پنجشنبه ۹ تیر ۱۳۹۰ - ۱۹:۰۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: کارشناسان می‌گویند فقط یک تختخواب خوب برای تضمین خوابی که خستگی را از تن به در کند، کافی نیست.

bedroom

 دکور اتاق خواب هم اهمیت دارد. رنگ‌های آرام و گرم به ایجاد فضایی آرامش‌بخش کمک می‌کند و در همین حال عکس‌های آویزان روی دیوار هم باید از تصاویر مورد علاقه‌تان - برای مثال، عکس‌هایی که در مسافرت گرفته‌اید - باشد.

 more چطور اتاق‌خواب نوزاد را تزئین کنیم؟

more  چطور اتاق‌خواب دخترها را تزیین کنیم؟

more  چطور اتاق‌خواب پسرها راتزیین کنیم؟

more  چطور خواب راحت را در اتاق‌خواب تامین کنیم؟

پروفسور یورگن زولی، پژوهشگر خواب در بیمارستان دانشگاه رگنزبورگ می‌گوید اینها برای کمک به ایجاد فضایی مناسب برای خواب مفید است.

اورسلا گایزمان، عضو انجمن مبلمان‌سازی آلمان در بن می‌گوید: "اتاق خواب اغلب برای انبار کردن همه اشیای خانه مثل تخت اتو و یا لباس‌هایی که باید اتو شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد."

خیلی سخت است که بتوان آرام گرفت و خوابی آرامش‌بخش را در اتاق خوابی داشت که از آن مثل انباری استفاده شود.

اتاق نباید با یک سری اشیای عجیب و غریب پر شود. گایزمان اعتقاد دارد که زمان طراحی دکور اتاق خواب باید فقط بر ضروریات متمرکز شد تا اتاق خواب شلوغ نشود.

more  آشنایی با اتاق‌ خوا‌ب‌های کاملا پسرانه

more  چطور اتاق خواب را مرتب کنیم؟

اما همیشه هم به سادگی نمی‌توان به اثر مطلوب دست پیدا کرد. رفتن به سوی کمدهای کوچک ضرورتا مشکل را حل نمی‌کند. این گونه کمدها برای انبار کردن همه جور وسیله علاوه بر لباس، کفش و کیف استفاده می‌شود و به همین خاطر باید بزرگ باشند. زولی می‌گوید، با این حال می‌توان آنها را به اتاق دیگری هم منتقل کرد.

گایزمن توصیه می‌کند این کمدها را در صورت امکان به خارج از اتاق منتقل کنید.

نقطه کانونی اتاق خواب، تختواب است. خواب خوش فقط به تختخوابی راحت بستگی ندارد، بلکه بنا به گفته گایزمن، باید تختخواب بزرگ هم باشد. افرادی که قدشان بالای 185 سانتی‌متر است، در تختخواب‌های استاندارد نمی‌توانند زیاد راحت باشند. آنها بهتر است تختخواب‌هایی که دستکم 220 سانتی‌متر طول دارد، داشته باشند.

یک توصیه دیگر برای داشتن خوابی خوش، فناوری‌های جدید را هم شامل می‌شود. کارشناسان می‌گویند برای نمونه، جای تلفن‌های همراه در اتاق خواب نیست.

زولی می‌گوید: نباید چیزی در اتاق خواب باشد که یادآور کار به حساب آید. رایانه‌ها، لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های همراه را باید در اتاق خواب ممنوع کرد.

تلویزیون را هم نباید در اتاق خواب گذاشت، چون با وجود تلویزیون نمی‌توان به آسایش رسید و هنگام تماشای تلویزیون به خواب رفتن، چندان ایده‌آل نیست.

یک دلیل دیگر برای بدخوابی هم که اغلب افراد بدخواب از آن گلایه دارند، دمای اتاق است که یا خیلی زیاد یا خیلی کم است.

زولی می‌گوید: برای بیشتر افراد دمای مطلوب 18 درجه سانتیگراد است. قبل از رفتن به تختخواب، باز کردن پنجره برای ورود هوای تازه به اتاق می‌تواند فکر خوبی باشد. سطح رطوبت اتاق هم باید 50 درصد باشد.

هامبورگ - خبرگزاری آلمان

کد خبر 139113
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار