شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۰
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: شی جینپینگ، رئیس جمهور چین اذعان کرد فساد بزرگ‌ترین خطری است که حزب کمونیست چین را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما به نقل از خبرگزاری رویترز ، شي جينپينگ، رئیس‌جمهور چین که به مناسبت نود و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست چین در کاخ مجمع خلق در پکن سخنرانی می‌کرد، گفت: تاریخ، حزب کمونیست را برای حاکمیت بر چین و اداره امور این کشور انتخاب کرده است اما اگر رهبران این حزب به درستی امور کشور را اداره نکنند و به خواسته‌های مردم گوش ندهند، تاریخ آن را رها خواهد کرد.

شی جینپینگ که در حضور اعضای حزب کمونیست چین سخن می‌گفت، خاطر نشان کرد:"بزرگ ‌ترین خطری که ما را به عنوان حزب حاکم در چین تهدید می‌کند، فساد است. ما باید برای مقابله با فساد اراده‌ای راسخ از خود نشان دهیم، سیاست مدارای صفر را در برخورد با عاملان فساد کنار نگذاریم، درباره تمام موارد مشکوک به فساد تحقیق و تفحص کنیم ، عوامل فساد را شناسایی و مجازات کنیم و به هیچ عامل فسادی اجازه ندهیم خود را در سایه حزب حاکم پنهان کند."

از زمانی که شی جینپینگ در مارس سال 2013 به قدرت رسید و مبارزه گسترده را با اشکال مختلف فساد در کشورش به اجرا گذاشت، ده‌ها تن از مسئولان حزب کمونیست چین به زندان افتاده‌اند.

رئیس جمهور چین با اشاره به چالش‌های خارجی کشورش تاکید کرد: پکن به هیچ وجه در خصوص منافع راهبردی خود سازش نخواهد کرد.

شی جینپینگ که سخنانش به طور مستقیم از تلویزیون سراسری چین پخش می شد، تصریح کرد:" انتظار نداشته باشید که دولت چین لطمه به حاکمیت ملی، امنیت ملی و منافع ملی خود را در زمینه توسعه تحمل کند و دست روی دست بگذارد."

رئیس جمهور چین بدون این که به طور مستقیم به پیروزی تسای اینگ-ون استقلال‌طلب در انتخابات تایوان اشاره کند، یک بار دیگر تاکید کرد: دولت چین به شدت با نیروهای جدایی‌طلب در تایوان مخالف است. یک میلیارد و 300 میلیون چینی و کل ملت چین مخالف آن هستند که یک نفر بخواهد برای ایجاد تفرقه و جدایی در کشور تلاش کند.

تسای اینگ-ون 59 ساله اولین خانمي است که ریاست تایوان را به دست گرفته و گفت‌وگوی مثبت با دولت چین را خواستار شده است.

چین که در سال‌های اخیر رویکرد تهاجمی آشکاری در قبال تایوان اتخاذ کرده از دولت جدید تایوان خواسته است توافق ضمنی را که در سال 1992 میان پکن و تایپه منعقد شد، به رسمیت بشناسد و رعایت کند.

طبق این توافق، " فقط یک چین واحد" وجود دارد و هر طرف می‌تواند این مسئله را آن طور که می‌خواهد تعبیر كند.

اما تسای اینگ-ون و حزب دموکراتیک ترقی‌خواه که به آن وابسته است حاضر نیستند این توافق را به رسمیت بشناسند. در عین حال تسای اینگ-ون بارها تاکید کرده که "وضعیت کنونی" را حفظ خواهد کرد.

چین تایوان را یکی از استان‌های خود می‌داند و هیچ‌گاه توسل به زور را برای بازپس‌گیری آن منتفی ندانسته است.

کد خبر 338776

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha