همشهری آنلاین: شرکت معدن‌کاوی لوکارا توانسته از معدن الماسی در بوتسوانا الماسی به وزن ۱۱۱۱ قیراط استخراج کند که در نوع خود بزرگترین الماس کشف شده در طول بیش از ۱۰۰ سال به شمار می‌رود.

براساس گزارش تايم،‌اين الماس نوع IIa، يكي از خالص‌ترين انواع الماس كه رسانايي دما در آن به حداكثر خود مي‌رسد،‌ بزرگترين قطعه جواهر در اين نوع از الماس‌ها است كه در طول بيش از يك قرن گذشته كشف شده‌است و از نظر ابعاد نيز دومين الماس پس از الماس كولينان به وزني برابر 3106 قيراط است كه از آن براي تزئين تاج سلطنتي بريتانيا استفاده شده‌است. اين قطعه الماس تقريبا به بزرگي يك توپ تنيس است.

الماس

شركت لوكارا همچنين اميدوار است اين كشف آخرين كشف در معدني كه مشغول استخراج آن است نباشد زيرا تاكنون موفق به كشف دو قطعه الماس ديگر به وزن‌هاي 813 و 374 قيراط شده‌است و احتمال مي‌رود استخراج سنگ‌هاي بزرگتر از بخش جنوبي اين معدن همچنان ادامه داشته‌باشد.

ابعاد الماس جديد 65 در 56 در 40 ميليمتر است و بزرگترين سنگ قيمتي به شمار مي‌رود كه تاكنون در بوتسوانا كشف شده‌است، روي اين سنگ ارزشمند تراش نخورده بيش از 25 ميليون پوند قيمت گذاشته شده‌است كه اين قيمت پس از تراش خوردن چند برابر خواهد شد.

کد خبر 314513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار