همشهری آنلاین: آیت‌الله جوادی آملی در دیدار جمعی از طلاب و علمای اهل‌سنت استان گلستان گفت: قرآن همه موجودات را دعوت به وحدت کرده، این دعوت به وحدت برای این است که دیگران در ما طمع نورزند؛ این طمع نورزیدن، بدون تمسک به وحدت داخلی و اعتصام به حبل الله و اهل بیت (ع) میسر نخواهد شد.

به گزارش ایکنا، آیت‌الله عبدالله جوادی‌ آملی در دیدار جمعی از طلاب و علمای اهل‌ سنت استان گلستان در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء، ضمن تبریک فرا رسیدن هفته وحدت، به اهمیت و لزوم حفظ اتحاد بین مسلمین اشاره و اظهار کرد: باید تلاش کنیم در کنار هم و به‌ صورت مسالمت‌آمیز و بدون هر گونه اختلافی زندگی کنیم چرا که هدف اساسی دین این است که انسان را فرشته‌گونه کند، این همه فرشتگان در کنار هم قرار دارند و هر کدام به کاری مشغولند ولی اختلافی بین آنها وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: قرآن کریم در آیات نورانی خود دستور به کرامت و «برّ» می دهد و «برّ» تنها به معنای کار خوب نیست بلکه به معنای نیکی است.

معظم له با اشاره به اشتیاق جامعه جهانی به معارف قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام بیان کرد: باید بدانیم از اختلاف، کاری بر‌نمی‌آید، اگر نزاع کنیم شکوه و جلالت از ما گرفته می‌شود چون هر اختلافی به از بین رفتن نیرو و قدرت طرفین منجر می‌شود و این یک اصل است.

آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به منازعات علمی میان ادیان و مذاهب مختلف خاطرنشان کرد: ما اختلاف مقدسی داریم و آن اختلاف علمی است و هدف این است که حق مشخص شود اما یک اختلاف بعد از علم است و بعد از مشخص شدن حق ایجاد می‌شود که اگر این اختلاف بین طرفین صورت گیرد مذموم است؛ نوع دیگری از اختلاف هم وجود دارد که خداوند در قران به ان اشاره کرده است و می‌فرماید چون یهودیان و مسیحیان ایمان نیاوردند بین آنها اختلاف قرار دادیم وآنها سرگردان شدند.

آیت‌الله جوادی آملی بیان کرد: اگر خدا مملکتی را گرفتار اختلاف کند، راه درمان ندارد اگر کسی به بیراهه رود مشمول قهر الهی می‌شود، به ما دستور داده‌اند وقتی دو مؤمن به یکدیگر رسیدند اولین کاری که می‌کنند این است که به همدیگر دست بدهند چرا که این دست دادن باعث می‌شود هر مشکلی بین طرفین باشد برطرف شود.

وی با اشاره به حدیثی از امام رضا (ع) ابراز کرد: این بیان نورانی از امام رضا (ع) است که فرموده «شما مسلمانان یکدیگر را ترک و رها نکنید و به زیارت همدیگر بروید چون وقتی کنار هم هستید سخنان ما اهل بیت (ع) را بیان می‌کنید، این سخنان نورانیت، محبت و عاطفه بین شما ایجاد می‌کند و در نهایت قلب‌های شما به یکدیگر متحد می‌شود».

وی در توصیه به برادران اهل‌ سنت و شیعه حاضر در جلسه گفت: شیعه و سنی برادر همدیگر هستید لذا بکوشید برادرانه با همدیگر زندگی کنید؛ لازم است هر دو مذهب، به قرآن کریم که «حبل‌المتین» تکیه کنند تا به مقصد حقیقی که همانا سعادت است برسند.

وی تأکید کرد: قرآن همه موجودات را دعوت به وحدت کرده، این دعوت به وحدت برای این است که دیگران در ما طمع نورزند. این طمع نورزیدن، بدون تمسک به وحدت داخلی و اعتصام به حبل‌الله و اهل بیت (ع) میسر نخواهد شد بنابراین قدر قرآن و اهل بیت (ع) را بدانید و برای حفظ وحدت تلاش کنید.

کد خبر 319261

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

دیدگاه خوانندگان