سه‌شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۸۵ - ۰۶:۱۸
۰ نفر

همشهری آنلاین- المیرا صدیقی: حدود ۴۰% مردان و ۲۵%زنان در خواب خروپف می‌کنند. اگر شما خروپف می‌کنید مطمئناً هنگام نفس کشیدن در خواب صداهای عجیبی از دهان‌تان بیرون می‌آید.

snoring

حدود یک سوم افرادي که بین 55 تا 84 سال سن دارند خروپف می‌کنند. بر خلاف آنچه اکثر مردم تصور می‌کنند خروپف کردن یک مشکل در بدن شماست و می‌تواند در برخی موار نشان دهنده مشکلات جسمی باشد. اما در مواردی هم خروپف کردن پدیده‌ای است که شما می‌توانید آن را با رعایت برخی نکات بهبود بخشید:

1- به پهلو بخوابید. معمولا زمانی که شما به پهلو نخوابیده‌اید خروپف ها سر و کله‌شان پیدا می‌شود.

2- وزن کم کنید. در برخی موارد وقتی که شما دچار اضافه وزن هستید و گردنتان از حد معمول کمی بیشتر چربی به خود می‌گیرد به  راه تنفستان فشار می آید و در نتیجه خروپف می‌کنید.

3- قرص‌های آرامبخش هم در این مورد نقش آفرینی می‌کنند. معمولا با خوردن این قرص‌ها ماهیچه‌های گردن و تنفسی حالت شل‌تری به خود می‌گیرند و تنفس را مختل می‌کنند.

4- اگر آلرژی دارید آن را درمان کنید. زمانی که شما از بینی نمی توانید نفس بکشید مجبورید که برای تنفس از دهانتان استفاده کنید و این موضوع شما را به خروپف کردن می‌اندازد.  معمولا خوردن آنتی هیستامین‌ها برای درمان گرفتگی بینی و حساسیت‌ها پیشنهاد می‌شوند.

5- سیگار نکشید. سیگار کشیدن به مجرای تنفسی شما آسیب می‌رساند.

6- برای خوابتان برنامه ریزی داشته باشید. در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و ساعات معینی برخیزید.

7- اگر باردار هستید و خروپف می‌کنید حتما به دکتر مراجعه کنید. زنانی که هنگام بارداری خروپف می‌کنند فرزندان خود را در خطر کمبود اکسیژن قرار می‌دهند. اگر شما این نشانه‌ها را دارید حتما با پزشک خود موضوع را در میان بگذارید.

8- زیر سر خود را بلند بگذارید. اگر هنگام خواب بالش بلند استفاده کنید امکان خروپف کردنتان کمتر است زیرا تنفس شما راحت‌تر صورت می‌گیرد.

اگر دارای شرایط زیر هستید حتما با پزشک مشورت کنید:

  • در حالی از خواب می‌پرید که احساس خفگی می‌کنید
  • خروپف شما دیگران را کلافه کرده‌ است
  • وقتی از خواب بیدار می‌شوید، احساس سرحالی نمی‌کنید
  • در طول روز خسته هستید
  • با سر درد از خواب بیدار می‌شوید
  • در حال اضافه کردن وزن هستید
  • نمی‌توانید تمرکز کنید و یا مسائل را به خاطر بسپارید
  • اطرافیان‌تان متوجه شوند که برای چند ثانیه نمی‌توانید نفس بکشید
کد خبر 3465

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز