شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: تغذیه مناسب یکی از نکات ضروری برای داشتن زندگی سالم و بانشاط است. در این دوران لازم است از تمامی گروه‌های غذایی به مقدار توصیه شده، استفاده کرد.

مراقب تغذیه سالمندان باشید

به گزارش ايسنا، غلات یکی از مهم‌ترین و ارزان‌ترین منابع تامین انرژی است و بیش از نیمی از انرژی مورد نیاز بدن از طریق آن تامین می‌شود. این مواد علاوه بر تامین انرژی، خواص فراوانی را دارا هستند. در این گروه مصرف نان‌ها و غلات سبوس‌دار بهتر از انواع سبوس گرفته است. در طول روز 6 تا 11 واحد از این گروه باید مصرف شود. منابع غذایی این گروه شامل انواع نان‌ها، برنج، ماکارونی، رشته و غلات است.

گروه میوه و سبزی از تنوع بسیار زیادی برخوردار است و شامل انواع میوه‌ها و سبزی‌ها است و همان طور که تنوع زیادی دارند، خاصیت‌های فراوانی نیز در آن به چشم می‌خورد. در اصطلاح به این گروه جاروی بدن می‌گویند؛ زیرا سموم بدن را خارج می‌کند. از گروه میوه‌ها در طول روز 2 تا 4 واحد و از گروه سبزی‌ها 3 تا 5 واحد مورد نیاز است.

گروه پروتئین نیز شامل انواع گوشت، حبوبات، تخم مرغ و مغزها است. توصیه می‌شود سالمندان به جای گوشت قرمز بیشتر از گوشت مرغ و ماهی استفاده کنند که میزان چربی و کلسترول کمتری دارد. از این گروه 2 تا 3 واحد مورد نیاز است.

گروه لبنیات هم شامل شیر،ماست، دوغ، کشک و پنیراست. لبنیات سرشار از کلسیم است که مصرف آن سبب پیشگیری از پوکی استخوان است. مصرف لبنیات کم چرب مناسب‌تر از انواع پرچرب آن است. از گروه لبنیات 2 تا 3 واحد مورد نیاز است.

بنا بر اطلاع روابط عمومی مرکز تحقیقات سالمندان پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، با افزایش سن در مرکز تشنگی بدن اختلال ایجاد می‌شود و سالمند احساس تشنگی نخواهد کرد. ازاین رو بهتر است. روزانه 6 تا 8 لیوان آب و مایعات مصرف کرده و منتظر تشنه شدن نماند.

  • نکات مهم

- فرد سالمند نسبت به قبل کالری کمتری نیاز دارد و در صورتی که این مهم را مد نظر قرار ندهد به چاقی دچار می‌شود. دریافت انواع نوشابه‌های گازدار، سس مایونز، شیرینی و شکلات، غذاهای چرب و سرخ شده محدود شود.

- از جمله مهم‌ترین مشکلات این دوران یبوست است. درصورتی که سالمندی به نکات تغذیه‌ای توجه کند تا حد زیادی به برطرف شدن مشکل کمک خواهد کرد. میوه‌ها و سبزی‌ها را بیشتر از قبل استفاده کنند، افزایش مصرف فیبر (انواع سبزی‌ها، میوه‌های هسته چوبی، انجیر یا آلوی خیسانده در آب)، مصرف روغن زیتون و مایعات کافی تا حد زیادی این مشکل را برطرف می‌کند.

کد خبر 318520

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha