همشهری آنلاین: به گفته کارشناسان، عدم خواب کافی بر سلامت فیزیکی و روانی افراد تاثیر می‌گذارد.

آثار خواب ناکافی بر سلامت فیزیکی و روانی افراد

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر آنیسا داس، دستیار مدیر برنامه پزشکی خواب در دانشگاه ایالتی اوهایو، در این مورد می‌گوید: «خواب بد شبانه یا عدم خواب کافی مزمن می‌تواند بر تمامی ابعاد زندگی ما تاثیر گذارد.»

به گفته وی، «این وضعیت بر نحوه عملکرد ما در دانشکده، سیستم ایمنی بدن و احساسات‌مان تاثیر می‌گذارد. زمانی که ما خسته هستیم، بسیار مستعد ابتلا به عفونت‌ها هستیم و کمتر در فعالیت‌های دلخواه خود شرکت می‌کنیم.»

داس در ادامه اذعان می‌کند: «زمانی که محروم از خواب بوده‌اید، نمی‌توانید به خوبی بیاندیشید. بیدار ماندن در طول شب برای درس خواندن می‌تواند نتیجه عکس داشته و بر عملکرد شما در امتحان تاثیر گذارد. اگر مجبورید یک شب کامل بیدار باشید، حداقل بهتر است شب قبل و بعدش خواب خوبی داشته باشید.»

زمانی که مطالعات شبانه‌تان به پایان رسید، ۳۰ دقیقه به خود استراحت دهید و بعد به رختخواب بروید. اتاق‌تان را خنک، تاریک و آرام نگه دارید. تلویزیون، کامپیوتر، تبلت و موبایل‌تان را خاموش کنید تا نور آبی که مختل کننده خواب است از آن ساطع نشود.

ورزش کردن در طول روز می‌تواند به خواب خوب شب شما کمک کند. برای خوابیدن به قرص یا برای بیدار ماندن به کافئین متکی نباشید. اگر نیاز به چرت نیمروزی دارید حتما تا قبل از ساعت ۴ بعدازظهر بخوابید و بیشتر از ۳۰ دقيقه نخوابید.

قرارگیری در معرض نور روشن بلافاصله بعد از بیدار شدن به شما کمک خواهد کرد تا در کلاس‌های ابتدای صبح هوشیار باشد.

کد خبر 343828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار