همشهری آنلاین: رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: سال ۹۵ حدود ۳ هزار و ۲۰۹ مدرک دانشجویان فارغ‌التحصیل خارج کشور برای ارزیابی به وزارت علوم ارایه شد که بیشترین آن مربوط به کشور مالزی بود.

به گزارش مهر، مجتبی صدیقی در خصوص آخرین وضعیت ارزیابی مدارک فارغ‌التحصیلان ایرانی خارج از کشور گفت: در چند سال گذشته حدود ۳ تا ۴ هزار مدرک تحصیلی از دانشجویان فارغ‌التحصیل خارج کشور برای ارزشیابی به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: سال ۹۵ حدود ۳ هزار و ۲۰۹ مدرک دانشجویان فارغ‌التحصیل خارج کشور برای ارزیابی به وزارت علوم ارایه شد که مانند 2 تا 3 سال گذشته بیشترین آن مربوط به کشور مالزی بود.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: سال گذشته ۷۴۹ مدرک از کشور مالزی، ۳۴۰ مدرک از کشور هندوستان و ۲۵۸ مدرک از کشور کانادا ارسال شده بود که به ترتیب بیشترین مدارک ارسال شده را به خود اختصاص دادند.

وی افزود: کشورهای اروپایی مانند کانادا، فرانسه، سوئد، آمریکا، انگلستان، هلند و آلمان بعد از مالزی و هندوستان کشورهایی هستند که دانشجویان تحصیل کرده آن کشورها به ترتیب مدارک فارغ‌التحصیلی خود را برای ارزشیابی به سازمان امور دانشجویان ارائه کرده‌اند.

وی ادامه داد: از این ۳ هزار و ۲۰۹ مدرک فارغ‌التحصیلی ارایه شده در سال ۹۵، یک سوم مربوط به دانشجویان دکتری و مابقی مربوط به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند.

صدیقی با بیان اینکه ارایه ۳ تا ۴ هزار مدرک طی چند سال گذشته ثابت بوده است، افزود: ارزشیابی مدارک داخلی عمدتا توسط خود دانشگاه‌ها انجام می‌شود و دانشگاه‌ها خود مدرک فارغ‌التحصیلی را صادر می‌کنند، به جز یک تعداد از دانشگاه‌ها، برخی موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه‌هایی که به دستگاه‌های اجرایی وابسته هستند، مدرک را صادر کرده و آن را برای تایید و امضا به وزارت علوم ارسال می‌کنند.

معاون وزیر علوم، تحقيقات و فناوري افزود: دانشگاه‌های خارج از کشور در گذشته هر چند سال یک بار ارزیابی می‌شد اما اکنون شرایط دانشگاه‌های خارجی از کانال‌های مختلف مانند رنکینگ بین‌المللی، نمایندگان خارج کشور و رایزنان علمی بررسی شده و اطلاعات موجود به کمیسیون ارزشیابی ارایه می‌شود و در اینجا است که رتبه‌های دانشگاه‌های خارج بالا و پایین می‌شود.

صدیقی تاکید کرد: ولی در همه تغییرات یک اصل کلی همیشه رعایت می‌شود که دانشجویی که با مقررات قبلی اعزام شده است، با توجه به مقررات جدید ضرر نکند و برای وی همان مقررات قبلی اجرایی می‌شود، مگر اینکه مقررات جدید به نفع وی باشد.

رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های خارجی، دانشگاه‌های رتبه یک و دو عالی و خوب بوده و رتبه‌های ۳ و ۴ نیازمند ارزیابی کیفی هستند. دانشجویانی که در دانشگاه‌های ۳ و ۴ فارغ‌التحصیل شده‌اند، گاهی نیاز است در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، چند درس را طی کنند و یا حتی دفاع مجدد از رساله خود داشته باشند.

وی درباره ارزیابی مدارک فارغ‌التحصیلان غیرحضوری خارج از کشور نیز گفت: از سال ۲۰۱۳ این مدارک ارزیابی نمی‌شود.

کد خبر 372761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار