دوشنبه ۹ مهر ۱۳۸۶ - ۱۸:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: قدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان، سرزمین اصلی و وطن میلیون‌ها آواره مسلمان فلسطینی‌است که از سال ۱۹۴۸ آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج و تحت سلطه نیروهای اشغالگر قدس قرار گرفت.

Quds day

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی ره روزی را برای نجات قدس از چنگال صیهونیست‌های جنایتکار، به عنوان روز قدس تعیین کردند.

در پیامی که امام راحل به همین مناسبت صادر نمودند، آمده‌است:

بسم الله الرحمن الرحیم

من طی سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم که اکنون، این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی پیاپی خانه و کاشانه ایشان را بمباران می کند.

من از عموم مسلمانان جهان و دولت های اسلامی می خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن، به هم بپیوندند؛ و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان " روز قدس " انتخاب و طی مراسمی همبستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزی مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی

از این تاریخ آخرین جمعه ماه مبارک رمضان روز جهانی قدس نام گرفت تا فریاد اعتراض مسلمانان عالم به تداوم اشغال قبله اول مسلمین در سراسر دنیا طنین‌انداز شود.

کد خبر 32951

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیب اجتماعی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز