همشهری آنلاین: دومین فصل از پژوهش‌های میدانی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن - املش به کشف ۱۴ گور از دوره‌های پارتی و ساسانی منجر شد.

Graves

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ولی جهانی سرپرست هیأت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: دومین فصل از مطالعات باستان‌شناختی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن از توابع بخش رانکوه شهرستان املش که از 17 اردیبهشت ماه 1395، با هدف نجات‌بخشی آثار فرهنگی و به صورت کاوش اضطراری در حال انجام است تا هفتم مرداد‌ماه ادامه دارد.

جهانی با اشاره به اینکه این محوطه باستانی نخستین بار در سال 1392 مورد شناسایی قرار گرفته بود اظهار داشت: در این فصل از مطالعات، گروهی از کارشناسان باستان‌شناسی، انسان‌شناسی زیستی، گیاه باستان‌شناس، جانور باستان‌شناس و زمین‌شناس کار مطالعات علمی در این مجموعه باستانی را انجام می‌دهند.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی مجموعه باستانی لیارسنگ بن - املش گفت: با کاوش در محوطه‌های گورستانی و استقراری، شواهدی از آثار تدفینی و معماری سنگی به دست آمد که دوره‌های تاریخی آنها هنوز برای باستان‌شناسان مشخص نیست.

به گفته او، در 5 کارگاه کاوش در محوطه گورستانی در شرقی‌ترین بخش مجموعه باستانی، 14 گور مورد شناسایی قرار گرفت که آثاری از تدفین به سبک چاله‌ای و گورهای دخمه‌ای احتمالاً مربوط به دوره‌های پارتی و ساسانی می‌شود.

این باستان‌شناس افزود: در بخش مسکونی - استقراری در ضلع شمالی مجموعه، نیز شواهدی از معماری سنگی و فضاهای مسکونی مشاهده شده است.

به گفته جهانی، اظهارنظر نهایی درباره دوره فرهنگی این آثار تدفینی و مسکونی منوط به بررسی و مطالعه بیشتر و مشخص شدن نتایج تاریخ‌گذاری مطلق و مطالعات آزمایشگاهی است.

او اظهار داشت: نخستین فصل پژوهشهای میدانی لیارسنگ بن - املش در تابستان 1393 و با هدف تعیین حریم مجموعه به سرپرستی ولی جهانی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان انجام گرفته بود.

دومین فصل از پژوهش‌های میدانی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن - املش با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.

کد خبر 340177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار