همشهری آنلاین: دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نتوانسته‌ایم از منافع سرشار دریاها به اندازه کافی بهره‌مند شویم اما سیاست‌گذار‌ی‌های کلان کشور به سمت توسعه فرهنگ دریامحور در حرکت است و رهبر معظم انقلاب نیز بارها درباره بی‌توجهی به دریا هشدار داده‌اند.

حبیب‌الله سیاری

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دریادار حبیب‌الله سیاری در سومین کنفرانس بین‌المللی اقیانوس‌شناسی خلیج فارس که صبح امروز (شنبه ۸ اسفند) در هتل المپیک تهران برگزار شد با بیان اینکه برگزاری این همایش به فراهم‌سازی منابع دریا برای استفاده در زندگی روزمره کمک می‌کند، علت عدم توسعه فرهنگ دریایی در کشور را نهادینه شدن فرهنگ استعماری غرب در رژیم طاغوت پهلوی و سده‌های گذشته برای دور نگه داشتن مردم ایران از منابع دریا دانست و گفت: راه دست‌یابی به توسعه دریامحور، دور شدن از سیاست‌های توسعه زمین‌محور و روی آوردن به سیاست‌های دریایی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ایران هم در شمال و هم در جنوب کشور سواحل دارد که در شمال به دریای بسته و در جنوب غرب به دریای نیمه‌باز و در جنوب شرق به سواحل باز (مکران) منتهی می‌شود. یک‌سوم مرزهای ما آبی است و بهترین سواحل ما از نظر ژئوپلتیکی سواحل مکران است.

وی به معرفی منافع دریا برای کشور پرداخت و افزود: کاربردهای ژئوپلیتیکی، کشتی‌رانی و حمل و نقل دریایی (که در دنیا ۹۰ درصد حمل و نقل تجاری از طریق آب‌های بین‌المللی انجام می‌شود)، توسعه مدنیت و شهرنشینی در سواحل (که در دنیا ۸۰ درصد جمعیت کشورها در سواحل یا نزدیکی ۲۰۰ کیلومتری ساحل زندگی می‌کنند اما در ایران بزرگ‌ترین شهر ساحلی ما در جنوب حداکثر ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد)، منابع غذایی دریایی، گردشگری دریایی، توسعه سیستم‌های دفاعی آبی، اشتغال از طریق دریا، توسعه دانش و فرهنگ دریایی و ... از جمله کاربردهای دریا در زندگی هستند.

فرمانده نداجا با طرح این پرسش که به چه میزان از منافع دریا استفاده کرده‌ایم؟، تصریح کرد: قطعا به اندازه این همه نعمت خدادادی که در کشور بوده، نتوانسته‌ایم از این منافع بهره‌مند شویم اما سیاست‌گذار‌ی‌های کلان کشور به سمت توسعه فرهنگ دریامحور در حرکت است و رهبر معظم انقلاب نیز بارها درباره بی‌توجهی به دریا هشدار داده‌اند.

وی با اشاره به سابقه درخشان چند صد ساله ایرانیان در استفاده از حمل و نقل و تجارت دریایی اظهار کرد: از دیگر فعالیت‌های توسعه دریایی کشور، توجه به گسترش سیستم دفاعی دریایی است چراکه دشمنان ما قصد حمله به کشور را از طریق دریاها خواهند داشت.

سیاری با بیان اینکه دست‌یابی به برنامه‌های دریایی کشور در گروی فرهنگ‌سازی دریایی در میان اقشار مختلف جامعه است، خاطرنشان کرد: نیروی دریایی ارتش برای رسیدن به این هدف اقدامات گسترده‌ای انجام داده که شامل گام‌برداری در راستای ارتقای فرهنگ دریایی، پیشرف اقتصادی سواحل مکران، گسترش حوزه امنیت دریایی با ورود به آب‌های آزاد منطقه از جمله باب‌المندب در غرب و اقیانوس هند در شرق دریای عمان، همکاری گسترده با وزارت آموزش و پرورش برای گنجاندن دروس مرتبط با دریا در کتب درسی و راه‌اندازی هنرستان‌های دریایی در سواحل مکران، اجرای برنامه‌های منظم بازدید دانش‌آموزان و فرهنگیان از سواحل سیستان و بلوچستان، حضور در دانشگاه‌ها و سخنرانی برای دانشجویان در زمینه توجه به توسعه علوم دریامحور، برگزاری دو همایش توسعه سواحل مکران در سال‌های ۹۱ و ۹۳، توسعه سازه‌های دریایی در سواحل مکران، توسعه شهرک‌سازی در سواحل مکران برای استقرار نظامیان نیروی دریایی ارتش به همراه خانواده‌هایشان و تغییر دیدگاه توسعه جنوب کشور از خوزستان و هرمزگان به سواحل سیستان و بلوچستان با محوریت مکران بخشی از این اقدامات نیروی دریایی ارتش است./

کد خبر 326477

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha