همشهری آنلاین: درحالی که آمریکایی ها اعلام کرده اند اطلاعاتی را درخصوص وجود ارتباط میان زن جوان عامل تیراندازی مرگبارهفته گذشته در کالیفرنیا و لعل مسجد، مسجدی متعلق به یک گروه افراط گرا درپایتخت پاکستان، به مقامات این کشور ارائه داده اند، پاکستان می گوید چنین اطلاعاتی از آمریکا دریافت نکرده است.

 اختلاف میان پاکستان و آمریکا بر سر عامل تیراندازی مرگبار در کالیفرنیا

به گزارش ايرنا، دفتر نخست وزیری پاکستان روز شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: گزارش روزنامه 'دیلی میل' انگلیس مبنی بر دیدار یک دیپلمات آمریکایی با نخست وزیر پاکستان در لندن درباره وجود ارتباط میان تشفین مالک با 'مسجد لعل' اسلام آباد واقعیت ندارد.

'مسجد لعل' اسلام آباد تحت نظر 'مولانا عبدالعزیز'، یکی از افراطی ترین شخصیت های مذهبی پاکستان اداره می شود و همواره، به ویژه از زمان دولت پرویز مشرف تا کنون، موجب دردسرهایی برای دولت و مردم این کشور بوده است. برخی گزارش ها از ارتباط میان مولانا عبدالعزیز' و گروه تروریستی 'داعش' و اعلام حمایت او از 'ابوبکر البغدادی' حکایت دارد.

براساس گزارش روزنامه انگلیسی دیلی میل، مقامات رسمی آمریکا اطلاعاتی را تحویل مقامات رسمی پاکستان داده اند که حکایت از آن دارد زن 27 ساله ای به نام 'تشفین مالک' که اصالتا پاکستانی است و در حادثه تیراندازی شهر سن برناردینو در ایالت کالیفرنیا دست داشته است، با لعل مسجد در ارتباط بوده است.

دفتر نخست وزیر پاکستان در بیانیه خود تاکید کرده است که هرگز ملاقاتی با این موضوع میان محمد نواز شریف و مقامات آمریکا در لندن انجام نشده است.

  • سی.ان.ان: عامل تیراندازی کالیفرنیا از عوامل 'داعش' است

رسانه های پاکستان به نقل از شبکه خبری سی.ان.ان آمریکا نوشتند که تحقیقات نشان داده است زن جوانی که در حادثه تیراندازی مرگبار روز چهارشنبه گذشته در شهر 'سن برناردینو' ایالت 'کالیفرنیا' دست داشته، جزو کسانی است که با گروه تروریستی داعش اعلام بیعت کرده است.

سایت اینترنتی روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان روز شنبه به نقل از شبکه سی ان ان آمریکا نوشت: یکی از مقامات آمریکایی نزدیک به گروه تحقیقات حادثه تیراندازی کالیفرنیا معتقد است 'تشفین مالک' زن 27 ساله ای که در این تیراندازی دست داشته، پیش از دست زدن به این اقدام، در صفحه فیسبوک و با استفاده از نام مستعار، از اعلام بعیت و حمایت خود از 'ابوبکر البغدادی' سرکرده گروه تروریستی داعش خبر داده بود.

براساس این گزارش، مقام آمریکایی یاد شده توضیح نداده است که تیم تحقیقاتی چگونه متوجه شده که پست یاد شده در فیسبوک، مربوط به تشفین مالک است.

گزارش ها حاکی است که تشفین مالک متولد منطقه 'دیره قاضی خان' در ایالت پنجاب پاکستان است اما بیشتر عمر خود را در عربستان گذرانده و پیش از ارتکاب حادثه تیراندازی کالیفرنیا، مقدمات ازدواج او با یک شهروند آمریکایی عربستانی تبار به نام 'رضوان فاروق' فراهم شده بود.

براساس گزارش های موجود در رسانه ها، این دو نفر به اتفاق یکدیگر روز چهارشنبه گذشته در یک حمله مسلحانه در شهر سن برناردینو در ایالت کالیفرنیا، دست کم 14 نفر را به قتل رساندند و دهها نفر دیگر را مجروح کردند.

برخی گزارش ها حاکی است چنانچه تایید شود که حادثه تیراندازی در 'سن برناردینو' در ایالت کالیفرنیا تروریستی بوده است، این حادثه مرگبارترین و بزرگترین حادثه تروریستی پس از واقعه 11 سپتامبر 2001 در آمریکا به شمار خواهد رفت.

کد خبر 316070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار