همشهری‌آنلاین عماد محروس، نماینده پارلمان مصر با ارائه طرحی فوری به پارلمان، از دولت مصر خواست به فتح‌الله گولن مبلغ ترکیه‌ای که مقام‌های ترکیه او را به طراحی کودتای نافرجام اواسط این ماه در این کشور متهم کردند؛ پناهندگی سیاسی بدهد.

عماد محروس،نماينده پارلمان مصر این بیانیه را در واکنش به اعلام آمادگی ترکیه برای میزبانی از مخالفان مصری منتشر کرد.

روابط ترکیه و مصر بعد از اقدام ارتش این کشور به برکناری محمد مرسی، رئیس‌جمهور سابق وابسته به گروه اخوان المسلمین در سال 2013 بعد از اعتراض‌هاي مردمی به شدت به تیرگی گرایید. از آن زمان ترکیه میزبان شماری از رهبران و اعضای گروه اخوان المسلمین بود.

دولت مصر فعالیت اخوان‌المسلمین را ممنوع و آن را گروه تروریستی اعلام کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه بارها از دولت مصر به شدت انتقاد و کودتای نظامی علیه مرسی را محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،عماد محروس گفت: « ترکیه به عناصر گروه غیرقانونی (‌اخوان‌المسلمین) پناه داده و به اتهام‌زنی‌ علیه مصر و ایجاد هرج و مرج در این کشور ادامه می دهد. در واقع با احساس مردم مصر و غیرت ملی آنان بازی می‌کند.»

محروس افزود: می‌توانیم مقابله به مثل کنیم و به فتح الله گولن از مخالفان اصلی و قدرتمند رژیم حاکم بر ترکیه پناهندگی سیاسی بدهیم.

او پیش‌بینی کرد شریف اسماعیل، نخست وزیر و سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر نیز برای بررسی این درخواست او در پارلمان حضور یابند.

این عضو پارلمان مصر خاطرنشان کرد: مقام‌هاي ترکیه شبانه روز به مصر ناسزا می‌گویند ، به مصر توهین می‌کنند و به تروریست‌ها و مخالفان مصری پناه می دهند و این موضوع باعث شد این طرح را ارائه کنم.

کد خبر 341115

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha