فیلیپین می‌خواهد به سمت سیستم‌های روسیه و چین روی آورد باید ساختار فرماندهی و کنترلش را مجددا تجهیز کند و سال‌ها طول می‌کشد تا ارتش فیلیپین خودش را با تکنولوژی جدید وفق دهد.

فیلیپین، بزرگ‌ترین دریافت‌کننده کمک‌های مالی آمریکا در منطقه آسیا - اقیانوس آرام تحت برنامه مالی وزارت امور خارجه است که از سوی واشنگتن برای کمک به کشورها در خریداری تسلیحات و تجهیزات ساخت آمریکا فراهم شده است. فیلیپین براساس این برنامه در سال مالی ۲۰۱۵، ۵۰ میلیون دلار، دریافت کرد. 

کد خبر 348621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار