همشهری آنلاین: وزیر دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح که برای انجام دیدار رسمی درمسکو بسر می برد با سرگئی شایگو وزیردفاع روسیه دیدار کرد ودوطرف درخصوص مسائل دوجانبه ومنطقه ای گفت وگو کردند.

وزرای دفاع

به گزارش ایرنا، وزیر دفاع روسیه امروز(سه شنبه) در این دیدار گفت: روسیه وایران با خطرها وچالش های مشترکی درمنطقه مواجه هستند که فقط به صورت مشترک با آن می توان مقابله کرد.

بر اساس اطلاعات خبرگزاری ایتارتاس، شایگو گفت : امیدوارم دیدارما به تحکیم روابط دوستانه میان نیروهای مسلح دو کشور کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: دیدار وزیران دفاع ایران و روسیه درتهران ومسکو جهات اصلی روابط دوجانبه درامور نظامی را مشخص کرد.

شایگو ادامه داد : امضای موافقت نامه دولتی همکاری های نظامی دو کشور در ماه ژانویه سال 2015 درتهران زمینه حقوقی برای گسترش همکاری های درازمدت نظامی دو کشور را فراهم کرد.

وی اضافه کرد: معتقدم که اجرای طرح های همکاری دو کشور تا حدود زیادی به تدابیر ایران و روسیه درمبارزه با تروریسم بستگی دارد. خواهان همکاری های پایدار ودرازمدت ایران و روسیه دراین عرصه هستیم.

وزیردفاع روسیه همچنین به آمادگی مسکو وتهران برای هماهنگی اقدامات وهمکاری های خود در طیف وسیعی از مسایل منطقه‌ای و جهانی اشاره کرد.

وی ادامه داد : روابط دیرپا میان دو کشور با سطح بالای اعتماد متقابل و آمادگی برای تشریک مساعی و رویکردهای دو کشور در مسایل مختلف متمایز شده است.

وی یادآوری کرد: مذاکرات رئیس جمهوری روسیه با رهبر انقلاب اسلامی ایران و رئیس جمهوری اسلامی ایران درتهران درماه نوامبر سال 2015 به روابط دو کشور و مجموعه همکاری های دوجانبه تحرک تازه بخشید.

وزیر دفاع روسیه گفت: بدون شک به توافق های به دست آمده در سطوح عالی توجه زیاد داریم.

شایگو با استقبال کشورش از لغو تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا در مورد ایران اظهار داشت: این گونه سیر اوضاع در شرایط تشدید اوضاع بحرانی درمنطقه خاورمیانه اهمیت بسیار زیادی می یابد.

به گزارش ایتارتاس، سردار «حسین دهقان» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در این دیدار به نوبه خود گفت که قصد دارد در پنجمین کنفرانس امنیت بین المللی مسکو شرکت کند که در حاشیه آن دیداری با همتایان خود از روسیه و چین خواهد داشت.

وی افزود: علاقمندم درحاشیه این کنفرانس بتوانیم با طرف های روس و چینی گفت و گو کنم.

کنفرانس امنیتی بین المللی مسکو روزهای 27 و 28 آوریل آینده برگزار خواهد شد.

سردار دهقان امروز همچنین با دیمیتری راگوزین معاون نخست وزیر فدراسیون روسیه دیدار کرد و دو طرف در درباره مسائل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت وگو کردند.

به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، طرفین در این دیدار ضمن تاکید بر گسترش مناسبات در همه حوزه ها و تسریع در روند توافقات میان دو کشور، تعامل تهران - مسکو در حوزه های دفاعی و نظامی را عامل مهمی در تثبیت صلح، ثبات و امنیت منطقه ذکر کردند.

همچنین طرفین لزوم همکاری دو کشور درعرصه های منطقه ای و بین المللی را حائز اهمیت دانسته و بر ضرورت مبارزه قاطع و همه جانبه با جریان های تکفیری تروریستی تاکید کردند.

وزیر دفاع درمسکو درجمع خبرنگاران هم گفت: به صورت جدی درکنار دولت و ملت سوریه هستیم و در این زمینه همکاری های تعیین کننده ای با روسیه داشته ایم که به تغییر موازنه و ایجاد وضعیت جدید برای سوریه انجامیده است.

سردار حسین دهقان با اشاره به اینکه همکاری های دوجانبه ایران وروسیه درمباحث دفاعی مورد اهتمام دوکشور است، از گسترش همکاری های راهبردی میان ایران و روسیه خبر داد، گفت: مرور توافق های گذشته برای رسیدن به نتیجه و نیز موضوع سوریه از جمله محورهای مورد بحث با مقامات روسیه در سفر به این کشوراست.

وی با اشاره به همزمانی این سفر با افزایش تلاش های برخی از حامیان گروه های تروریستی در سوریه تاکید کرد: مقابله با تروریست ها، توقف دخالت های بیگانگان و تعیین سرنوشت آینده سوریه به دست مردم این کشور، موضع روشن ما در قبال سوریه است.

وزیر دفاع همچنین تصریح کرد: دراین مسیر به صورت جدی درکنار دولت و ملت سوریه هستیم ودراین زمینه همکاری های تعیین کننده ای با روسیه داشته ایم که به تغییر موازنه وایجاد وضعیت جدید برای سوریه انجامیده است.

دهقان درپایان افزود: رایزنی های مسکو هم قطعا به حل سریعتر بحران سوریه کمک خواهد کرد.

وزیر دفاع وپشیتبانی نیروهای مسلح روز گذشته(دوشنبه) در صدر یک هیات بلند پایه دفاعی، برای انجام یک سفر رسمی به مسکو سفر کرد.

کد خبر 325479

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha