سه‌شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا از خودکشی دو دختر نوجوان تهرانی خبرداد که تحت تاثیر کانالی خاص در یکی از شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته بودند.

پلیس فتا

به گزارش یرنا، سرهنگ دوم علی نیک نفس افزود: این دو دختر از دوستان خود نیز برای پیوستن به این کانال شبکه اجتماعی دعوت کرده بودند؛ اما مادر یکی از دوستان آنها بعد از اطلاع از پیوستن دخترش به این کانال، او را منع کرده و با اقدامات پیشگیرانه مانع آن شده بود که فرزندش دچار آسیب و حادثه ای مشابه شود؛ به عبارت دیگر این نظارت بر فعالیت سایبری باعث شد تا فرزند این مادر آسیب نبیند.

نیک نفس تاکید کرد: این موضوع، زنگ خطری است که نواخته شده است و والدین باید بیش از پیش مراقب فعالیت سایبری فرزندان خود باشند.

وی تاکید کرد: والدین باید بدانند که وسعت و تنوع فضای سایبر بسیار گسترده‌تر از فضای حقیقی است و فرزند آنها در فضای سایبر در معرض تهدیدات بیشتر و متنوع‌تری از فضای حقیقی قرار دارد.

این مقام انتظامی، افزایش دانش رایانه‌ای را یکی از ضروریات دانست اما در عین حال، والدین باید برای آن، زمان بگذارند تا بتوانند شکاف میان نسلی در این خصوص را به حداقل رسانند؛ چرا که این شکاف نسلی در خصوص فناوری‌های روز باعث شده است تا برخی والدین نظارت لازم را بر فعالیت سایبری فرزندان خود نداشته باشند.

نیک نفس، گفت: فرزندان در این فضای سایبر با خطرات و تهدیدات بیشتر و متنوع‌تری مواجه‌اند و در صورت نداشتن دانش و سواد رسانه‌ای لازم نه تنها نمی‌توانیم به فرزندان خود کمک کنیم که حتی نمی‌توانیم متوجه شویم که ریشه مشکلات آنها در کجاست.

به گزارش پایگاه خبری پلیس فتا، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا خاطرنشان کرد: والدین در کنار نظارت بر فعالیت سایبری فرزندان خود، می‌توانند از نرم افزارهای خاص( نظارت والدین Parental Control) معرفی شده در سایت پلیس هم استفاده کنند؛ ضمن اینکه در کنار این نظارت با مشاهده موارد مجرمانه در این فضا می‌توانند از طریق سایت پلیس فتا به نشانی Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی، لینک ثبت گزارش‌های مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا اضافه کرد: هرچند اینترنت گنجینه‌ای گران بهاء از اطلاعات است اما در کنار این گنجینه، شاهد کوهی از زباله‌ها هستیم که توسط برخی افراد متقلب و سودجو ایجادشده است زباله‌هایی که می‌تواند سلامت فرزندان ما را به خطر اندازد.

وی از خانواده ها خواست برای پاک کردن فضای سایبر و ایجاد اینترنت پاک در سطح ملی با پلیس فتا همکاری کنند؛ چراکه امروز وقت زیادی از فرزندان ما در این فضا صرف می‌شود و برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی مثل خودکشی دو دختر نوجوان باید شاهد یک عزم ملی باشیم.

کد خبر 344915

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار