چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۸۶ - ۱۹:۴۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: قزاقستان نهمین کشور جهان از نظر وسعت است. اما اغلب خاک این سرزمین وسیع را زمین‌های استپی و نیمه بیابانی پر کرده است.

قزاقستان

مساحت این کشور دو میلیون و ۷۲۷ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع است و با کشورهای روسیه قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان و چین هم‌مرز است. این کشور همچنین از جنوب غربی به دریای خزر متصل است. مرز این کشور با دریای خزر یک هزار و ۸۹۴ کیلومتر است.

از نظر جمعیت، قزاقستان شصت و دومین کشور جهان است.

وسعت زیاد این کشور سبب شده در هر کیلومتر مربع از قزاقستان شش نفر زندگی ‌کنند. در عین حال این کشور سه بازه زمانی را در خود جای داده است. پایتخت این کشور آلماتی است.

میانگین سنی زنان این کشور۸/۳۰سال و مردان ۵/۲۷ سال است. امید زندگی در این کشور برای زنان ۸۴/۷۲ سال و برای مردان ۹/۶۱ سال است.

۵۳/۷ درصد از مردم این کشور را مسلمان،۸/۷درصد را روس‌های ارتودکس، ۳/۱۲ درصد را باپتیست‌ها تشکیل می‌دهد.

جمعیت این کشور از زمان استقلال آن از اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۹۱ کاهش پیدا کرده است. در سال ۱۹۸۹ جمعیت این کشور ۱۶ میلیون و ۴۶۴ هزار و ۴۶۴ نفر بود و در سال ۲۰۰۶ این رقم به ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید. البته این کاهش برمی‌گردد به مهاجرت روس‌ها در سال‌های اولیه پس از فروپاشی شوروی.

وضعیت سیاسی

قزاقستان به صورت جمهوری اداره می‌شود. رئیس‌جمهور در این کشور رئیس نیروهای نظامی است و حق وتوی مصوبات پارلمان را دارد. نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه است و رئیس دولت قزاقستان محسوب می‌شود.

رئیس جمهور کنونی این کشور نورسلطان نظربایف است و نخست وزیر آن کریم ماسیمف که از ۱۰ ژانویه سال ۲۰۰۷ کار خود را آغاز کرده است.

قزاقستان دو پارلمان دارد. یکی مجلس است که از نظر اختیارات در رده پایین‌ترین قرار دارد و دیگری سنا. مجلس در مجموع ۷۷ کرسی نمایندگی دارد و سنا ۳۹ کرسی.

قزاق‌ها متشکل از دو نژاد مغول و ترک هستند که در قرن سیزده میلادی به منطقه قزاقستان مهاجرت کردند. در قرن ۱۸ میلادی این منطقه تحت سلطه روس‌ها درآمد.

پرچم قزاقستان

پرچم این کشور به رنگ آبی است. این رنگ در پرچم قزاقستان به معنی آسمان بی‌پایان این کشور است. خورشید در این پرچم به رنگ طلایی است با ۳۲ اشعه و عقابی که در زیر آن در حال پرواز است. نماد ملی این کشور هم در گوشه پرچم قرار گرفته است.

ارتباطات در قزاقستان

در کشور قزاقستان دو میلیون و ۹۲۸ انشعاب تلفن وجود دارد و هفت میلیون و ۸۳ خط تلفن همراه. با این حال خطوط ارتباطی در این کشور ضعیف است و تجهیزات به کار رفته در خطوط ارتباطی اغلب قدیمی است.

بر اساس آمارهای سال ۲۰۰۷ میلادی ۳۲ هزار و ۲۱۷ دامنه اینترنتی در این کشور وجود دارد و یک میلیون و ۲۴۷ هزار نفر از اینترنت در این کشور استفاده می‌کنند.

اقتصاد قزاقستان

نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ، سنگ آهن، نیکل، کبالت و مس از عمده‌ترین ذخایر این کشور هستند. قزاقستان محصولات صادراتی خود را به آلمان، روسیه، چین و  ایتالیا و به فرانسه و رومانی می‌فرستد.

محصولات وارداتی به قزاقستان نیز بیشتر از کشورهای روسیه، چین و آلمان می‌آیند.

تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی ۴/۱۴۳ میلیارد دلار بود. نرخ بیکاری در این کشور ۴/۷ درصد در سال ۲۰۰۶ میلادی است. در سال ۲۰۰۴ میلادی ۱۹ درصد از جمعیت این کشور در زیر خط فقر زندگی می‌کردند. نرخ تورم در این کشور ۶/۸ درصد در سال ۲۰۰۶ اعلام شده است.

۱۵۰ فرودگاه، ۱۳ هزار و ۷۰۰ کیلومتر راه‌آهن و ۹۰ هزار و ۱۸ کیلومتر جاده زیر ساخت‌های حمل‌ونقل این کشور را تشکیل می‌دهد.

کد خبر 34221

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز