همشهری آنلاین: تحقیقات نشان می‌دهد گونه‌ای از ماهی‌ها توانایی حیرت‌انگیزی در تشخیص صورت انسان‌ها دارد.

این ماهی چهره انسان‌ها را تشخیص می‌دهد

به گزارش مهر، محققان دریافته‌اند گونه‌ای از ماهی‌های مناطق حاره‌ای توانایی حیرت‌انگیزی در تمایز قایل شدن میان چهره انسان‌های مختلف دارند. این نخستین بار است که چنین توانمندی در نزد ماهی‌ها کشف می‌شود.

این تحقیقات توسط تیمی از محققان دانشگاه آکسفورد بریتانیا و کوینزلند استرالیا انجام شده است. آنها دریافته‌اند که گونه‌ای ماهی موسوم به archerfish توانایی چشمگیری در یادگیری و تشخیص چهره‌ها دارد. نکته حیرت‌انگیزتر این است که چنین تشخیصی با ضریب دقت بالایی انجام می‌شود.

محققان این نوع ماهی را در زمره خاص‌ترین گونه آبزیان قرار می‌دهند زیرا نحوه شکار کردن آن نیز در نوع خود جالب توجه است. این ماهی با پرتاب آب از دهان خود به سمت حشراتی که در نزدیکی سطح آب پرواز می‌کنند آن‌ها را شکار می‌کند.

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که توانایی تشخیص چهره‌های انسانی توسط این نوع ماهی به قابلیت‌های تشخیص بصری چشمگیری نیاز دارد و به همین دلیل این گونه ماهی‌ها در زمره متفاوت‌ترین آبزیان قرار می‌گیرد.

جزئیات بیشتر این یافته جالب توجه در ژورنال تخصصی Scientific Reports منتشر شده است.

محققانی از دانشگاه آکسفورد در تشریح این توانمندی قابل توجه به این واقعیت اشاره می‌کنند که چهره انسان‌ها در موارد زیادی دارای اشتراک متعددی است و این که این گونه ماهی‌ها می‌تواند آنها را از هم تشخیص دهد در نوع خود خیره‌کننده است.

کد خبر 336624

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی