همشهری آنلاین: با تلاش محقق ایرانی دانشگاه کالیفرنیا راز گیاهی فاش می‌شود که نه تنها در اکتشافات فضایی بلکه گفته می‌شود در بهبود عملکرد ذهنی و فیزیکی افراد تأثیر به‌سزایی دارد.

کشف راز طول عمر گیاه معروف آلاسکا توسط محقق ایرانی

به گزارش مهر، از مدت‌ها پیش کشاورزان منطقه سردسیر آلاسکا معتقد بودند که گونه‌ای گیاه موسوم به Rhodiola rosea اثرات درمانی حیرت‌انگیزی دارد. این گیاه نام‌های مختلفی از جمله "ریشه طلایی" یا "ریشه سرخ" دارد و به دلیل آن که مقاومت خوبی نسبت به سرمای آلاسکا دارد همواره مورد توجه کشاورزان و البته محققان بوده است.

درحالی که تصور می‌شود کم‌تر گونه گیاهی شاخصی قابلیت رشد و تکثیر در آلاسکای سردسیر داشته باشد اما در این نقطه از جهان هم کشاورزی در جریان است، آن هم به عنوان یک صنعت. این موهبت به واسطه گرمای دلپذیر تابستان آلاسکا به دست آمده اما فصل رویش محصولات این‌چنینی کوتاه است و به همین دلیل کار کشاورزان با محدودیت‌های زیادی همراه است.

از مدت‌ها پیش ساکنان اولیه این نقطه از جهان متوجه شده‌اند که باید به سراغ گونه‌های مقاوم برای توسعه کشاورزی بروند که یکی از آن‌ها Rhodiola rosea بوده است. عقیده بر این است که این گیاه خواص درمانی حیرت‌انگیزی برای کاستن از اضطراب، افسردگی و استرس دارد. حتی در مناطق گسترده‌ای از آلاسکا از این گیاه برای تهیه چای انرژی‌زا هم استفاده می شود.

نخستین بار در دهه ۴۰ میلادی بود که این گیاه زیر ذره‌بین دانشمندان قرار گرفت. تا پیش از آن کم‌تر محققی به این گیاه توجهی خاص می‌کرد. به تدریج دولت روسیه متوجه خواص ویژه این گیاه شده و آن را به آزمایشگاه‌های تحقیقاتی خود برد.

خیلی زود گیاهی که کم‌تر کسی فکرش را می‌کرد تا این حد مورد توجه قرار گیرد به یکی از رازهای ارتش شوروی سابق تبدیل شد.

تحقیقات زیادی بر روی خواص حیرت‌انگیز این گیاه انجام شد و نتایج آن‌ها نیز هیچگاه فاش نشد.

دانشمندان آن زمان ارتش شوروی سابق از این گیاه برای بهبود عملکرد ذهنی و فیزیکی سربازان و ورزشکاران این کشور استفاده می‌کردند.

اما مهم‌تر از آن استفاده از این گیاه در برنامه فضایی روسیه بود به طوری ‌که گفته می‌شد از اثرات خاص این گیاه جهت ارتقای عملکرد فضانوردان در فضا استفاده می‌شد. خیلی زود دانشمندان آمریکایی متوجه این تحقیقات شده و آنها نیز به نوبه خود پروژه تحقیقاتی گسترده‌ای درخصوص این گیاه راه انداختند.

اکنون ثابت شده که این گیاه خواصی که چندین دهه دانشمندان شوروی سابق و آمریکا و حتی پیش‌تر از آن یعنی ساکنین محلی آلاسکا را به خود مشغول کرده بود، در خود دارد و دکتر مهتاب جعفری مدیر آزمایشگاه "گروه آزمایشی جعفری" در دانشگاه کالیفرنیا یکی از محققان اصلی این پروژه به شمار می‌آید.

دکتر جعفری و همکارانش ثابت کرده‌اند که گیاه Rhodiola rosea تأثیر قابل توجهی بر افزایش عمر مگس‌ها، کرم‌ها و مخمر دارد.

نتایج تحقیقات این محقق ایرانی و همکارانش در ژورنال تخصصی Plos منتشر شده است.

تاکنون تلاش مشخصی برای آزمایش این گیاه بر روی انسان صورت نگرفته اما به عقیده افرادی نظیر دکتر جعفری، نتیجه احتمالی آن حیرت‌انگیز خواهد بود. او می‌گوید: تاکنون چیزی شبیه این ندیده‌ام.

کد خبر 312903

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha