آرتور هیلر، خالق فیلم موفق «قصه عشق» و رئیس پیشین آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا روز چهارشنبه در ۹۲ سالگی درگذشت.

آرتور هیلر، خالق فیلم موفق «قصه عشق»

به گزارش همشهري، اين فيلمساز كانادايي كه 2‌ماه پيش همسر خود را پس از 68سال زندگي مشترك از دست داده بود، از 1993 تا 1997 رياست آكادمي اسكار را بر عهده داشت و قصه عشق را در 1970 كارگرداني كرد. الي مك‌گرا، رايان اونيل و جان مارلي بازيگران اين فيلم محبوب هستند كه هر سه نامزد دريافت جايزه اسكار شدند. قصه عشق علاوه بر موفقيت تجاري، نامزد دريافت 7جايزه اسكار ازجمله بهترين كارگردان بود و در نهايت فقط اسكار بهترين موسيقي متن را براي فرانسيس لاي به ارمغان آورد.

فيلم با بودجه تقريبي 2ميليون دلار توليد شد اما در سراسر دنيا بيش از 136ميليون دلار فروخت و همچنان از آثار دوست‌داشتني تاريخ سينماست. هرچند برخي معتقدند بيش از حد سوزناك و غم‌افزاست. اوج دوران فعاليت حرفه‌اي هيلر بين سال‌هاي 1970 و 1971 بود كه با «شهرستاني‌ها» با بازي جك لمون آغاز شد، با قصه عشق ادامه يافت و با كمدي سياه «بيمارستان» و البته «پلازا سوييت» به پايان رسيد.

پدي چايفسكي با بيمارستان جايزه اسكار بهترين فيلمنامه را گرفت و جورج سي. اسكات براي بازي در آن نامزد دريافت اسكار بهترين بازيگر مرد شد. او يك سال بعد «مردي از لامانچا» را با بازي پيتر اوتول و سوفيا لورن ساخت كه از هر دو جنبه هنري و تجاري شكست خورد. هيلر كه فقط يك نامزدي اسكار براي قصه عشق در كارنامه داشت، در 2002 جايزه انسان‌دوستانه جين هرشولت را از آكادمي اسكار دريافت كرد.

از ديگر فيلم‌هاي مهم اين فيلمساز پركار مي‌توان به «آمريكايي شدن اميلي»، «هيچ قولي به او نده» با بازي وارن بيتي و لسلي كارون، «پنه‌لوپي» با بازي ناتالي وود، درام جنگي «توبروك» با بازي راك هادسن و جورج پپارد، كمدي «سيلور استريك» با بازي جين وايلدر و ريچارد پراير، اكشن موفق «خويشان سببي» با بازي پيتر فالك و آلن آركين و... اشاره كرد. هيلر تا 2006 يعني 82سالگي روي صندلي كارگرداني نشست و البته هرگز نتوانست موفقيت‌هاي پيشين را تكرار كند.

کد خبر 343662

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha