مجموع نظرات: ۰
شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: سرطان‌های دستگاه گوارش شامل سرطان‌های معده، روده بزرگ، مری، کبد و لوزالمعده، تقریبا نیمی از کل آمار مربوط به سرطان‌ها را در کشور تشکیل می‌دهند.

سرطان های دستگاه گوارش

به گزارش ایرنا،  رییس کمیته تصویربرداری دستگاه گوارش سی و دومین کنگره رادیولوژی ایران،‌ افزود: از میان سرطان‌هاي دستگاه گوارش، سرطان معده در مردان و سرطان روده بزرگ در زنان از شیوع بیشتری برخوردار است.

دكتر اميررضا راد مرد، اظهارداشت: با افزایش بروز ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش روبرو هستیم که مهم‌ترین عوامل خطر آنها نوع تغذیه، چاقی، مسایل ژنتیک و دخانیات است.

او گفت : تغذیه غلط شامل مصرف غذاهای شور و مانده یا حاوی ترکیبات نیترات از عوامل مهم بروز سرطان معده به شمار می‌رود. همچنین چاقی رابطه مستقیمی با ابتلا به سرطان روده بزرگ دارد.

رادمرد اضافه کرد : با توجه به اینکه تقریبا 30 درصد جامعه ایران مبتلا به بیماری کبد چرب هستند، این امر ممکن است در درازمدت با افزایش خطر ابتلا به نارسایی مزمن کبدی و درنهایت سرطان کبد همراه باشد.

وی با اشاره به اینکه امروزه رادیولوژی جزو لاینفک مسیر تشخیص و درمان بیماری سرطان در کل دنیا و از جمله در ایران به شمار می‌آید، یادآور شد: ابزارهای تشخیصی تصویربرداری به جراح کمک می‌کند تا پیش از برداشتن تومور، اطلاعات دقیقی از محل و اندازه آن داشته باشد. همچنین جراح متوجه می‌شود که آیا این تومور به بافت‌های اطراف و یا دور گسترش یافته یا خیر.

وی اظهار کرد: متخصصان انکولوژی و رادیوتراپی نیز با کمک اطلاعاتی که رادیولوژیست‌ها با استفاده از ابزارهای تشخیصی تصویربرداری فراهم می‌آورند، قادر به پیگیری مراحل درمان سرطان به منظور دستیابی به پاسخ درمانی مطلوب هستند.

رادمرد افزود: به کمک رادیولوژی اینترونشنال (تهاجمی) رادیولوژیست‌ها قادرند با هدایت روش‌های تصویربرداری نظیر آنژیوگرافی، داروی شیمی درمانی را مستقیم به داخل تومور کبدی تزریق کنند که این روش می‌تواند، اثربخش تر و نیز کم عارضه تر از تزریق داروی شیمی درمانی به کل بدن بیمار باشد.

وی همچنین از سیستم تصویربرداری پت سی تی (PET-CT) به عنوان ترکیبی از فنآوری در دو رشته رادیولوژی و پزشکی هسته ای نام برد که هم اینک در کشور موجود بوده و به کمک آن می‌توان اندازه و میزان فعالیت تومور را در مسیر درمان ارزیابی کرد.

رییس کمیته تصویربرداری دستگاه گوارش سی و دومین کنگره رادیولوژی ایران گفت: به دلیل اهمیت موضوع سرطان‌های دستگاه گوارش و نقش انکارناپذیر رشته رادیولوژی در تشخیص و درمان این نوع از سرطان‌ها، این موضوع به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های سی و دومین کنگره رادیولوژی انتخاب شده است.

وی ادامه داد:در این کنگره طی چهار روز 53 سخنرانی در زمینه رادیولوژی دستگاه گوارش از سوی متخصصان ایرانی و نیز میهمانان خارجی از امریکا و اروپا ارایه خواهد شد که از این میان 27 سخنرانی به موضوع مهم سرطان‌های گوارشی اختصاص یافته است.
رادمردبیان داشت : با توجه به شیوع سرطان‌ها در کشور و به ویژه سرطان‌های دستگاه گوارش، این کنگره در تلاش است، تجربیات به دست آمده را در زمینه تشخیص و درمان این سرطان ها که از سوی متخصصان مربوط داخلی و خارجی ارایه خواهد شد در اختیار سایر پزشکان خصوصا رادیولوژیست‌های جوان قرار دهد.

سی و دومین کنگره رادیولوژی ایران با محوریت تصویربرداری زنان و دستگاه گوارش، 14 الی 17 اردیبهشت ماه امسال در سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

کد خبر 329954

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار