همشهری آنلاین: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران گفت: رفتارهای زیست محیطی سفید بالک‌ها (مگس سفید) به منظور مقابله با تکثیر و افزایش جمعیت این حشره در شهر تهران با اجرای طرح‌های مطالعاتی و تحقیقاتی مورد بازشناسی و پژوهش قرار گرفته است.

رفتارهای زیست محیطی سفیدبالک‌ها بازشناسی شد

به گزارش ايرنا، محمدحسین بازگیر روز سه‌شنبه گفت: سفیدبالک‌ها به عنوان آفات مزارع و باغات کشاورزی چند سالی است به دلایلی نامعلومی مهمان ناخوانده شهر تهران شده‌اند.

وی به چند فرض احتمالی شیوع این آفت در سطح پایتخت اشاره و اظهار کرد: کم شدن تعداد مزارع و باغ‌های کشاورزی (به عنوان زیستگاه طبیعی سفید بالک‌ها)، کاهش دشمنان طبیعی این آفت و تغییرات اقلیمی از جمله گرم شدن هوا در زمستان می‌تواند به عنوان عوامل اثرگذار در افزایش جمعیت سفیدبالک‌ها در شهر تهران مورد بررسی قرار گیرد.

بازگیر با بیان این که از پاییز سال گذشته اجرای پروژه مطالعاتی و تحقیقاتی مشترک وزارت جهاد کشاورزی و شهرداری تهران برای بازشناسایی رفتارهای زیست محیطی سفید بالک‌ها آغاز شده گفت: در این طرح تحقیقاتی قرار است علاوه بر ارائه اطلاعاتی در خصوص وضعیت و چرخه زندگی، گونه و دشمنان طبیعی سفیدبالک، یک دستورالعمل نهایی نیز برای مقابله با طغیان جمعیتی این حشره تدوین و ارائه شود.

معاون مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به مدت زمان یک ساله اجرای این طرح تحقیقاتی افزود: انتظار می‌رود ظرف یک ماه آینده نتایج نهایی این طرح پژوهشی برای انجام اقدامات عملی و علمی در زمینه مقابله با این آفت در سطح شهر تهران ارائه شود.

بازگیر گفت: در همین ارتباط کمیته کارشناسی با حضور دستگاه‌های مسئول به منظور انجام پروژه تحقیقاتی در خصوص مبارزه با آفت سفیدبالک‌ها در فرمانداری تهران تشکیل و فعال شده است.

وی اظهار کرد: فرمانداری تهران، مدیریت ستاد بحران استان، اداره کل سازمان حفاظت محیط زیست استان، مرکز تحقیقات کشاورزی و اداره کل جهاد کشاورزی استان، سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری، ستاد محیط زیست و توسعه پایدار، معاونت خدمات شهری و شهرداران مناطق (از مجموعه شهرداری تهران) و همچنین موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور از جمله اعضای این کمیته کارشناسی هستند.

بازگیر تصریح کرد: این امکان وجود داشت که در صورت ماندگاری سفیدبالک‌ها در زیستگاه طبیعی خود با استفاده از مواد شیمیایی جمعیت این حشره را کاهش دهیم اما استفاده از سموم شیمیایی با توجه به تراکم جمعیت شهری، احتمال بروز خطراتی از جمله مسمومیت شهروندان را در پی دارد.
بازگیر با بیان این که در طول این مدت تنها راه مقابله با سفیدبالک‌ها روش‌های فیزیکی بوده است، اظهار کرد: به همین منظور برگ‌ها و تنه درختان موجود در معابر شهری تهران با کمک آب و برخی مواد شوینده بدون ضرر، شست وشو شده است.

وی گفت: در همین ارتباط و با توجه به این که حشرات به رنگ زرد حساس هستند، روی تنه درختان برچسب‌های زرد رنگ نصب شده است.

بازگیر افزود: بر اساس اعلام وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی، حشره سفیدبالک عامل و ناقل هیچ نوع بیماری نیست ولی همچون برخی اجسام خارجی مثل گرده گل‌ها و یا گرد و غبار می‌تواند با ورود به مجاری تنفسی، برای افراد ایجاد حساسیت کند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران اظهار کرد: علاوه بر این حضور گسترده این حشره در شهر تهران از منظر بصری و همچنین ایجاد مزاحمت برای شهروندان اثر سویی بر روح و روان افراد دارد.

"مگس سفید یا سفیدبالک، حشره کوچکی است که سطح بدن و بال آن به وسیله پودر سفید رنگی پوشیده شده است."

طبق اين گزارش، جمعیت سفیدبالک‌ها در تهران طی تابستان 93 و 94 به یک‌باره افزایش یافت و موجب اذیت شهروندان شد و حتی شایعاتی مبنی بر خطرناک و یا بیماری‌زا بودن آنها شکل گرفت.

مقابله جدی برای کاهش جمعیت این آفت که از قدرت تولید مثل بسیار بالایی برخوردار است، سال گذشته در قالب یک پروژه تحقیقاتی میان شهرداری تهران و موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

طغیان مگس‌های سفید یا سفیدبالک‌ها در پایتخت از دو سال پیش آغاز شد و در روزهای گرم هوا جمعیت آنها افزایش می‌یافت.

در برخی مناطق پایتخت و خیابان‌هایی که درختان توت وجود دارد سفیدبالک‌های بیش‌تری دیده می‌شوند که به تناسب حضور پر تعدادشان مزاحمت‌ها و مشکلات زیادی برای ساکنان و رهگذران ایجاد می‌ شود.

برخی کارشناسان معتقدند این حشرات از مزارع اطراف تهران به دلیل تغییرات آب و هوایی و بر اثر تغییر در اکولوژی به شهر وارد شده‌اند.

کد خبر 346326

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی