همشهری آنلاین: سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: کسانی که درباره قیمت آب سنگین صحبت می‌کنند از وضعیت بازار آگاهی ندارند. ما آب سنگین را طبق قیمت روز فروختیم و جایگزین شرکت‌های کانادایی در بازار آمریکا شده‌ایم.

کمالوندی

به گزارش ايرنا، بهروز كمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار داشت:ما در حال انجام تعهدات هستیم . تعهد ما انجام شده و انتظار داریم طرف مقابل هم تعهدات خود را اجرا كند .

وی ادامه داد:ع لاوه بر 130 تن آب سنگینی كه می توانیم طبق برجام حفظ كنیم، حدود 70 تن مازاد داریم كه باید در بازارهای بین المللی عرضه شود.
به گفته كمالوندی از این 130 تن حدود 65 تن برای راكتور بازطراحی شده اراك مورد نیاز است كه این میزان برای پنج سال دیگرلازم خواهد بود ضمن اینكه حدود65 تن دیگر هم به عنوان ذخیره نگه می داریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه درخصوص بازار بین المللی آب سنگین گفت: بازار بین المللی آب سنگین شامل دو بخش تحقیقاتی دارویی است و استفاده در راكتورهای قدرت آب سنگین است كه با استفاده تحقیقاتی راكتور آب سنگینی فرق می‌كند.
كمالوندی ادامه داد: آب سنگین مصرفی راكتورها معمولا از سالها قبل ذخیره می شود. همه كشورها این كار را می‌كنند و آن چیزی كه می ماند در بازار در مصارف غیر هسته ای و دارویی استفاده می‌شود.

به گفته معاون سازمان انرژی اتمی ، مصرف كل بازار دنیا 95 تن در سال است كه 75 درصد آن مربوط به بازار آمریكاست ودر هر صورت هر مقدار آب سنگین به فروش برسد بخش عمده آن به این بازار می رود و نمی توان از آن صرفنظر كرد.

وی اضافه كرد:اینكه ما این را به بازار امریكا بدهیم كار معقولی است . امریكایی ها هم كه به دنبال تعطیلی راكتور های ایران بودند اكنون از ما آب سنگین می‌خرند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاكید كرد:آن چیزی كه مایه افتخار است، این است كه كارخانه‌ای كه آنها دنبال تعطیلی اش بودند الان می پذیرند كه باید كار كند و آب سنگینش را هم می خرند و به كیفیت خوب آن هم اذعان دارند.

كمالوندی تصریح كرد:كسانی كه درباره قیمت حرف می زنند اطلاعی از وضعیت بازار ندارند؛اشكالی هم ندارد ؛ قیمت این ماده نسبت به كیفیت و وزن می تواند متفاوت باشد؛ اما در كل ما آب سنگین را بر اساس قیمت روز به فروش رسانده ایم و قیمتی كه داده ایم حتی از جاهایی كه می خریدند نیز مقداری بالاتر است.

وی اضافه كرد:آمریكا حتی بیشتر از مقداری كه از كانادا می‌خرید از ما آب سنگین می خرد و در واقع ما جایگزین شركت‌های كانادایی شده‌ایم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینكه كیفیت آب سنگین برای مصارف راكتور و دارو متفاوت است خاطرنشان كرد:هدف ما بازارهایی است كه كیفیت بالا را می‌خواهند در عین حال كه كمیت را توسعه داده ایم كیفیت را نیز توسعه می‌دهیم.

كمالوندی در پایان گفت:در حال حاضر درجه آب سنگین ما بالاتر از هسته‌ای است به اصلاح اما بسنده نكردیم دنبال این هستیم اولین تولید كننده آب سنگین دنیا باشیم و فاصله زیادی هم با آن نداریم.

کد خبر 332290

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha