همشهری آنلاین: ماهی‌های ساکن مناطق آبی بریتانیا در آستانه نابودی قرار دارند و ادامه حیات آنها در گرو تصمیم مهمی است که باید در مجلس این کشور گرفته شود.

ماهی‌های بریتانیا در آستانه نابودی

به گزارش مهر، محصولات آرایشی و بهداشتی که در بریتانیا مورد استفاده قرار می‌گیرد حاوی ریزپلاستیک‌های خطرناکی است که پس از ورود به سیستم فاضلاب این کشور حیات گونه‌های آبزی رودخانه‌ها و آبریزهای آن را به شدت تهدید می‌کند.

آمارها نشان می‌دهند بیش از یک سوم جمعیت ماهی‌های "کانال انگلیس" آلوده به این رسوبات پلاستیکی هستند. این منطقه بزرگ آبی جنوب انگلیس را از شمال فرانسه جدا می‌کند و با توجه به این که به اقیانوس اطلس منتهی می‌شود حالا به نگرانی بزرگ زیست محیطی دانشمندان تبدیل شده است. آنها از آن بیم دارند که ترکیبات شیمیایی خطرناکی که از این طریق وارد اقیانوس‌ها می‌شود به گونه‌های جانوری و گیاهی ساکن در این مناطق لطمه جبران‌ناپذیری وارد سازد.

آمارها نشان می‌دهد که سالانه بین ۱۶ تا ۸۶ تن ریزقطعات پلاستیکی ناشی از مواد آرایشی و بهداشتی وارد فاضلاب بریتانیا می‌شود که معمولا از فرآیند تصفیه فاضلاب عبور کرده و در نهایت راهی آبراهه‌ها و اقیانوس می‌شوند. بدین ترتیب ارگانیسم‌های دریایی و ماهی‌ها آنها را خورده و این آغاز یک مصیبت بزرگ زیست محیطی است.

اکنون مجلس بریتانیا در حال بررسی ممنوعیت به کارگیری این دسته از مواد شیمیایی در محصولات مراقب بهداشتی است. این همان اقدامی است که پیشتر آمریکا نیز انجام داده بود.

بر اساس آمارهای موجود هم اکنون ۵۰ تریلیون ریزذرات پلاستیکی در اقیانوس‌های سراسر جهان شناور هستند که البته سهم محصولات آرایشی و بهداشتی از این حجم خیره‌کننده چندان زیاد نیست.

کد خبر 336263

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار