همشهری آنلاین: مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو با بیان اینکه طرح توسعه تولید و مصرف نان های صنعتی در حال پیگیری است، گفت: استفاده از جوهر قند در نان تخلف محسوب شده و با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد.

نان

به گزارش ايرنا،حسین رستگار، با اشاره به گزارش های رسیده به این سازمان در روزهای اخیر درمورد استفاده معدودی از نانوایان از جوهر قند در پخت نان افزود: کیفیت نان در ایران به علت مصرف زیاد آن از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا وجود هرگونه آلاینده در نان برای سلامت اهمیت خاصی دارد.

وی تاکید کرد: مصرف نان به عنوان یک ماده مغذی و با انرژی بالا در ایران در مقایسه با کشورهای توسعه یافته بسیار زیاد است بنابراین به هیچوجه نباید مواد غیرمجاز در آن استفاده شود.

رستگار افزود: جوهر قند خاصیت سفیدکنندگی داشته و موجب می‌شود نان کش بیشتری یافته و خاصیت ارتجاعی داشته باشد. جوهر قند همچنین اثرات نامطلوبی روی دستگاه گوارش و فعالیت آنتی آکسیدان ها به عنوان سیستم دفاعی بدن دارد.
مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو گفت: جوهر قند، اثر سمی روی بدن دارد، هرچند جوهر قند شکل ظاهری نان را بهتر می‌کند اما آسیب آن به سلامت بدن، سنگین تر است.

رستگار افزود: اغلب نانوایی ها از این ماده مضر استفاده نمی‌کنند و گزارش های ما در این زمینه محدود است.

وی تصریح کرد: سنجش جوهرقند در نان سخت است زیرا این ماده هنگام حرارت از نان خارج می‌شود.

به گفته رستگار، جوهر قند نه تنها موجب آلایندگی نان شده بلکه برای سلامت خود نانوایان نیز مضر است.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو گفت: نظارت بر کیفیت نان یک وظیفه چندگانه است که با همکاری آزمایشگاه های سازمان غذا و دارو، معاونت بهداشت محیط وزارت بهداشت و اتحادیه نانوایان انجام می‌شود.

رستگار افزود: باید آموزش های لازم به نانوایان درمورد خطرات جوهر قند برای محصول و نیز سلامت آنها ارائه و نظارت ها در این زمینه نیز قوی تر شود.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو گفت: طرح ترویج مصرف نان های صنعتی را پیگیری می‌کنیم. تمام نان های صنعتی از سازمان غذا و دارو مجوز و پروانه دریافت می‌کنند و کنترل و نظارت کاملی روی آنها انجام می‌شود.

رستگارافزود: یکی از برنامه های غذایی کشور این است که تولید نان های صنعتی در کشور افزایش یابد. این طرح چند سال است که دنبال می‌شود اما متاسفانه به نتیجه نرسیده است.

وی تاکید کرد: مصرف نان های صنعتی باید گسترش یافته و در کنار آن نظارت بر نان های سنتی قوی تر شده تا استانداردهای تعریف شده مانند میزان نمک، انتقال نیافتن سوخت فسیلی به نان و نبود جوهر قند (یا بلانکیت) در آنها به دقت رعایت شود.
رستگار یادآور شد: نان اغلب نانوایی های سنتی دارای پخت مناسبی است اما نانوایی های معدودی تخلفاتی دارند که پیگیر آن هستیم و متخلفان به دادگاه معرفی می‌شوند.

کد خبر 317928

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار