همشهری آنلاین: مشاور رهبری در امور بین الملل با بیان این نکته که روس‌های در موضوع مقابله با تروریست با ایران هماهنگ هستند، از طبیعی بودن همراهی سردار سلیمانی با روسیه سخن گفت و تأکید کرد: بشار اسد خط قرمز ایران در سوریه است.

ولایتی

به گزارش فارس، علی‌‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با حضور در برنامه تلویزیونی «متن و حاشیه»، در رابطه با دلیل سفر اخیر خود به سوریه و لبنان گفت: ایران محور اصلی مقاومت در منطقه و ایستادگی در برابر استعمار جهانی است که متحدین ما عراق، سوریه و لبنان هستند که روسیه هم اخیراً به آن پیوسته است.

وی افزود: این رفت و آمدهای مکرر و تبادل‌نظر بین مسئولان دو کشور ایران و سوریه طبیعی است. به‌خصوص بعد از سفر آقای پوتین به تهران،‌ لازم بود که آقای اسد و سیدحسن نصرالله در جریان آخرین تحولات سیاسی قرار بگیرند.

  • هماهنگي سردار سليماني با مقامات روس كاملاً طبيعي است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به اینکه برخی حضور نظامی روسیه در سوریه را نتیجه گفتگوهای سردار سلیمانی با مقامات روسی می‌دانند، تصریح کرد: رفت و آمد سردار سلیمانی و هماهنگی با مقامات روسی در وضعیتی که اتحاد ایران و روسیه در مبارزه با گروه‌های تروریستی رو به گسترش بوده کاملاً طبیعی است.

ولایتی اضافه کرد: حتی قبل از سفر آقای پوتین به تهران نیز یکی از مقامات روس اعلام کرد که ایران و روسیه به سمت روابط استراتژیک پیش می‌روند و البته ایران هم معتقد است روابط دو کشور باید همه‌جانبه باشد.

وی با بیان اینکه سفر سردار سلیمانی به روسیه قابل انتظار است، تأکید کرد: تنش به‌وجود آمده در منطقه بسیار گسترده بوده و امکان دارد بیش از پیش گسترش یابد که پیش‌بینی می‌کنیم این تنش‌ها در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت به وضعیت قبلی خودش برنگردد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در پاسخ به این سؤال که آیا روسیه به محور مقاومت پیوسته است یا خیر، اظهار داشت: اگر این خطر «گروه‌های تکفیری»‌ را از ریشه از بین نبریم، تهدیدی برای همه کشورها خواهد بود. همان‌طور که اطلاع دارید آثار وجود این گروه‌ها رو به گسترش بوده، بنابراین همکاری همه‌جانبه در مبارزه با آنها را می‌طلبد.

ولایتی ادامه داد: همان‌طور که اگر ایران به درخواست دولت سوریه و عراق، کمک‌ها و مشاوره‌های مستشاری در مقابله با گروه‌های تروریستی انجام ندهد، فردا روزی باید در داخل کشور با آنها روبه‌رو شویم، بنابراین حضور روسیه نیز در مقابله با داعش و گروه‌های تروریستی در سوریه به دعوت دولت این کشور (سوریه) بوده است.

  • اگر كمك‌هاي ايران به سوريه نبود، دولت بشار ساقط مي‌شد

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: اگر کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به دولت سوریه نبود، دولت بشار اسد ساقط می‌شد، ایران با پایمردی ایستاد که در نتیجه شاهد پیوستن سایر کشورها به این محور ایستادگی و مقاومت بودیم که از جمله آن می‌توان به روسیه اشاره داشت.

ولایتی افزود: البته پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نه چندان دور برخی کشورهای دیگر که حتی شاید در سطح قدرت‌های جهانی باشند، به جبهه مقاومت بپیوندند.

وی ادامه داد: البته من از کشوری نام نمی‌برم ولی به هر حال کشوری مثل چین مسلمان‌های زیادی دارد.

وی با اشاره به برخی کشورهای اروپایی نظیر آلمان و انگلیس تصریح کرد: این کشورهای جهانی نیز بعد از حضور روسیه در مقابله با گروه‌های تروریستی به‌خصوص داعش، شاهد بر هم خوردن موازنه به نفع محور مقاومت بودند که همین مسئله باعث تغییر رفتار آنان شد.

  • بناي روس‌ها در مقابله با داعش هماهنگي با ايران است

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در رابطه با هماهنگی ایران و روسیه در مقابله با داعش گفت: بنای روس‌ها در این اقدامات علیه گروه‌های تروریستی بر هماهنگی با ایران است، البته روس‌ها در برخی موارد مواضع مختلفی داشتند که هنگامی که با ایران مشورت و گفت‌وگو کردند، به مواضع مشترک رسیدیم.

ولایتی تأکید کرد: همکاری راهبردی سیاسی،‌ نظامی،‌ امنیتی ایران و روسیه امر بدیهی است و البته هماهنگی کامل بین این دو کشور در این امور راهبردی زمان‌بر است.

وی در رابطه با حضور نیروهای خارجی از جمله آمریکایی‌ها در سوریه، گفت: دولت بشار اسد هیچ دعوتی از حضور این نیروهای خارجی برای مقابله با گروه‌های تروریستی نداشته درحالی که همکاری روسیه و ایران به دعوت دولت سوریه بوده است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آمریکایی‌ها علی‌رغم تکذیب‌های مکرر، به عراق نیرو فرستادند، افزود: آمریکا حافظ منافع داعش در عراق و سوریه است و اطلاع داریم زمانی اقدام به بمباران می‌کند که گروه‌های تروریستی به‌خصوص داعش از خط قرمز آمریکایی‌ها عبور کند.

ولایتی با بیان اینکه ما با یک دیپلماسی غیرشرافت‌مندانه روبرو هستیم، اضافه کرد: سوریه به هیچ عنوان از انگلیس و آمریکا و... برای مقابله با گروه‌های تکفیری تروریستی دعوتی نکرده،‌ بنابراین حضور این کشورها هیچ مبنای قانونی و بین‌المللی ندارد.

وی در رابطه با مذاکراتش با بشار اسد گفت: رئیس‌جمهور سوریه در این مذاکرات از اینکه نیروهای ارتش و مردمی سوریه توانسته‌اند پیروزی‌های خوبی را در مناطق مختلف این کشور به‌دست بیاورند، ابراز خوشنودی کرد و بر پیروزی نهایی امیدوار بود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، در رابطه با افزایش تنش میان ترکیه و روسیه در چند هفته اخیر، گفت: به مصلحت منطقه است که تنش بین دو کشور افزایش نیابد.

  • افزايش تنش ميان تركيه و روسيه به نفع منطقه نيست

ولایتی اضافه کرد: ترکیه و روسیه همسایگان ایران هستند، البته بیان این مطلب به این معنا نیست که روسیه با حضور مشروعش، حق مبارزه با گروه‌های تروریستی را نداشته باشد و یا اینکه ترکیه از تروریست‌ها حمایت کند، منظور آن است که افزایش تنش به نفع دو کشور و منطقه نیست.

وی افزود: ما به هیچ وجه طرف هیچ‌کس را نمی‌گیریم، ‌بلکه وظیفه داریم تنش‌ها را کاهش دهیم، البته برخی محافل ترکیه‌ای حد و حدود خود را نگه نمی‌دارند و برخی مطالب را بیان می‌کنند که به مصلحت آنها نخواهد بود، زیرا آنچه که باقی خواهد ماند، توصیه‌های مدبرانه یا نامدبرانه است. مقامات دو کشور موضع‌گیری دورنگرانه داشته باشند و بیش از این بر این آتش که بیش‌تر خوشحال‌کننده صهیونیست‌ها و آمریکا است، بنزین نریزند.

ولایتی در واکنش به اظهارات اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه مبنی بر هشدار به رئیس‌جمهور ایران گفت: هر کسی باید در حد و اندازه خودش حرف بزند.

وی ادامه داد: ایران کشوری مقتدر و با تاریخ چند هزار ساله است و با این اقتدار در منطقه و تأثیرگذاری در صحنه بین‌الملل با این سخنان که خارج از محاسبات دقیق بیان می‌شود، مواضعش را تغییر نمی‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، تأکید کرد: بیان این سخنان باعث ایجاد تنش خواهد شد.

ولایتی در رابطه با برخی اسناد منتشرشده از سوی روس‌ها پیرامون فروش نفت توسط داعش به ترکیه، تصریح کرد: روس‌ها از همان ابتدا عکس‌ها و اسنادی از صف‌های طولانی نفت‌کش‌ها در شمال عراق را که به سمت ترکیه درحال حرکت بودند‌، منتشر کردند که انتشار همین عکس‌ها بیانگر تمامی مطالب بود و نیاز به سندی بیش از این نیست.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در پاسخ به این سؤال که آیا ایران بر سر سوریه با آمریکا کنار خواهد آمد یا خیر، اظهار داشت: ما قرار نیست بر سر سوریه با آمریکایی‌ها کنار بیاییم.

ولایتی افزود: علت حضور ایران در مذاکرات وین نیز به خاطر نقش مهم کشورمان در منطقه است و ایران باید در صحنه سیاسی حضور داشته باشد که این حضور به معنای کنار آمدن نیست.

وی خاطرنشان کرد: مردم سوریه باید در نهایت بر سر سرنوشت و آینده کشورشان تصمیم‌گیری کنند و هیچ کشور خارجی حق دخالت در امور داخلی سوریه را ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با نقش برخی کشورهای منطقه در حمایت از تروریسم، گفت: سه کشور ترکیه،‌ قطر و عربستان در گذشته از جمله نزدیک‌ترین کشورها به سوریه بوده‌اند و در پی این حضور و پررنگ کردن نقش خود، قصد خروج بشار اسد از محور مقاومت را داشتند تا بتوانند با این اقدام جلوی محور مقاومت را بگیرند، اما وقتی به این هدف خود نرسیدند، همه آنها علیه بشار اسد عمل می‌کنند و مشاهده می‌کنیم که بیش‌ترین کمک‌ها هم به تروریست‌ها صورت می‌گیرد.

  • ايران در ميدان جنگ يا سياست پشت اسد را خالي نمي‌كند

ولایتی تأکید کرد: ایران بنا ندارد چه در میدان جنگ یا سیاست پشت بشار اسد را خالی کند.

  • بشار اسد خط قرمز ايران در سوريه است

وی در پاسخ به این سؤال که خط قرمز ایران در سوریه چیست، اظهار داشت: بشار اسد خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است، به‌دلیل اینکه بشار اسد توسط مردم سوریه انتخاب شده است و مردم سوریه باید در نهایت پیرامون سرنوشت کشورشان تصمیم‌گیری کنند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: هیچ کشور خارجی نمی‌تواند برای آینده سوریه تصمیم‌گیری کند.

کد خبر 316134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار