همشهری آنلاین: انتقادات از مواضع دولت کنونی آمریکا درباره سوریه، نویسنده جمهوری‌خواه را بر آن داشت که در مطلبی بر مواضع «دو رو و ریاکارانه» باراک اوباما در قبال بحران سوریه تاکید کند.

نیویورک‌تایمز: سیاست اوباما در سوریه ریاکاری و دورویی بوده است

به گزارش خبرگزاری فارس، «پیتر وهنر» تحلیلگر جمهوریخواه که سابقه عضویت و خدمت در سه دولت جمهوریخواه آمریکا را دارد، در مطلبی بر «تزویر و ریاکاری باراک اوباما در سوریه» تاکید کرد.

او در صفحه نظرات نیویورک تایمز در مطلبی با عنوان «تزویر رئیس‌جمهور درباره سوریه» از عملکرد اوباما در قبال سوریه و همچنین پاسخ‌های او به انتقادات جمهوریخواهان از مواضع سیاست خارجی‌اش تاخت.

در ابتدای این مطلب با اشاره به قول رئیس‌جمهور کنونی آمریکا پس از پیروزی در سال 2008 درباره کاستن از تفرقه و اختلافات سیاسی بین جمهوریخواهان و دموکرات‌ها تاکید کرد که او به این اختلافات دامن زده است.

نویسنده جمهوریخواه تصریح کرد: «آقای اوباما بیشتر از هر رئیس‌جمهور دیگر در تاریخ مدرن آمریکا، فضای این کشور را قطبی کرده است. بحث بر سر بحران پناهندگان سوریه این مساله را به روشنی توضیح می‌دهد».

او نوشت: «جنگ داخلی در سوریه یکی از فاجعه‌‌بارترین بحران‌های پناهندگان را از زمان جنگ جهانی دوم ایجاد کرده و رئیس‌جمهور به دولتش دستور داده که حداقل 10000 پناهنده در در سال مالی 2016 پذیرش کنند. جمهوریخواهان در کنگره به دنبال جنایت 13 نوامبر در پاریس خواستار توقف در این روند شده‌اند که بخشی از علل این اقدام از ترسشان از احتمال حضور تروریست‌ها در پناهجویان نشات می‌گیرد. رئیس‌جمهور اما به جای تلاش برای قانع کردن منتقدان، آنها را مسخره کرد».

وهنر افزود: «آنچه حمله آقای اوباما به جمهوریخواهان را به طرز خاص بیدادگرانه و شرم‌آور کرده، تزویر او است. منظور من ناکامی رئیس‌جمهور برای اقدام معنادار برای حل فاجعه انسانی کنونی سوریه است. اینطور نبود که او گزینه‌های در دسترسی برای این منظور نداشت».

او در ادامه انتقادات از اوباما تصریح کرد: «آقای اوباما در سال 2012 طرح‌ها برای تجهیز و مسلح کردن شورشیان سوریه را رد کرد در حالی که وزرای دفاع و خارجه، مدیر سیا و رئیس ستاد مشترک او از این طرح‌ها حمایت کردند».

نویسنده جمهوریخواه مدعی شد: «او(اوباما) بارها تاکید کرده که سربازان آمریکایی را به سوریه نخواهد فرستاد و به دنبال حملات هوایی طولانی مدت نخواهد بود. او از اعلام مناطق پرواز ممنوع سرباز زده و در همان سال 2012 بود که او به بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه هشدار داد که از "خط قرمز" استفاده از سلاح‌های شیمیایی عبور نکند. اما وقتی آقای اسد این چنین کرد، آقای اوباما کاری نکرد».

او با پیش کشیدن بحث مذاکرات هسته‌ای ایران و ارتباط آن با مواضع اوباما در قبال سوریه ادامه داد: «شاید رئیس‌جمهور نگران رنجش دولت ایران که حامی اسد است، بود؛ دولتی که او در تلاش برای مذاکره بر سر توافق هسته‌ای بود».

در بخش دیگری از این مطلب، نویسنده جمهوریخواه درباره حضور افرادی چون «دونالد ترامپ» در صحنه سیاسی آمریکا به ویژه جمهوریخواهان، بر لزوم خلاص شدن از دست چنین افرادی که آنها را «عوام فریب» خواند، تاکید کرد.

وی با تاکید بر «دو قطبی شدن» و اختلافات فراگیر حزبی و تاثیر اوباما در تشدید این فضا نوشت: «این فضا، شرایط را برای ظهور عوام فریبان ایجاد می‌کند؛ کسانی که در فضای ملتهب و متشنج برتر می‌شوند و توفیق می‌یابند. دونالد ترامپ وارد می‌شود کسی که در حال از بین بردن آخرین حفاظ‌ها و نرده‌های نگهبان فرهنگ سیاسی ما است».

کد خبر 315387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار