همشهری آنلاین: دبیر شورای عالی امنیت ملی از صاحبان تریبون ها خواست تا برای پیگیری حقوق برجامی از دولت پشتیبانی کنند و گفت:مطالبات مسئولین از طرفهای خارجی تعبیربه شکست نشود.

به گزارش دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، دریابان علی شمخانی  درهجدهمین همایش صنایع دریایی در جزیره کیش افزود:صاحبان تریبون ها،رسانه های گروهی و صاحب نظران کشور باید با نگاه ملی و غیرسیاسی از فضای نقدهای دوران مذاکرات به سمت پشتیبانی از دولت برای پیگیری مصرانه حقوق برجامی کشور حرکت نمایند.

وی ادامه داد: نباید مطالبات مسئولین سیاسی و اقتصادی کشور از طرف های خارجی به اعتراف به شکست تعبیر شود و با متهم سازی کارگزاران خدوم کشور زمینه پیگیری مطالبات قانونی کشور از طرف های مذاکره کننده محدود و تامین منافع کشور تحت تاثیر رقابت های سیاسی قرار بگیرد.

شمخانی شرایط پسا برجام را واجد فرصتهای جدید برای بهره گیری از قابلیت های دریا پایه کشورعنوان کرد واضافه کرد: به شهادت تاریخ کشورایران همواره تمدن دریایی بوده و در دریا با اهداف اقتصادی حضور معنی دار داشته استبهره مندی توسعه محور از ظرفیت های گسترده دریا، ضرورتی اجتناب ناپذیر در حوزه تامین امنیت،شکوفایی اقتصادی و تعالی علمی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اهمیت راهبردی کریدورهای آبی و موقعیت ویژه ژئوپلتیکی کشورمان در دسترسی به آب های آزاد و قرار گرفتن در کانون انرژی جهان افزود: ارزیابی مولفه های موازنه قدرت نشان می دهد که امروز تهدیدات ترکیبی دریاپایه در بخش های نظامی، اقتصادی و توسعه ای منافع حیاتی جمهوری اسلامی ایران را هدف گرفته است.

وی با تاکید بر ضرورت تبدیل تهدیدات جدید به فرصتی برای منسجم نمودن ظرفیتهای بالقوه کشور در حوزه دریا افزود: برای مدیریت شرایط موجود و ایجاد تغییرات متناسب با تامین منافع کشور ،می بایست تمامی نهادها و سازمان های ذیربط با درک شرایط جدید راهکارهای مواجهه هوشمند با متغیرهای نوین را در دستور کار خود قرار دهند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد:سبک بومی ایجاد شده در صنایع دریایی بخش دفاع که موجب شکل گیری قدرت منحصر بفرد دریایی برای جمهوری اسلامی ایران شده است.

وی اظهار داشت: پیوند هدفمند میان نیروهای مسلح و مجموعه توان علمی ،صنعتی و دانشگاهی در بخش های دولتی و خصوصی امکان بهره گیری از مسیرهای میانبر برای پشتیبانی ازراهبردهای دریایی کشور را فراهم می نماید.

دریابان شمخانی با بیان اینکه سازمان ها و نهادهای اقتصادی باید در شرایط پسا برجام استفاده بیشتری از ظرفیت های گسترده دریا داشته باشند خاطر نشان کرد:منابع دریا این فرصت را به اقتصاد ملی می دهد تا با وجود محدودیت منابع و کم یابی آن در زمین، تولید کالاهای سرمایه ای و مصرفی افزایش یافته و از این مسیر ایجاد اشتغال و تولید ثروت شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد:سواحل، ثروت های بالقوه هستند که نیازمند توجه و سیاستگذاری صحیح برای مدیریت توانمندی ها و بکارگیری استعدادهاست.

شمخانی افزود: جای تاسف دارد که در برخی سواحل ما وضعیت معیشتی مردم دچار مشکل است و این به معنای عدم بهره گیری مناسب از فرصت ها و هدر رفتن ثروت ملی است.

وی با اشاره به اینکه پرداختن حقیقی به توسعه همه جانبه دریا محور، موجب برون رفت جامعه ما از وضعیت دشوار فعلی می گردد تاکید کرد: آبادانی سواحل جنوبی و توسعه آن ها به تنهایی پاسخگوی بسیاری از تهدیدات و تضمین کننده منافع وامنیت ملی خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری گفت: منافع دریا برای همه است و از امکانات و فرصت های آن در عرصه های علمی، اقتصادی، تجاری، دفاعی بایستی استفاده شود و هر نهاد، سازمان و دستگاهی که در این زمینه پیشگام باشد و به کشور و مردم نفع بشتری برساند در اقتصاد مقاومتی پیشگام است.

دریابان شمخانی با یادآوری قدرت و دستاوردهای نیروهای دریایی ارتش و سپاه پاسداران در دفاع از مرزهای آبی کشور از ساحل تا آب های آزاد بین المللی تاکید کرد:حضور نظامی ایران در خلیج فارس موجب تامین و تضمین امنیت و ایجاد زمینه های گسترش تجارت و تردد ایمن نفت کش ها شده است.

کد خبر 349785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار