همشهری آنلاین: فرمانده توپخانه و موشکهای نیروی زمینی سپاه گفت: در اولین دقیقه هر تهدید عملی دشمن،نیروی زمینی سپاه 11 هزار راکت و گلوله به مواضع مشخص شده متجاوز شلیک می‌کند.

سردار محمود چهارباغی فرمانده توپخانه و موشک‌های نیروی زمینی سپاه در گفتگو با فارس، با تشریح وظایف این مسئولیت، به بیان جدیدترین پیشرفت‌های آن پرداخت.

وی با بیان اینکه فرماندهی توپخانه و موشکهای نیروی زمینی سپاه، وظیفه هدایت و مراقبت تخصصی از همه‌ی توپخانه‌ها و راکت‌‌اندازهای نیروی زمینی سپاه را بر عهده دارد، گفت: همه‌ گروه‌ها و گردانهای توپخانه و موشکی که در تمامی لشگرها و تیپ‌های مستقل و منتسب سپاه در سراسر کشور پراکنده هستند، به صورت مستمر توسط این فرماندهی نظارت و هدایت شده و کارهای تخصصی آنها هماهنگ می شود.

چهارباغی با اشاره به اینکه تمامی تاکتیک‌ها، تجهیزات و آموزشهای تخصصی مرتبط با توپخانه و موشکی نیروی زمینی سپاه توسط این فرماندهی انجام می‌شود، طراحی و ساخت انواع جنگ‌افزارها، زاویه یاب‌ها، مهمات‌، شکل دهی و هدایت تیم‌های هدایت آتش و تعمیرات تخصصی در سپاه را باعث افتخاری برای نیروهای مسلح دانست.

فرمانده توپخانه و موشکهای نیروی زمینی سپاه تاکید کرد: اکنون بهترین و متداول‌ترین توپ‌های جنگی دنیا در اختیار ایران است که آنها را خودمان می‌سازیم. همچنین تمام آموزش‌های تخصصی توپخانه و راکت‌انداز‌ها در دانشکده توپخانه نیروی زمینی سپاه در دو سطح درجه‌داری و افسری و مقاطع کاردانی، کارشناسی، مقدماتی و دوره‌ عالی توپخانه انجام می‌شود که بسیار پیشرفته و مبتنی بر جدیدترین متدهاست.

وی اضافه کرد: هم اکنون در زمینه آموزش، دو نوع عملیات منظم و نامنظم (یا همان ناهمتراز) آموزش داده می‌شود، تا اگر کشورهای همجوار شیطنتی داشتند با مدل منظم و اگر ارتشی که از نظر تجهیزات و تسلیحات نابرابر است اقدامی کرد؛ بتوانیم در برابر آن ارتش فرضی قوی، از سلاحهای خود به شکل دکترین نامتقارن و به بهترین نحو استفاده کنیم.

این فرمانده عالیرتبه نیروی زمینی سپاه با یادآوری اینکه این آموزش‌های نامتقارن را ضمن طراحی، بر روی زمین نیز در مراحل مختلف اجرا کرده و در رزمایش‌ها به کار گرفته‌ایم، گفت: این آموزشها و تاکتیک‌ها به گونه‌ای انجام گرفته که دشمنان نتوانند مواضع شلیک ما را پیدا کنند تا در روز موعود بتوانیم به آنها ضربه لازم را وارد کنیم. یکی دیگر از ویژگی‌های سیستم‌های توپخانه و موشکی نیروی زمینی سپاه، وسعت و پراکندگی نیروهای بسیار زیاد آن است که در تمامی نقاط کشور توزیع شده‌اند.

چهارباغی تصریح کرد: این توانمندی بسیار بالا و مدرن نیروی زمینی سپاه با استفاده از راکت‌اندازهای رادار گریز، تجهیزات هدایت آتش کامپیوتری که با سرعت بالا و خطای نزدیک به صفر درصد و نیز نیروی انسانی مجرب و با ایمان محقق شده به طوری که اولین گلوله ما قطعاً در 50 متری هدف فرود می‌آید و از نظر متخصصان توپخانه این فاصله یعنی همان هدف؛ چرا که بقیه موضع دشمنان نیز توسط ترکش‌های گلوله‌ها پوشش داده می‌شود.

فرمانده توپخانه و موشکهای نیروی زمینی سپاه در تشریح خصوصیات سیستم هدایت آتش رایانه‌ای گفت: این سیستم پیشرفته، بسیار سریع و بادقت عمل می‌کند که در کنار‌ آن نیز سیستم دیگری با نام طرح‌ریزی آتش نیز با استفاده از کارشناسان متخصص که سابقه طولانی در امر توپخانه دارند، طراحی شده است. سیستم طرح‌ریزی آتش، هم مکانیزه و هم کامپیوتری است و با استفاده از آن قادر شده‌ایم در تمام سطوح تخصصی با نام‌های "کمک مستقیم"، "عمل کلی"، "عمل کلی تقویت" و "تقویت" اقدام کنیم و کارهایی که قبلاً ساعتها طول می‌کشید، اکنون در عرض چند دقیقه انجام می‌شود. سیستم‌های هدایت آتش ایران در دنیا بی‌نظیر است و با ساخت دستگاه‌هایی در اندازه یک تلفن همراه، اکنون همه قبضه توپ‌های ما دارای این سیستم مدرن هستند.

وی در ادامه گفتگوی خود با فارس، پیشرفت اصلی نیروی زمینی سپاه را در بخش راکت‌اندازها عنوان کرد که موجب شده اکنون بهترین راکت اندازها که در دنیا متداول است، در اختیار این نیرو باشد.

چهارباغی با بیان اینکه تمامی راکتهای ما ساخت ایران است و حتی یک قطعه آن از خارج تامین نمی‌شود، به تفاوت موشک و راکت اشاره کرد و گفت: موشک هدایت شونده است یعنی پس از شلیک هم هدایت می‌شود، اما راکت پس از شلیک، کنترلی بر روی آن نیست و به همین دلیل قیمت هر موشک 10 برابر راکت است. اما در عین حال دقت شلیک راکتهای سپاه خیلی بالاست و نقطه قوت دیگر نیز ارزان و انبوه سازی آن است.

فرمانده توپخانه و موشکهای نیروی زمینی سپاه با یادآوری استقرار این سیستم‌ها در تمام کشور، گفت: اکنون این راکت اندازهای رادارگریز تمام مناطق حاشیه خلیج فارس، دریای عمان، مرز عراق و دیگر مناطق مورد نیاز را پوشش می‌دهند. تاکتیک‌ها و سلاح‌های ما پیشرفته‌‌ است و دقت، سرعت و برد راکتهای ما نیز در دنیا کم نظیر و بعضاً بی‌نظیر است.
این فرمانده ارشد نیروی زمینی سپاه با تاکید بر اینکه آمادگی توپخانه و موشکهای این نیرو به صورت مستمر و لحظه‌ای است، گفت: با آموزش نیروهای بسیجی، اکنون آنها نیز می‌توانند از این تجهیزات استفاده کنند.

چهارباغی با اعلام اینکه برد راکتهای ما الان 150 کیلومتر و توپ‌ها 70 کیلومتری است، اضافه کرد: به زودی راکت‌هایی با برد 250 کیلومتر نیز تحویل نیروی زمینی سپاه خواهد شد. همچنین ما ضمن در اختیار داشتن مهمات متنوع، در هیچ کجا تمرکز تجهیزات و مهمات نداریم و شناسایی یک نقطه، لطمه‌ای به ما نمی‌زند. ما هدف‌های خود را نیز مشخص کرده‌ایم و با شناسایی دقیق مواضع و اهداف مد نظر از نزدیک، در همان لحظه‌ می‌توانیم جوابگوی حماقت دشمنان باشیم.

فرمانده توپخانه و موشک‌های نیروی زمینی سپاه اظهار داشت: با استفاده از گلوله‌های هوشمندی که در اختیار نیروی زمینی سپاه است، می‌توانیم تجهیزات متحرک دشمن را هم با توپ هدف قرار دهیم که کمتر کشوری این توانمندی را در اختیار دارد.

وی با بیان این نکته که دشمن نمی‌تواند مواضع شلیک توپ و راکت اندازهای نیروی زمینی سپاه را پیدا کند و ما با انواع سلاحهای خود می‌توانیم تلفات لازم را بر دشمن وارد کنیم، افزود: اگر دشمن قصد حضور فیزیکی داشته باشد در جای جای خاک ایران از مرز تا مرکز، سیستم‌های آتش‌باری لازم پیش بینی شده است و دیگر حتی به دقیقه هم نمی‌کشد که حجم سنگین و انبوه آتش سپاه آغاز می‌شود چون با بهره‌گیری از دیده‌بانهای متخصص، هر تحرک دشمن تحت نظر است و این دیده‌بانها به صورت آن لاین با مرکز در ارتباط هستند.

به اعتقاد سردار چهارباغی، اگر جنگی در آینده اتفاق بیفتد، طولانی نخواهد بود، چون در همان روزهای اول دشمن را به خاک ذلت می‌نشانیم. دشمن نیز از خود بپرسد، حاضر است چقدر کشته بابت حماقت حمله به ایران بدهد، چون ما برای همیشه‌ی تاریخ، آنها را پشیمان خواهیم کرد.

فرمانده توپخانه و موشکهای نیروی زمینی سپاه در ادامه اعلام کرد: با برنامه‌ها و تاکتیکهای در نظر گرفته شده، در یک دقیقه اول تجاوز دشمنان، 11 هزار راکت و گلوله توپ به سمت پایگاه‌های مورد نظر دشمن شلیک شده و این حجم و سرعت شلیک مستمر خواهد بود.
وی در پایان با اشاره به اینکه علیرغم در اختیار داشتن انواع تجهیزات مدرن در بخش توپخانه و موشکهای نیروی زمینی سپاه، ایمان و شهادت طلبی جوانان مسلمان ایرانی مهمترین رکن برتری در هر نبردی است، گفت: اعتقاد راسخ به قدرت خداوند و بهره‌گیری از انواع تجهیزات و تاکتیک‌های پیشرفته، ما را در موقعیتی بی‌بدیل در هر شرایطی قرار داده است.

کد خبر 34418

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار