همشهری آنلاین: رئیس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برخی دلایل مهاجرت نخبگان از افزایش ۱۶درصدی این پدیده طی سال‌های اخیر در کشور خبر داد.

به گزارش تسنیم، سید مهدی سیدی رئیس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: متأسفانه مهاجرت دانشجویان کشور به خارج رو به رشد است و جدیدترین آمار مهاجرت 11 هزار و سیصد نفر در سال 2015 ــ 2014 است که نسبت به قبل 16 درصد رشد داشته است.

وی درباره آمار مهاجرت نخبگان در سال‌های گذشته نیز می‌گوید: آخرین آمار رسمی از مهاجرت نخبگان کشور به بررسی جامعه آماری 13 هزار و 500 نفری از کنکوری‌ها در دوره 15ساله به سال 91 برمی‌گردد که طبق آن گزارش در سال‌های 76 تا 81 آمار خروج نخبگان 33 درصد بود. این رقم در سال 82 تا 86 به 17 درصد کاهش یافته بود.

به‌گفته سیدی، اینک با توجه به جدیدترین آمار که مربوط به سالهای 2014 و 2015 است، مهاجرت نخبگان با 16 درصد افزایش نسبت به سال 2013 که رقمی نزدیک به 10 هزار بوده است به 11 هزار و 300 رسیده است.

سیدی در ادامه این گفت‌وگو با مقایسه وضعیت مهاجرت نخبگان در رشته‌های پزشکی و مهندسی، گفت: در پزشکی به‌دلیل طولانی بودن دوره تحصیل و شرایط پذیرش پزشک در کشورهای مختلف شاهد تعداد زیاد مهاجرت نیستیم، اما در دوره مهندسی با توجه به دوره 4ساله، زودبازده بودن و نیاز کشورها به کارشناسان این حوزه شاهد افزایش مهاجرت نخبگان هستیم.

وی با ابراز اینکه کشورهایی ‌مانند آمریکا در 4 حوزه علوم پایه، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات به‌شدت به حضور نخبگان دیگر کشورها نیاز دارند درباره چرایی مهاجرت دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی به این کشورها افزود: دلیل این مسئله را باید در نظام آموزشی خودمان جستجو کنیم. مراجع، رفرنس‌‌ها و کتاب‌های دانشجویان ما در دوره تحصیلی مطابق با دانشگاه‌های آمریکاست، بنابراین این دانشجویان در گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا و آمریکا مشکل زیادی ندارند.

به‌گفته وی، برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا نیاز به موفقیت در آزمون GRE و کتاب این آزمون از متداول‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های دانشگاهی است که نشان از استقبال خرید در ایران دارد.

رئیس کارگروه نخبگان شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نحوه جمع‌آوری اطلاعات و آمار دانشجویان مهاجرت‌کننده ایرانی نیز گفت: آماری که از مهاجرت نخبگان کشور موجود است، عمدتاً از کشورهای مهاجرت‌پذیر بوده، بر اساس سیستم کشوری مانند آمریکا که نوع ویزای افراد را مشخص می‌کند، 10 هزار و اندی دانشجوی ایرانی طی سال‌های 2013 و 2014 برای ادامه تحصیل به آمریکا رفتند که از این تعداد حدود 5 درصدشان در حوزه مهندسی مشغول به تحصیل شده‌اند.

سیدی با اشاره به خطراتی که اخیراًً در این زمینه گریبان‌گیر کشور شده است، نیز تأکید کرد: سرایت عطش مهاجرت از دانشگاه‌های بزرگی مانند شریف و تهران به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خوب شهرستان‌های کشور و تقلیل سنی تفکر مهاجرت به زیر 18 سال و دانش‌آموزان تیزهوش از جمله خطراتی است که کشور را در این زمینه تهدید می‌کند.

کد خبر 339784

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار