همشهری آنلاین: رئیس مجمع تشخیص گفت: ما برجام یک را تمام کردیم اما همان روزی که می‌خواستیم جشن بگیریم ۶۰درصد نامزدها را کنار گذاشتند. باید واقعا فضایی درست کرد که افراد با استعداد و عشق و علاقه به میدان بیایند.

هاشمی رفسنجانی

به گزارش مهر، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در بیست و یکمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: انتظار داریم تا یک الی دو سال آینده لیستی از توفیقات مشخص در حوزه دستاوردهای ایرانی در حوزه پزشکی ارائه شود.

وی مطرح کرد: دانش و علم محض است و خیلی به مسائل عقیدتی و سیاسی برخورد نمی‌کند. اما جامعه‌ای که خواستار انجام تحقیقات اساسی است نمی‌تواند این مسائل را از هم جدا کند زیرا تحقیقات فضای آزادی می‌خواهد.

هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: یکی از کارهای مهمی که باید انجام دهیم این است که فضا را برای تحقیقات و استفاده از دانش دانشمندان مبتکر دنیا باز کنیم. همچنین باید فضا را به گونه‌ای در کشور مهیا کنیم تا مغزهای ایرانی شکوفا شوند.

رئیس مجمع مصلحت تشخیص نظام با بیان اینکه در سال ۹۱ و ۹۲ مغزهای کشور به خارج رفته‌اند، گفت: در رسانه‌های آمریکا ناسا به عنوان قله دانش این کشور به شمار می‌رود ولی تبلور ناسا با ایرانی هاست.

وی با تاکید بر اینکه ما از لحاظ آموزشی کم نداریم و اساتید، دانشجو و فضای زیادی در کشور دیده می‌شود گفت: در واقع تحقیقات چیزی است که در کشور کم داریم. این تحقیقات همان تحقیقاتی است که تمدن اسلامی را ساخته است. تحقیقات تمدن عظیمی از مردم ساخت که در دنیا مطرح نبود.

رئیس مجمع مصلحت تشخیص نظام با بیان اینکه ما در کشورمان این استعدادها را داریم و تحقیقات هم باید در فضای آزاد انجام گیرد، اظهار داشت: نتایج تحقیقات که ملموس شد ناخودآگاه پول جمع می‌کند و استعدادها جذب می‌شوند؛ ما این استعدادها را در کشور داریم. نباید به خاطر اینکه برخی‌ها با تفکرات ما همراه نیستند کاری از پیش نبریم. اگر این حرکت عادی شود برجام ۲ که وزیر بهداشت به آن هم اشاره کرد اجرایی می‌شود.

وی افزود: برجام ۲ همین جا است و نیاز به آزاداندیشی دارد.

وی اظهار داشت: چند سال پیش یک حرف مهمی رهبری زدند ولی نه خود پیگیری کردند و نه آنها که خیلی ذوب در ولایت هستند. ایشان کرسی‌های آزاداندیشی را مطرح کردند اما چقدر این کرسی‌ها محل آزاداندیشی است. حرف رهبری به چند همایش ختم شد و کافی است اکنون در این کرسی‌های آزاد اندیشی دانشمندی ابراز عقیده کند و شخصی حرف او را نپسندد برود در یک سایت بنویسد و آبرویش را ببرید اگر اینجور باشد هیچ وقت ترقی نمی‌کنیم.

وی افزود: ما برجام یک را تمام کردیم اما همان روزی که می‌خواستیم جشن بگیریم ۶۰درصد نامزدها را کنار گذاشتند. باید واقعا فضایی درست کرد که افراد با استعداد و عشق و علاقه به میدان بیایند.

هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: ما یک کشور هستیم که تحصیلکرده‌های زیادی داریم، در دنیا هم همین طور هستیم. ما پیشرفت‌های خوبی داشتیم و پزشکان حاذق داریم ولی تحقیق و پژوهش چیز دیگری است و باید به آن توجه کرد تا هر ساله دستاوردهای بیشتری ارائه کنیم. این کاری است دولت روحانی و تیم مذاکره کننده انجام دادند. برجام کار بزرگی بود. آن را به قطعنامه‌ای که جنگ را پایان داد تشبیه می‌کنم. البته این زمان با آن زمان تفاوت‌ها و برتری‌هایی دارد. در آن زمان ما آنقدر مغرور نبودیم، انحراف نداشتیم، اشکالات اداری در کشور وجود نداشت، فساد نداشتیم و بعد از یک سال وضع کشور عادی شد. اکنون جامعه ما وضعیت خطرناکی دارد و خاورمیانه منطقه ترور است.

رئیس مجمع مصلحت تشخیص نظام تصریح کرد: القاعده در سراسر دنیا تخم گذاری کرده است و بدتر از آن داعش است که وسعت بیشتری پیدا کرده است. از این به بعد دنیا باید با احتیاط برخورد کند.

وی اظهار داشت: ما الحمدلله ظرفیت خوبی داریم. برجام با تلاش دوساله ملت ایران کار را به جایی رساند که همه در دنیا استقبال کنند اسرائیل و جمهوری خواهان آمریکا و برخی دلواپسان در کشور عصبانی شدند اما بقیه اشتیاق داشتند.

هاشمی رفسنجانی افزود: امروز وضعیت هسته‌ای ما بهتر از گذشته و مشروع شده است. اکنون حق هسته‌ای داریم.

رئیس مجمع مصلحت تشخیص نظام خاطرنشان کرد: تحقیقات هسته‌ای اکنون در مرحله اولیه است ولی توانستیم وارد باشگاه هسته‌ای شویم. تاکنون ما را در این حوزه قبول نداشتند ولی ما دانش و دانشمندان هسته‌ای در کشور داشتیم.

وی با بیان اینکه آثار دانش هسته‌ای بالاست، گفت: بالاتر از دانش هسته‌ای موجود جوش و گداخت هسته‌ای است. ما در این حوزه عقب بودیم ولی اکنون در دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه آزاد پیشرفت خوبی داشتیم. در حال حاضر از آقای محمود قرآن نویس دانشمند پلاسما در دانشگاه آزاد که بر روی این موضوع تحقیقات انجام می‌دهد از کشورهای دیگر دعوت شده است. قرار است اولین نیروگاه جوش هسته‌ای را بسازیم. اگر به این موضوع دست یابیم همه بحث‌های گلخانه‌ای کنار می‌رود.

به گفته وی در حال حاضر مشکلاتی مانند آلودگی هوا که به تعطیلی مدارس هم منجر می‌شود راهی جز تحقیقات ندارد.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه باید دستاوردهای محققان در دانشگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد گفت: دانشگاه آزاد قزوین موتورسیکلت‌های برقی ساخته‌اند که اکنون این موتورها آماده هستند. این موتورسیکلت‌های برقی تاکنون جوایز زیادی دریافت کرده و در حال حاضر آماده تولید انبوه است.

وی با اشاره به خودروی برقی ساخته شده توسط دانشجویان دانشگاه آزاد تصریح کرد: اکنون این خودرو در استرالیا و آمریکا اول شده است. اینها همه نتیجه تحقیقات است. یکی از راه‌های آسان برای رفع آلودگی استفاده از وسایل نقلیه برقی است.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان را باید جدی گرفت تاکید کرد: باید بیکاری با این شرکت‌های دانش بنیان برطرف شوند. در حال حاضر بیکاری کارگری نداریم بلکه بیکاری دانشمندی داریم. باید کمک شود تا مشکلات آنها را رفع کنیم.

رئیس مجمع مصلحت تشخیص نظام خاطرنشان کرد: به هر حال جشنواره رازی هم که ۲۰ سال است از عمر آن می‌گذرد تاکنون برگزار شده است. باید به این نتیجه برسیم که می‌توان با تحقیقات معضلات را برطرف کرد. باید مبلغ این جایزه را نسبت به سال‌های گذشته مستغنی کرد.

کد خبر 322029

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha