همشهری آنلاین: وزرای خارجه ایران و آمریکا پس از نشست وین ۲ در مورد بحران سوریه، با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند و ظریف گفت که بیشتر وزرای خارجه ۱+۵، سند بازطراحی اراک را امضا کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، جلسه‌اي كه ميان ايران و آمريكا پس از نشست وين در مورد سوريه برگزار شد با حضور معاونان وزیران خارجه دو کشور همراه بود، محمد جواد ظریف و جان کری درخصوص هماهنگی‌ها برای اجرای برجام و پیگیری آخرین مسایل در این زمینه گفتگو کردند.

محمد جواد ظریف پس از دیدار با همتای امریکایی اش در حاشیه اجلاس بین المللی بررسی بحران سوریه گفت: این دیدار برای اطمینان از اجرایی شدن نظرات مقام معظم رهبری درباره تعهدات امریکا انجام شد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان پیش از ترک وین در گفت وگو با خبرگزاری صداوسیما درباره جزییات دیدار سه ساعته اش با جان کری با بیان اینکه آمریکا درخصوص برجام تعهداتی داده است که در روز تصویب باید انجام می‌داد و تعهداتی نیز بین روز تصویب تا روز اجرا داده است که آنها را نیز باید انجام بدهد، افزود: دراین زمینه‌ها نیاز بود توضیحات طرف امریکایی را بشنویم تا اطمینان حاصل کنیم نظرات مقام معظم رهبری اجرایی شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در این دیدار علاوه بر اینکه بحث‌های تخصصی و جدی درباره نحوه برداشته شدن تحریم‌ها و برداشته شدن تحریم‌های امریکا داشتیم در زمینه نحوه عملیاتی شدن تعهدات درباره اراک هم گفتگو کردیم.

وی همچنین از گفتگو با همتای امریکایی‌اش درباره پیشبرد کارها به منظور رسیدن به روز اجرای (برجام) خبر داد و تصریح کرد: وزیر خارجه امریکا یک بار دیگر تاکید کرد که طرف امریکایی طبق دستور العمل رییس جمهور این کشور به وظایف اش عمل می‌کند و اگر لازم به توضیح بیشتر باشد نیز آن را مطرح خواهد کرد.

ظریف افزود: وزیر خارجه آمریکا در این دیدار تاکید کرد دستورالعمل‌های لازم را به نمایندگی‌های امریکا داده اند تا شرکت‌ها را تشویق کنند که نگران وضع قبل نباشند.

با این حال رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: باید دید تا چه میزان قول و قرارهایی که طرف امریکایی داده است در جهت اجرای تعهدات شان خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سند اجرای تعهدات برای بازطراحی راکتور اراک هفته آینده امضا خواهد شد، گفت: بیشتر وزیران خارجه پنچ بعلاوه یک سند بازطراحی اراک را امضا کرده‌اند و شاید یک یا دو وزیر آن را امضا نکرده اند که در یکی، دو روز آینده آن را امضا می کنند و سند قطعی خواهد شد.

وزیر خارجه کشورمان بامداد یکشنبه وین را به مقصد تهران تر ک کرد.

کد خبر 313817

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار