دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: میش مرغ، هوبره، سیاه خروس، زاغ بور، اردک سرسفید، عروس غاز و گیلان شاه خالدار برخی گونه‌های بومی در خطر انقراض هستند که در صورت شکار و تخریب زیستگاه‌های این پرندگان درآینده نه چندان دور فقط نامی از آن‌ها در کتاب‌ها باقی ماند.

حال پرندگان ایرانی خوب نیست

به گزارش ایرنا، دوم آذرماه درتقویم محیط زیستی کشور روز ملی "پرنده نگری" نامگذاری شده است، این درحالی است که 25 آبان نیز در تقویم میراث فرهنگی و گردشگری به این نام ثبت شده است که نشان از توجه جامعه دوستداران حیات وحش به این موضوع دارد.

وقتی فردی از یک کشور یا شهری دیگر برای دیدن پرنده‌ای بومی مثلا در ایران وارد کشور می‌شود تا آن پرنده را در زیستگاه طبیعی خود مشاهده کند در واقع با طبیعت و ظرفیت طبیعت‌گردی آن منطقه نیز آشنا می‌شود بنابر این پرنده نگری ترکیبی از گردشگری، طبیعت‌گردی و دیدن پرنده است و ایران سالانه شاهد ورود تعداد زیادی پرنده نگر از کشورهای مختلف به ویژه اروپا است.

به گفته اسماعیل کهرم پرنده‌شناس و مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به وضعیت بد و نامناسب پرندگان در کشور اگر هر روز هم روز پرنده نگری باشد باز هم کم است.

بر اساس آخرین اطلاعات 535 گونه پرنده در کشور شناسایی شده‌اند، از این تعداد که متعلق به 80 خانواده و 10 رسته‌اند، حدود 320 گونه در ایران زادآوری می‌کنند.

90 گونه مهاجر زمستانه و 24 گونه مهاجر عبوری‌اند، مابقی نیز جزو پرندگان کمیاب، اتفاقی و رها شده از قفس محسوب می‌شوند، به لحاظ آماری 70 در صد پرندگان ایران مهاجرند و در زمستان و یا تابستان برای زادآوری به ایران می‌آیند.

بیش از 9 هزار گونه پرنده در دنیا وجود دارد که حدود 13 درصد آن‌ها در خطر انقراض قرار دارند، سالانه حدود 5.5 تا 6 میلیون پرنده مهاجر وارد ایران می‌شود.

تعداد گونه‌های پرنده موجود در ایران بیش از کل اروپا است و این موضوع نشان از اهمیت این مساله در کشور دارد، بیش از 80 تا 85 درصد پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی هستند و بیش‌ترین مامن آن‌ها تالاب‌هاست از این رو توجه به وضعیت تالاب‌ها در حیات پرندگان مهاجر یک اصل اجتناب‌ناپذیر است.

کهرم گفت: پرندگان کشور در وضع نامناسبی قرار ندارند چون زیستگاه ندارند، وقتی دریاچه ارومیه خشک شد حدود یک میلیون و 900 هزار بال پرنده بی‌خانمان شدند که از این تعداد 40 هزار بال فلامینگو و 20 هزار بال پلیکان بود.

وی افزود: بیش از 140 گونه پرنده مهاجر در دریاچه ارومیه زمستان‌گذرانی و تابستان هم تخم‌گذاری می‌کردند وقتی زیستگاه را از دست دادند یعنی سرگردان و آواره شدند، وقتی پرنده مهاجر نداشته باشیم به این معناست که کل موجودات را از دست داده‌ایم.

این پرنده‌شناس با تاکید بر این که باید قدر پرندگان را بدانیم اظهار کرد: کشتار بی‌رحمانه پرندگان در میانکاله به هیچ وجه قابل توجیه نیست زیرا اهالی آن منطقه کشتن پرندگان را حق طبیعی خود می‌دانند که قطعا کاهش این کار نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

سرهنگ حمید رضا خیلدار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفته بود: برخورد با متخلفان شکار و صید غیر مجاز پرنده به ویژه پرندگان مهاجر در فریدونکنار از 28 آبان با همکاری نیروی انتظامی استان مازندران و یگان حفاظت محیط زیست آغاز می‌شود.

کهرم نیز در این باره گفت: همچنین قرار است از اول آذر سازمان محیط زیست تعداد محیط‌بانان را در تالاب میانکاله افزایش دهد تا مانع شکار بی‌رحمانه پرندگان شود.

وی تاکید کرد: وضع پرندگان در ایران بسیار وخیم است، تالاب‌های ارومیه، گاوخونی، ارژن، پریشان و 20درصد تالاب انزلی خشک شده است و این به معنای نابودی مامن پرندگان است، قطعا آیندگان ما را نخواهند بخشید.

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: گونه‌های زیادی از پرندگان مانند میش مرغ، هوبره، سیاه خروس، زاغ بور، اردک سرسفید، عروس غاز و گیلان شاه خالدار برخی گونه‌های در خطر انقراض هستند، علاوه بر این که تعدادی با تفنگ پرندگان را شکار می‌کنند عده زیادی با تور و انواع دام‌ها به حیات پرندگان خاتمه می‌دهند.

وی درباره صدور مجوز شکار پرنده از سوی سازمان محیط زیست اظهار کرد: در برخی استان‌ها مجوز شکار پرنده آن هم به تعداد بسیار محدود و با شرایط خاص صادر می‌شود، به عنوان مثال در استان فارس فردی می‌تواند مجوز شکار دریافت کند که حداقل سابقه و پرونده خلاف نداشته باشد.

کهرم ادامه داد: به نظر می‌رسد صدور همین تعداد محدود مجوز شکار، با هدف مقابله با شکارهای زیرزمینی یا مخفیانه صورت می‌گیرد چون در هر حال افرادی که اقدام به خرید تفنگ می‌کنند با هدف آویختن به دیوار منزل هزینه نمی‌کنند.

وی به ساخت و سازهای بی‌رویه به عنوان تهدید دیگری برای حیات پرندگان اشاره کرد و گفت: امروز باغ‌ها و درختان به ساختمان و تلی از شیشه و سیمان تبدیل شده‌اند که این مساله لانه‌سازی و پرواز پرندگان را با خطر و مشکل مواجه می‌کند.

کد خبر 314814

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha