همشهری آنلاین: شناسایی فضاهای معماری با مصالح چینه، سنگی و سازه‌های گلی و همچنین یک نمونه تدفین در تپه شیرتل شهرستان الوند نشان از استقرار در این منطقه از دوران مفرغ قدیم و نوسنگی دارد.

Hill

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمدرضا عسکری سرپرست هیات کاوش تپه شیرتل شهرستان الوند گفت: همزمان با حفاری اضطراری تپه شیرتل 14 گمانه به منظور تعیین عرصه و حریم این محوطه کاوش شد که داده‌های بدست آمده بیانگر نهشت 3 تا 4 متر رسوب‌های آبرفتی در این بخش از دشت قزوین از هزاره دوم قبل از میلاد تا عصر حاضر است.

این باستان‌شناس هدف از تعیین عرصه و حریم این محوطه را علاوه بر مشخص کردن وسعت محوطه، حل و فصل معضلات ناشی از تداخل بخشی از محدوده ضلع غربی و جنوبی محوطه با اراضی کشاورزی و درخواست کشاورزان برای انجام تعیین تکلیف و انجام زراعت ذکر کرد.

وی گفت: در راستای کاوش اضطراری دو کارگاه با ابعاد 4 در 4 با نام‌های tr03 و tr02، یک کارگاه با ابعاد 9 در 10 با نام tr01 و یک کارگاه با ابعاد 4 در 6 با نام tr04 حفاری شد.

عسکری افزود: داده‌های معماری بدست آمده از کاوش کارگاه tr01 منتج به شناسایی دو فضای معماری با مصالح چینه و سنگی و وجود بقایایی از داغ ستون بر روی کف و در فاز دوم منتج به شناسایی یک فضای معماری با مصالح چینه بود.

او در ادامه گفت: داده‌های معماری حاصل از کارگاه tr02 نیز به شناسایی دو دوره معماری با مصالح چینه از عصر مفرغ و سازه‌هایی گلی به شکل اجاق از دوره نوسنگی منجر شد.

این باستان‌شناس تصریح کرد: کف منقوش هندسی با استفاده از مخلوطی از خاکستر و گل که با گل خام بندکشی شده بود از داده‌های معماری شاخص عصر مفرغ قدیم و کشف یک نمونه تدفین متعلق به نوجوانی که به حالت چمباتمه (جنینی) که بر روی آن 22 جفت شاخ حیوانات اهلی چیده شده در زیر کف محدوده استقراری از داده‌های شاخص دوره نوسنگی است.

وی افزود: آثار کشف شده از گمانه tr03 نیز به شناسایی سه فاز معماری با استفاده از مصالح خشت و چینه از عصر آهن و چندین نمونه اجاق منجر شد.

عسکری گفت: داده‌های کشف شده از گمانه tr04 نیز منتج به شناسایی دو دوره معماری از دوره عصر آهن شد که فاز نخست متعلق به فضای انباری بود که در این دوره به وفور بقایای گندم، جو و خمره‌های ذخیره آذوقه بدست آمد در فاز دوم این کارگاه نیز بقایای متعلق به سه اتاقک مجزا با معماری چینه شناسایی شد.

مجوز کاوش تپه شیرتل شهرستان الوند توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

کد خبر 325832

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی