شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: اکنون پس از چهار سال از زمانی که در سال ۹۰ یوزپلنگ نر که اکنون نوید نام گرفته توسط دوربین‌های تله‌ای مربوط به موسسه نشنال جئوگرافیک در منطقه حفاظت شده نایبندان در یزد تصویر برداری شد، دوباره از این حیوان ارزشمند تصویر برداری شد.

ثبت تصویرجدید یوزپلنگ نر نایبندان

به گزارش ایرنا به نقل از انجمن یوزپلنگ ایرانی، پیش از این در خبرها آمده بود که در یک دوره یک ماهه دوربین گذاری در پناهگاه حیات وحش نایبندان، از سه یوزپلنگ تصاویری به دست آمد.
اولین یوزپلنگ آرش همان یوزپلنگ نر معروف منطقه نایبندان بود که در سال 2014 برنده برترین عکس دوربین‌های تله‌ای از مجله BBC Wildlife شد.

دومین تصویر پویان بود که سال 90 در نایبندان ثبت شده بود، سال گذشته در پناهگاه حیات وحش دره انجیر در استان یزد و امسال مجدد از او در پناهگاه حیات وحش نایبندان تصویر به دست آمد.

اما سومین یوپلنگ نوید است، از این یوزپلنگ نر همانند پویان در سال 1390 توسط دوربین های تله ای مربوط به موسسه نشنال جئوگرفیک تصویر برداری شد که آخرین تصویر به دست آمده بود، امسال پس از 4 سال، بررسی تصاویر توسط تیم پایش انجمن یوزپلنگ ایرانی گویای حضور دوباره نوید در منطقه بود که نشانه بقای این حیوان در این چند سال است.

این یوزپلنگ نر، نوید نامگذاری شد تا یادآور خبرهای خوش و نوید بخش در پناهگاه حیات وحش نایبندان باشد، نتایج به دست آمده از این دوره دوربین گذاری بسیار حائز اهمیت بوده و ثبت 3 یوزپلنگ در این منطقه قابل توجه است.

این در حالی است که در پاییز سال گذشته موفق به ثبت تنها یک یوزپلنگ (آرش) شده بودیم.

پناهگاه حیات وحش نایبندان در حوزه شهرستان طبس و در استان خراسان جنوبی واقع شده و به عنوان یکی از بزرگترین و غنی ترین پناهگاه های حیات وحش و یکی از مهمترین زیستگاه های یوزپلنگ در ایران به شمار می رود.

برنامه دوربین گذاری در پناهگاه حیات وحش نایبندان از اواسط مرداد ماه با همکاری اداره محیط زیست استان خراسان جنوبی، پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و موسسه کاوشگران حیات وحش پارت انجام شد.

یوزپلنگ آسیایی گونه ای در خطر انقراض است که فقط در ایران وجود دارد و بنابر آخرین آمار اعلام شده اکنون حدود 50 قلاده یوزپلنگ آسیایی در کشور وجود دارد، از آنجا که این یوزپلنگ فقط در ایران زندگی می کند از این رو به آن یوزپلنگ ایرانی هم می گویند.

کد خبر 313754

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha