همشهری آنلاین: محققان آمریکایی در تحقیقات خود دریافته‌اند، گیاهان در سطح مولکولی با یکدیگر تبادل اطلاعات ژنتیکی دارند.

به گزارش ایسنا، تحقیقات نشان می‌دهد، صحبت کردن با گیاهان به رشد بهتر آن‌ها کمک می‌کند؛ محققان همچنین دریافته‌اند که گونه‌های مختلف گیاهان قادر به صحبت کردن با یکدیگر هستند.

ارتباط گیاهان با یکدیگر از نوع کلامی نیست، بلکه با آزاد کردن سیگنال‌های شیمیایی در هوا باهم ارتباط برقرار کرده و بطور مثال، خطر حمله حشرات را اطلاع‌رسانی می‌کنند؛ در مجموع 50 مطالعه صورت گرفته در خصوص ارتباط گیاهان با یکدیگر، شواهد قطعی از صحبت کردن گیاهان بدست آمده است.

جدیدترین مطالعه که توسط محققان دانشگاه ویرجینیا انجام شده نیز نشان می‌دهد، گونه‌های مختلف گیاهان می‌توانند در سطح مولکولی با یکدیگر تبادل اطلاعات ژنتیکی داشته باشند؛ در این مطالعه، شیوه ارتباطی بین گیاه سس (dodder) ‌ به‌عنوان گونه‌ای گیاه انگلی، گیاه گلدار آرابیدوپسیس (Arabidopsis) و گیاه گوجه را مورد بررسی قرار دادند.

گیاه سس از نشانه‌های شیمیایی برای یافتن گیاه میزبان استفاده می‌کند و محققان موفق به شناسایی یک ارتباط معنایی ژنتیکی -‌تبادل آران‌ای- در ارتباط این گیاه با میزبان شدند.

هزاران مولکول mRNA بین انگل و میزبان تبادل می‌شوند و این گفتگوی باز، امکان برقراری ارتباط بین آن‌ها را فراهم می‌کند.

به گفته "جیم وست‌وود" سرپرست تیم تحقیقاتی، یکی از مکالمات بین گیاه سس با میزبان می‌تواند این باشد که میزبان سطح دفاعی خود را کاهش داده و منابع مغذی بیشتری آزاد کند.

نتایج این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.

کد خبر 268921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار