اولین روز آتش بس در سوریه همانطور که انتظار می‌رفت پیچیده گذشت و حملات صورت گرفته در این کشور نشان داد که گروه‌های تروریستی از این توافق به‌شدت خشمگین هستند.

سوریه

طرف‌هاي شركت‌كننده در اين توافق يعني دولت سوريه و گروه‌هاي مخالف طرف مذاكره با اين كشور اما در مجموع روز سربلندي در انجام به تعهدات خود پشت سر گذاشتند تا 24ساعت اول در نخستين تلاش جهاني براي بازگشت صلح به سوريه به خوبي پشت سر گذاشته شود.

با وجود اين گروه‌هاي تروريستي ازجمله داعش و جبهه النصره كه از توافق آتش‌بس مستثني شده‌اند تلاش كردند تا با حملات خود اين توافق را نابود كنند. تلويزيون دولتي سوريه روز گذشته خبر از حملات راكتي به بخشي از مناطق مسكوني دمشق داد. رويترز گزارش داده كه اين حملات از شهر جوبر در حومه دمشق صورت گرفته است. همچنين ساعاتي پس از آغاز آتش بس انفجار خودرويي بمبگذاري شده در غرب استان حماء كشته‌شدن حداقل 2نفر را به‌دنبال داشت. پيش از اين مقام‌هاي سازمان ملل هشدار داده بودند كه بدون ترديد تلاش‌هاي بسياري براي از بين بردن اين آتش‌بس صورت مي‌گيرد.

روسيه اما روز گذشته به‌صورت رسمي اعلام كرد كه تمامي حملات هوايي خود را در «منطقه سبز» متوقف مي‌كند تا جلوي هر اشتباهي گرفته شود. وزارت دفاع روسيه اعلام كرده كه در دوره كنوني تمركز اين كشور روي رساندن كمك‌هاي انساني به‌ويژه به مناطق مسكوني است.

با وجود اين حملات گزارش‌هاي ميداني از بازگشت آرامش بي‌سابقه طي 5سال گذشته خبر مي‌دهد.ميدل‌ايست‌اي گزارش داده كه هر چند تيراندازي‌هاي پراكنده شنيده شده اما آتش‌بس به‌صورت كامل مورد احترام قرار گرفته است. به‌ويژه در دمشق و مناطق حومه پايتخت سوريه اين آرامش به‌شدت محسوس بوده است. روسيه اعلام كرده كه نقشه مناطق گروه‌هاي مخالف شركت‌كننده در آتش‌بس را به آمريكا ارائه كرده و 74گروه شورشي تاكنون پايبندي خود به آتش‌بس را اعلام كرده‌اند.

روسيه و آمريكا به همراه 15كشور ديگر در نشست مونيخ براي اجراي اين آتش‌بس موقت به‌مدت 2هفته توافق كردند و پس از فراز و نشيب‌هاي فراوان با مذاكرات مسكو و واشنگتن سرانجام اين آتش‌بس از نيمه شب جمعه به وقت محلي اجرايي شد. استفان دي ميستورا، نماينده ويژه سازمان ملل متحد در امور سوريه اعلام كرده است درصورتي كه آتش‌بس به‌صورت گسترده رعايت شود گفت‌وگوهاي صلح ميان دو طرف از روز هفتم مارس(17اسفند) آغاز خواهد شد.

قرار است حداقل 70هواپيماي بدون سرنشين بر اجراي اين آتش‌بس در منطقه سبز نظارت داشته باشند. روسيه پيش از اين اعلام كرده كه حملات خود عليه گروه‌هاي تروريستي را ادامه مي‌دهد. بان كي‌مون، دبير كل سازمان ملل هم آتش بس اجرا شده در سوريه را بهترين فرصت براي پايان دادن به خشونت‌ها در سوريه خوانده است. همه طرف‌ها در جامعه جهاني اكنون به اين نتيجه رسيده‌اند آتش‌بس سوريه درصورت موفقيت مهم‌ترين مسير براي بازگشت آرامش به اين كشور و نابودي گروه‌هاي تروريستي خواهد بود.

کد خبر 326528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی