همشهری آنلاین: باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد: شرکای واشنگتن در خلیج فارس قول تداوم همکاری با یکدیگر برای مبارزه با داعش و کاهش دیگر مناقشات منطقه‌ای را داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از ریاض، اوباما كه در حال دیدار از عربستان است اضافه كرد كه در بین این شركا، كماكان نگرانی‌هایی درباره مسایل اقتصادی از جمله نفت وجود دارد.

اوباما كه پس از اجلاس سران آمریكا و شورای همكاری خلیج فارس سخن می‌گفت، افزود: آمریكا و شورای همكاری، گفت وگوهایی را در سطح مقامات بلندپایه با تمركز بر تنظیم قیمت پایین نفت و افزایش مناسبات اقتصادی ما و حمایت از اصلاحات شورای همكاری، همزمان با تلاش آن‌ها برای تأمین شغل و فرصت‌های شغلی برای جوانان و تمام شهروندانشان آغاز خواهند كرد.

اوباما در مورد داعش نیز گفت: واشنگتن و پادشاهی های عرب خلیج فارس در تعهد خود نسبت به شكست دادن این گروه شبه نظامی وحدت نظر دارند.

وی درپایان این اجلاس سران كه با حضور شش كشور عضو شورای همكاری خلیج فارس در پایتخت عربستان برگزار شد، تأكید كرد: 'ما درمبارزه برای انهدام داعش وحدت داریم.'

باراك اوباما رئیس جمهوری امریكا همچنین پس از پایان این اجلاس به خبرنگاران گفت: كشورهای حوزه خلیج فارس در خاورمیانه باید به رغم اختلافاتی كه چه در مورد توافق هسته ای با ایران و چه درباره حفظ یك دولت با ثبات و متحد در كشوری چون عراق وجود دارد با یكدیگر همكاری كنند.

اوباما افزود: 'كامیابی و ثبات منطقه به كشورهایی بستگی دارد كه روابط منصفانه ای با شهروندانشان داشته باشند و فرقه گرایی دشمن صلح و كامیابی است.'

وی اظهارداشت: 'اگر كسانی خود را شهروند یك كشور ندانند بلكه عضو یك شاخه خاص از اسلام تلقی كنند، این برای كشورها نشانه فروپاشی است.'

کد خبر 331345

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار